סגור

מועצת הרבנות הראשית על מבחני הסמכה לנשים: "פגיעה אנושה במסורת"

הרב יצחק יוסף יחד עם מועצת הרבנות יצאו בקריאה נגד מבחני הסמכה לנשים לרבנות: "חובה עלינו כרבנות ראשית לעמוד בפרץ ולגדור את הפרצה. גם אם משמעות הדברים תהיה השבתה של מערך הבחינות וההסמכה לרבנות"

עדיאל שביט, חדשות כיפה
כג בחשון התשפא
,
10 בנובמבר, 2020 15:41
מועצת הרבנות הראשית

מועצת הרבנות הראשיתצילום: דוברות

 ישיבת מועצת הרבנות הראשית לישראל התכנסה היום (ג') ופסלה את האפשרות של בחינת נשים לרבנות. כלל חברי מועצת הרבנות הראשית גיבו באופן חד משמעי את עמדתו של הרב הראשי, הרב יצחק יוסף, שהרבנות הראשית לא תבחן נשים במסגרת הבחינות של הרבנות הראשית לישראל, זאת בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט בנושא. הראשון לציון הרב יצחק יוסף הודה לרבנים וקרא להמשיך, כדבריו, "בפסיקת ההלכה כדרכה של תורה במסורת הדורות וזאת ללא חשש או מורא ולהגיד את דבר ההלכה בקול רם כפי שכתוב 'לא תגורו מפני איש'".

חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל טענו כי הרב יוסף,  שומר כדברם את "חומות הדת ועל קודשי ישראל אל מול מאמצי הרפורמים לפגוע בקודשי ישראל וניסיונן של קבוצות שונות לחייב את הרבנות להסמיך נשים לכהן כרבניות". לטענתם עריכת הבחינות לנשים היא פרצה חמורה בדת ועלולה להטיל מורא על רבני ישראל לשאת בגאון את דבר ההלכה. עוד אמרו כי הנזק מקיום הבחינות חמור מאוד ועלולה להיות בכיה לדורות.

צילום: דוברות

בהחלטת המועצה, שתוגש לבית המשפט כעמדת הרבנות הראשית בנושא, נכתב כי "יש להתנגד בנחרצות למתן אפשרות לנשים להיבחן במסגרת הרבנות הראשית לישראל או להענקת חסות מטעם הרבנות הראשית לבחינות בהלכה שיערכו לנשים גם שלא במסגרתה". עוד נכתב בהחלטה כי "תפקידה של הרבנות הראשית, בהקשר דנן, הוא להוות מוסד המסמיך רבנים, ועל הרבנות הראשית להקפיד לפעול במסגרת זו בלבד. זאת, מבלי להביע עמדה ביחס להקמת מערך לימוד ובחינה בתחומים הלכתיים תחת מסגרת אחרת, בדומה למסגרות לימוד ובחינה במקצועות שונים ביהדות, אקדמיות ואחרות, שאין להן כל קשר לרבנות הראשית  לישראל".

המועצה אף התייחסה בדבריה לגורמים העומדים מאחורי הבקשה לערוך בחינות לנשים "לא ניתן להתעלם מכך שהעתירה שבנדון יחד עם הליכים משפטיים נוספים המתנהלים בימים אלו, מהווה חלק ממגמה רחבה לקדם מטרות שזרות לרוח היהדות הנאמנה". את דבר ההחלטה מסיימים הרבנים חברי המועצה בדברים חריפים: "יש בפריצת גדר זו פגיעה אנושה במסורת ההסמכה העוברת מדור לדור וחובה עלינו כרבנות ראשית לעמוד בפרץ ולגדור את הפרצה. גם אם משמעות הדברים תהיה השבתה של מערך הבחינות וההסמכה לרבנות שמקיימת הרבנות הראשית לישראל."

צילום: דוברות

לבקשתם של חברי מועצת הרבנות הראשית הרבנים: הרב יצחק דוד גרוסמן, הרב יהודה דרעי והרב רצון ערוסי אליהם הצטרפו שאר חברי המועצה, סוכם כי מועצת הרבנות הראשית תיזום פניה אל שופטי בית המשפט העליון לקיום מפגש פנים אל פנים בו יובהר כי אל להם לבתי המשפט להתערב בענייני ההלכה המסורה לרבנות הראשית לישראל ולמועצת הרבנות הראשית.

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', המייצג את נשות ההלכה בעתירה לפתיחת בחינות הרבנות לנשים אמר בתגובה: "נעדיף שלא להגיב על פרטי תיק אשר תלוי ועומד בפני הכרעת בית המשפט, אך בהתייחס לגופה של הסוגיה, צר לנו שהרבנות בוחרת שוב להתנגד לפתיחת שערי בתי המדרש ופריחת עולם התורה שמתרחשת לנגד עינינו. היה ראוי שהרבנות הראשית תהיה קשובה לצרכי הדור ומלכתחילה תרים את הכפפה ותרחיב את מעגל לומדי ולומדות התורה. אנו נמשיך לתמוך ולהיאבק למען נשות ההלכה וכבודה של תורה, כמאמר חז״ל ׳תורה מונחת בקרן זווית - כל הרוצה ייבוא וייטול.״

10.11.2020

1. בלית ברירה יש להוציא את הסמיכה האמיתית מהרבנות בחזרה אל עולם הישיבות (מרא דאתרא)

כמו שהיה מאז ומעולם. שהרבנים האמיתיים יוסמכו בידי רבותיהם וה"רבניות" יוסמכו בעזרת בג"ץ שיאלץ את הרבנות לתת להן תעודות שכמובן יהיו חסרות ערך. מי שרוצה להיות רבנית- בג"צ כמו ה"רבנים מטעם" שהיו בעבר ברוסיה ואף אחד לא התייחס אליהם כרבנים אמיתיים - בבקשה. זו מלחמה שהכריזו עלינו ויש להשיב מלחמה.

דווח על תגובה לא ראויה
10.11.2020

2. אז ראש מכון עיתים פונה לערכאות כדי להילחם ברנות ולחייב אותם לפעול בניגוד למסורת המקובלת... (ממש אנמנות מוחלטת לתורה ולהלכה...)

דווח על תגובה לא ראויה
10.11.2020

3. נשות הלכה אמיתיות לא תרצנה לקבל הסמכה בחסות בית המשפט העליון, ובכלל באלימות המשפטית הננקטת כאן (ביזיון)

דווח על תגובה לא ראויה
10.11.2020

4. מוזר (קובי)

מתגובת הרבנות לא ברור למה ההיתנגדות . להיות מנהיגות כרבניות.

דווח על תגובה לא ראויה
10.11.2020

5. הרבנות הראשית: נפוטיזם, העמקת השסע העדתי, שוחד, העדפת מקורבים. (יאיר)

אנשים קטנים ופרמיטיבים.

דווח על תגובה לא ראויה
11.11.2020

6. מוסד הרבנות הראשית בעצמו הוא הפגיעה הכי גדולה במסורת. השתלטות של ארגון על קיום מצוות הדת בחסות חוקי המדינה (דני)

לפי החוק בישראל זו עברה פלילית לקיים חתונה יהודית בלי אישור מהרבנות. לפי החוק הישראלי זו עברה פלילת לרב לתת תעודת כשרות בלי אישור מהרבנות. בשלב הבא יהיה חוק שאוסר למכור תפילין ציצית וארבעת המינים בלי אישור מהרבנות. זה הדבר הכי אנטי יהודי שיש.

דווח על תגובה לא ראויה
11.11.2020

7. כואב לומר אך הרבנות לצערי היא גוף חלבי לא רלוונטי (משה)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ממשלת השינוי צילום: פלאש 90

הממשלה ה-36 | חלוקת התיקים הסופית

קרא עוד