כיצד יראה הסגר? | מחלוקות סביב שולחן הממשלה

משרד הבריאות יביא הבוקר לאישור הממשלה את התכנית עליה סוכם בקבינט הקורונה ביום חמישי. התכנית בת שלושת השלבים צפויה לעבור אך בשל המחלוקות בין השרים, ייתכן ויחליטו על מספר הקלות

אלעד הומינר, חדשות כיפה 13/09/20 07:51 כד באלול התשפ

צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90
צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

הממשלה צפויה להתכנס היום (א') בשעות הבוקר ולאשר את החלטת קבינט הקורונה עליה סוכם ביום חמישי, תכנית למלחמה בהתפשטות הקורונה. על פי התכנית, המתווה שיציג משרד הבריאות יהיה בן שלושה שלבים כאשר השלב הראשון יהיה סגר שיתחיל ביום שישי ב־6:00 בבוקר וסגירת מערכת החינוך ביום רביעי השבוע.

כפי הנראה, ההצעה להטיל סגר כללי צפויה לעבור, בשל תמיכתם של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וראש הממשלה החליפי בני גנץ, אך ייתכן כי בסופו של דבר הממשלה תחליט על מספר הקלות, בשל התנגדות מספר שרים המתכוונים בשלב זה להצביע נגד סגר כללי. מדובר בארבעת השרים שהתנגדו כבר בקבינט הקורונה: ישראל כ"ץ, עמיר פרץ, יעקב ליצמן, יזהר שי. ובעוד שלושה שרים לפחות.

שר התיירות, אסף זמיר, אמר אתמול: "אין ספק שהעליה הדרמטית בתחלואה מחייבת צעדים דרסטיים. נראה לי שזה ברור לכולם. ועדיין- סגר מלא על כל המדינה בחגים הוא צעד קיצוני מדי ובעל משמעויות כלכליות שתעשיות שלמות לא תתאוששנה מהן. לכן אצביע נגד ההחלטה להטיל סגר מלא מחר בישיבת הממשלה".

שר המודיעין אלי כהן הצהיר: "אצביע בממשלה נגד סגר מלא. אני תומך בסגר לילי, שבו כ־80% מהמשק נשאר פתוח. מאות אלפי שכירים ועצמאיים נמצאים בחרדה קיומית. מגיפת הקורונה הכלכלית קשה לא פחות מהמגיפה הבריאותית". 

שר הרווחה, איציק שמולי, מתנגד אף הוא לסגר המלא, וציין: "אין שום סיבה להעניש את ההורים הצעירים ולסגור את הגיל הרך. תחת סגר, הותרת המעונות פתוחים תאפשר את המשך ההתפתחות התקינה לילדים ועבודה מהבית לכרבע מיליון הורים".

שר התקשורת, יועז הנדל יציע מספר שינויים במתווה עליו תצביע הממשלה. "יש המון מה לתחקר ולשאול איך הגענו למצב הזה, אבל כרגע צריך לתת פתרונות", כתב השר הנדל. "מחר אבקש בממשלה להתאים את הסגר להקלות בערים ירוקות". בנוסף, יציע השר הנדל כי סגירת מערכת החינוך רק מיום שישי ולא רביעי, אישור לספורט בודדים וזוגות בכל טווח ותכנית יציאה ופיצויים מוגדרת ממחר.

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, אמר אמש בראיון ל'חדשות 12 כי לא יהיה משא ומתן מחר, והסגר יאושר: '"אני חתום על ההצעה שתובא מחר לממשלה, ואני אומר חד משמעית - לא יהיה משא ומתן. עוד אמר אדלשטיין: "ברגע שנתחיל להעמיד תנאים של תחום זה או אחר, אנחנו נקריס את כל ההצעה, וכתוצאה מכך נקריס את מערכת הבריאות".

(ראש הממשלה מעדכן מישיבת קבינט הקורונה ביום חמישי)

תכנית שלושת השלבים

שלב ראשון 18.9 (ערב ראש השנה)

 • מרחק היציאה מהבית יוגבל ל-500 מטרים
 • מערכת החינוך תיסגר ביום רביעי
 • יותרו עבודות חיוניות בלבד דוגמת מרכולים ובתי מרקחת
 • ניתן יהיה להתפלל במרחב הפתוח (20) או במרחב סגור (10) בתנאים המופיעים בתכנית רמזור
 • מסעדות ייסגרו, משלוחים מותרים
 • העבודה במגזר ציבורי תצומצם ל-30%, המגזר פרטי עשרה עובדים או 30%, הגבוה יותר
 • התחבורה הציבורית תצומצם ותותאם לאופי הפעילות במשק

שלב שני 2.10 (ערב סוכות)

השלב השני יחל מתאריך 1.10 למשך שבועיים, הסגר יתנהל על פי המתווה אותו הציע פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו, "ריסון מהודק".

 • הגבלת 500 מטרים תוסר
 • הגבלת מעברי ערים: 5:00 בבוקר בערב החג עד 5:00 בבוקר שלאחר מוצאי החג.
 • ניתן יהיה להתפלל במרחב הפתוח (20) או במרחב סגור (10) בתנאים המופיעים בתכנית רמזור
 • סגירת מערכת חינוך. כיתות ה' ומעלה לימוד מרחוק לאורך החגים
 • העבודה במגזר ציבורי תפעל במתכונת חירום המגזר פרטי 30%-50%.

שלב שלישי (לאחר שמחת תורה)

בשלב השלישי ההתנהלות תחזור להיות בהתאם לתכנית הרמזור. שלב זה יחל חודש לפחות לאחר תחילת הסגר בערב ראש השנה. מעבר משלב לשלב בתכנית הסגר יבוצע אחרי הערכת מצב ובכפוף לירידה במצב התחלואה.

;

 

אל תשחקו אותה: כך תוכלו ללמוד בקלות את ההלכה. כל הפרטים >>

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר