מרד העסקים: רשת 'ביג' תפתח מחר את החנויות

רשת מרכזי הקניות הודיע כי תתחיל לגבות את תשלומי השכירות והארנונה, כדי לאלץ את בעלי החנויות לפתוח: "האלונקה עדיין צריכה להינשא ועכשיו תורכם, הממשלה הנכבדה משחקת בנו, משחקת בכם"

יהונתן קליין, חדשות כיפה 01/11/20 11:23 יד בחשון התשפא

מרד העסקים: רשת 'ביג' תפתח מחר את החנויות
מרכז 'ביג' בכרמיאל, במהלך הסגר, צילום: דוד כהן, פלאש 90

חנויות הרחוב צפויות להיפתח רק בשבוע הבא, ללא הקניונים והשווקים, אך ברשת מרכזי הקניות 'ביג', מתכוונים כבר מחר לקיים מרד ולפתוח את החנויות. מנכ"ל 'ביג', חי גאליס, פנה הבוקר (א') במכתב לרשתות ולבעלי החנויות במרכזי הקניות של הקבוצה, והבהיר כי החל ממחר הרשת תגבה את דמי השכירות ודמי הניהול במלואם, בניגוד למה שהיה עד כה, במטרה להביא אותם לפתוח את החנויות.

קורונה בישראל: פחות מ-400 חולים במצב קשה, 18 נפטרו מאז אמש

כידוע, בעל חנות שצפוי לפתוח את חנותו צפוי לקנס של אלפי שקלים, אך על פי מנכ"ל 'ביג', הגיעו מים עד נפש, וברשת לא יכולים עוד לעמוד בתשלום ההוצאות. גאליס כתב כי "מבחינתנו החל מ-2 בנובמבר נאפשר פתיחת חנויות במרכזי ביג באוויר הפתוח בלבד, בערים ירוקות ונדרוש לשלם שכר דירה ודמי ניהול במלואם". הוא הוסיף כי "היכולת לפתוח את העסקים בידכם, מעכשיו גם התוצאות עוברות לכתפיכם, שאו והצליחו".


(נתניהו בפנייה לסוחרים ובעלי העסקים)

גם בקבוצת בעלי העסקים הקטנים 'אני שולמן' קראו לבעלי העסקים לפתוח את החנויות: "חנות בגדים? תוסיפו קוסמטיקאית. חנות צעצועים? תעשו חוג ספורט לילדים. חנות תכשיטים? תנו מתנה שרשרת למי שקונה פסטה".

שר האוצר, ישראל כ"ץ, תומך גם הוא בפתיחת חנויות הרחוב בהקדם, ואמר כי, "זה הזמן לקבלת החלטה על פתיחת חנויות הרחוב ביום שלישי הקרוב. הצורך והצידוק קיימים ומנומקים וגם התחלואה יורדת. התעקשות משרד הבריאות מיותרת וחסרת בסיס עובדתי ומובילה לאנרכיה והעדר פיקוח". כזכור, על פי החלטת קבינט הקורונה, החנויות ייפתחו רק ביום ראשון הבא.

מנכ"ל 'ביג': "הממשלה הנכבדה משחקת בנו, משחקת בכם"

מנכ"ל ביג הוסיף במכתב ששלח כי ממשלת ישראל לא מסייעת לחברה, למרות שזו נשאה בעול ההוצאות של הרשתות והחנויות מאז החלה הקורונה: "גם כשרובכם קיבל תמיכה ופיצוי בדמות חל"תים ותשלומים להחזרת העובדים שהוצאתם לחל"ת, אנחנו שלא הוצאנו אף עובד ביג לחל"ת וויתרנו על מלוא דמי השכירות והניהול, לא קיבלנו ולו שקל בודד על תקופה זו, לא מהמדינה ולא מכם. 
במהלך התקופה שבין הסגרים, במהלך חודש יולי, שוב נרתמנו ונשאנו את נטל ירידת הפדיונות בקניונים הסגורים ונתנו לכם השוכרים קרקע מוצקה להלך עליה בימים קשים אלו. גם בסגר השני, שוב נכנסנו מתחת לאלונקה והובלנו את מהלכי ההקלות במהלך המחצית השניה של ספטמבר וכל חודש אוקטובר ושוב לבד לגמרי, אין חלוקת נטל ואין אפילו שקל מממשלת ישראל".

גאליס כותב כי החברה לא יכולה עוד לשאת בהוצאות: "האלונקה עדיין צריכה להינשא ועכשיו תורכם, הממשלה הנכבדה משחקת בנו, משחקת בכם, מבקשים עוד כמה ימים ועוד כמה ימים בגלל היסטריה וניתוק של משרד הבריאות וחוסר יכולת או רצון של מר נתניהו, ראש הממשלה, לקבל החלטה. טוענים טענות מטופשות שהחנויות ברחוב שונות מהחנויות במרכזי קניות גדולים, זאת למרות שבמרכזים הללו ניתן ואף הוכח שההקפדה והשליטה טובות עשרות מונים מאשר בחנויות הרחוב, שטח החנויות גדול יותר ולכן קיימת האפשרות לשמירה על כללי הריחוק החברתי. 
פתיחת רק חלק משטחי המסחר בוודאות תגרום לצפיפות אנשים, שהיו יכולים להתפזר טוב יותר על פני חנויות ושטחי מסחר רבים יותר, אם אלו היו זמינים לכל. בממשלה פשוט לא מבינים את עוצמת הפגיעה ומושכים את הפתיחה מחדש כמו מסטיק וזאת למרות שברור וידוע שההדבקה בחנויות מועטה וכללי התו הסגול נשמרים בקפדנות בחנויות הפועלות באוויר הפתוח". 

לסיום כתב מנכ"ל 'ביג': "אז הפעם גם לנו נמאס, נמאס לקחת אחריות פעם אחרי פעם ולמצוא את עצמנו מסתערים לבד. נמאס לנו מהתחושה שאנו הופכים מהוגנים לפראיירים. נגמר לנו הרצון והסבלנות לתמוך בכולם במקום הממשלה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר