סגור

בגיל 101: פרופ' יהושע בלאו הלך לעולמו

מי שהיה נשיא האקדמיה ללשון וחתן פרס ישראל, ונחשב לאחד מבכירי הבלשנים וחוקרי הערבית בישראל בעשרות השנים האחרונות, הלך לעולמו בגיל מופלג

חדשות כיפה
ב בחשון התשפא
,
20 באוקטובר, 2020 17:56
פרופ

פרופ' יהושע בלאו ז"לצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ברוך דיין האמת. פרופ' יהושע בלאו, מי שהיה מחשובי חוקרי השפה העברית והערבית בישראל, חתן פרס ישראל ונשיאה השלישי של האקדמיה ללשון העברית, הלך היום (ג') לעולמו בשיבה טובה, והוא בן 101 שנים.

בלאו נולד בשנת 1920 בטרנסילבניה (היום ברומניה), בעיר קלוז', כשגדל עבר ללמוד בוינה, בירת אוסטריה, ועם עלייתו של היטלר לשלטון הצליח לברוח עם משפחתו לארץ ישראל. בהמשך למד באוניברסיטה העברית לימודי מקרא, לשון עברית ולשון ערבית. 

במלחמת השחרור שירת במחלקה לפענוח צפנים של צה"ל. בשנת 1950 קיבל תואר דוקטור מטעם האוניברסיטה העברית על עבודתו 'דקדוק הערבית-היהודית של ימי הביניים בעיקר על סמך טקסטים בלתי-ספרותיים'. בשנת 1966 מונה לפרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב, בה לימד במשך שנים רבות.


(יום הולדתו ה-100 של פרופ' יהושע בלאו)

מחקריו של בלאו עוסקים בשני תחומים עיקריים: הראשון הוא מחקר הערבית הבינונית בכלל, והערבית היהודית בפרט. השני הוא בלשנות שמית, ומחקריו בתחום זה נוגעים בעיקר להתהוותה ולהתפתחותה ההיסטורית של לשון המקרא. בנוסף לכך כתב בלאו ספרים ומאמרים בתחום העברית החדשה, לשון חז"ל וארמית.

יהושע בלאו כיהן כנשיא האקדמיה ללשון העברית בשנים 1981–1993. בשנת 1985 זכה בפרס ישראל בתחום הבלשנות והלשון העברית. היה נשוי לשולמית והיו להם שני ילדים, בן ובת.

20.10.2020

1. בדרך דיין האמת - אך תיקון (משה)

ברוך דיין האמת - איש דגול ויקר מכל הבחינות.

פרופ' בלאו היה חבר סגל באוניברסיטה העברית משנת 1957 עד לפרישתו.

דווח על תגובה לא ראויה
20.10.2020

2. חוב היהדות התורנית לר' יהושע פרופסור בלאו (אחד הלומדים)

ברוך דיין האמת. אדם גדול. היהדות התורנית חבה לו את הוצאת תשובות הרמב"ם. כל מי שעוסק בתורת הרמב"ם יודע את ערך פועלו בזה. ועוד דבר: המילון הגדול שהוציא של ערבית יהודית אף הוא מפתח להבנת כתבי הרמב"ם וכל רבותינו הראשונים שכתבו בערבית היהודית. מי יתן תמורתו.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ח"כ בצלאל סמוטריץ' צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

סמוטריץ': לא נכניס לרשימה אנשים שלא יהיו נאמנים לערכים שלנו

קרא עוד