סגור

בג"ץ לנתניהו: נמק למה הסכם ניגוד העניינים לא מחייב אותך

בית המשפט העליון הוציא צו על תנאי נוסף בו הוא דורש מראש הממשלה להסביר הסדר ניגוד העניינים שגיבש היועץ המשפטי לממשלה אינו מחייב אותו. בנוסף נדרש לתת מועד האחרון למינויי הבכירים

עדיאל שביט, חדשות כיפה
א בכסלו התשפא
,
17 בנובמבר, 2020 11:52
נתניהו ומנדלבליט.

נתניהו ומנדלבליט. צילום: פלאש 90. יונתן זינדל

בית המשפט העליון מוציא היום (ג') שוב צו על תנאי לראש הממשלה בנימין נתניהו, בעקבות העתירה של התנועה לאיכות השלטון. הפעם דורש בית המשפט מנתניהו לנמק  מדוע הוא מתנגד להסדר ניגוד העניינים שגיבש לו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לפני שבועיים שלח מנדלבליט לראש הממשלה את חוות דעתו למניעת ניגוד עניינים על רקע ההליך הפלילי המתנהל בעניינו, הכולל גם המלצה כי נתניהו לא יהיה חלק ממינוי הבכירים במשרד המשפטים ובמפכ"ל המשטרה. 

נתניהו סירב לקבל את חוות הדעת של מנדלבליט, מה שנוסף כסעיף בעתירה של התנועה לאיכות השלטון כנגד נתניהו וגנץ כחלק מהדיונים על ההסכם הקואליציוני ביניהם. על פי "כללי ועדת אשר" מוגדר כי במקרים שקיים חשש לניגוד עניינים על השר המומנה לפעול בהתאם לחוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה. כך גם בעניינו של ראש הממשלה המואשם שלושה תיקים, מנדלבליט ייעץ לראש הממשלה כי בשל מצבו הפלילי, קיים לו ניגוד עניינים בעת מינוי בכירים במערכת החוק והמשפט.

בעקבות ניגוד העניינים, בג"ץ גם הורה לנתניהו וגנץ ו לתת לבג"ץ מועד האחרון למינויי הבכירים ולנמק מדוע לא ישלימו עד אליו את כל המינויים שזקוקים לאישור הממשלה. בין המינויים נמצאים כזכור, מנכ"ל למשרד המשפטים, ומפכ"ל, מינוי שמתעכב כבר כשנתיים, מאז סיום הקדנציה של רוני אלשיך. 

כזכור הדברים מגיעים בהמשך לצווים שיצאו כבר בשבוע שעבר מבג"ץ אל נתניהו וגנץ. בג"ץ הוציא צווים על תנאי המחייבים את המדינה להשיב על מספר שאלות בתוך 3 שבועות. כאשר השאלה הגדולה היא מדוע אין לבטל את התיקון לחוק יסוד: הממשלה המאפשר את תפקיד ראש הממשלה החליפי. בהסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן נקבע כי גנץ ישמש כראש ממשלה חליפי עד מימוש הרוטציה, בנוסף הוחלט כי כדי לבטל זאת נדרש שיריון של 70 ח"כים ולא רוב רגיל. על כל אלו מאיים בג"ץ כי אם לא יינתנו התשובות מדוע הוחלט כך, תוך הזמן שהוקצב, אז בית המשפט עלול לבטל את החלטות ההסכם.

17.11.2020

1. הם שוב מגזימים. אזרח, כולל ראש ממשלה לא צריך להסביר לא הוא לא מחוייב למשהו שאינו חוק. (או שיפנו לחוק המחייב את ראש הממשלה להיות כפוף ליועץ או שיתנו)

דווח על תגובה לא ראויה
17.11.2020

2. עושים מה שהם רוצים (צ)

למצב שהיו"ר הקודם של הכנסת , מזלזל בהחלטת בג"צ וראש הממשלה מזלזל בהחלטת היועמ"ש שהוא בעצמון מינה , קוראים שלטון דיקטטורי

דווח על תגובה לא ראויה
17.11.2020

3. 2 - לא. שלטון דיקטטרוי זה כאשר אנשים שאינם נבחרי ציבור עושים מה שהם רוצים תוך התעלמות מהחוק (בעוד שנבחרי ציבור משותקים)

יש עקרון הפרדת רשויות.
בג"ץ יכול לחייב רק מה שבחוק.
החלטות בג"ץ שאינן כאלה חסרות ממשעות.
יו"ר הכנסת הקודם עשה נכון שדחה את החלטתו הבלתי חוקית של בג"ץ שהתערבה ברשות אחרת ופעלה בניגוד לעקרון הפרדת הרשויות. ראש ממשלה לא מחוייב להחלטות יועץ. הוא לא נבחר עבור כך. הוא נבחר לקדם מדיניות. יועץ הוא יועץ - לא דיקטטור. בהגדרה הכי פשוטה של המילה דיקטטור זה "זה שמכתיב (מה לעשות)" זה "זה שמייעץ".. יועץ זה יועץ, אבל המחליט זה זה שנבחר לשאת באחריות להחלטיותי ואלו הם נבחרי הציבור ובראשם ראש הממשלה שנבחר כחוק לאחר בחירות דמוקרטיות לרשות המחוקקת (הזו שקובעת חוקים... הכנסת)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אילוסטרציה  צילום: פלאש 90, משה שי

המל"ל: חשש מטרור נגד ישראלים בחו"ל

קרא עוד