סגור

קבינט הקורונה אישר פה אחד את 'תכנית הרמזור'

שרי קבינט הקורונה אישרו את תכניתו של הממונה פרופ' גמזו, שעיקרה חלוקת המדינה לאזורים מוניציפליים והחלת מגבלות על האזורים בהם התחלואה גבוהה. התכנית תתחיל ב-6.9, שבוע אחרי המתוכנן. בניגוד לעמדת גמזו: הלימודים בערים האדומות לא יופסקו

חדשות כיפה
י באלול התשפ
,
30 באוגוסט, 2020 18:24
פרופ

פרופ' רוני גמזוצילום: הדס פרוש, פלאש 90

קבינט הקורונה אישר הערב (א') את מתווה הרמזור של משרד הבריאות ומנהל מגן ישראל פרופסור רוני גמזו. התכנית כוללת קביעת מגבלות לטיפול בהתפשטות נגיף הקורונה, בהתאם לסיווג של רשויות מקומיות בארץ לארבע רמות (אדומה, כתומה, צהובה וירוקה). בהתאם לרמזור, יגובשו כלי סיוע מותאמים עבור כל רשות בהיבטי הסברה, אכיפה, בניית מערכות מידע, סיוע בקטיעת שרשראות הדבקה וסיוע סוציאלי. התכנית תכנס לתוקף ב-6.9, שבוע אחרי המתוכנן.

על פי דיווח בחדשות 12, הלימודים בערים האדומות לא יופסקו על אף דרישתו של פרופ' גמזו, שאמר לשרים: אתם לוקחים על עצמכם את האחריות. שר החינוך גלנט השיב לו כי הנתונים לגבי הערים האדומות לא רלוונטיים לבתי הספר, אשר מהווים אי של יציבות.

השרים אישרו הערב גם את מתווה משרד התרבות והספורט לפתיחת אולמות התרבות בערים ירוקות לקהל של עד אלף איש. לפי האישור, פתיחת האולמות תיעשה תחת מתווה קפדני ומגבלות התו הסגול. מכל כניסה באולם יותר מעבר של עד 100 איש, תוך הפרדה על מרחק בטיחותי ועטיית מסכות. ניתן יהיה למלא עד 60% מתפוסת הקהל באולם.

1,831 חולי קורונה חדשים בישראל: עובדי המעבדות הכריזו על שביתה

לפי המתווה החדש כל רשות מקומית תקבל ציון בין 0 ל-10 לפי המשתנים הבאים: מספר החולים החדשים בשבוע ל-10,000 תושבים, שיעור הבדיקות החיוביות בכל רשות בשבוע, קצב גידול מספר החולים החדשים בכל רשות מקומית בשבוע.
 
אחת לשבועיים, על סמך ממוצע הנתונים של כל רשות בשבוע הקודם, ייקבע הסיווג של אותה רשות באופן הבא: רשות שממוצע ציוניה יהיה מעל 7.5, תוגדר אזור אדום; רשות שממוצע ציוניה יהיה בין 6 ל-7.5, תוגדר אזור כתום; רשות שממוצע ציוניה יהיה בין 4.5 ל-6, תוגדר אזור צהוב; רשות שממוצע ציוניה יהיה מתחת ל-4.5, תוגדר אזור ירוק.

תכנית הרמזור - דגשים

  1. מגבלות הרמזור אינן כוללות הגבלות תנועה בתוך התקנות אך מחייבות מעת לעת הטלת הגבלות שכאלו באחריות הממשלה
  2. תכנית הרמזור מתקיימת במקביל למתווים ארציים – חינוך, תעופה, תחבורה, מקומות עבודה
  3. התכנית מבצעת האחדת מתווים בין אירועים מותרים מכל סוג (תרבות, תפילה וכו') 
  4. התכנית כוללת התאמות ופתרונות למקומות ייחודיים, גדולים וחיוניים
  5. התכנית מותירה את מגבלות האיסור הקיימות על אירועים בחלל סגור, מועדונים, אירועי ספורט, פארקי מים וירידים.

התקהלות בהתאם למודל הרמזור

באזור "אדום": מספר האנשים לא יעלה על 20 אנשים בשטח פתוח ועד 10 אנשים במבנה.
באזור "כתום": 
*בשטח פתוח - התקהלות עד 50 איש. 
*בשטח פתוח של מקום ציבורי או עסקי - לא יותר מ-40% מהתפוסה המרבית המותרת לפי רישיון העסק. אם אין תפוסה מירבית - לא יותר מאדם ל-4 מ"ר, והכל עד 50 איש לכל היותר.
*במבנה - התקהלות עד 25 איש.  
*במבנה של מקום ציבורי או עסקי - לא יותר מ-20% מהתפוסה המרבית המותרת לפי רישיון העסק, ואם אין תפוסה מרבית – לא יותר מאדם ל-4 מ"ר, והכל עד 25 איש לכל היותר.
באזור "צהוב":
*בשטח פתוח - התקהלות עד 100 איש. 
*בשטח פתוח של מקום ציבורי או עסקי - לא יותר מ-60% מהתפוסה המרבית המותרת לפי רישיון העסק, ואם אין תפוסה מרבית - לא יותר מאדם ל-4 מ"ר, והכל עד 100 איש לכל היותר.
*במבנה - התקהלות עד 50 איש. במבנה של מקום ציבורי או עסקי - לא יותר מ- 40% מהתפוסה המרבית המותרת לפי רישיון העסק, ואם אין תפוסה מרבית - לא יותר מאדם ל–4 מ"ר, והכל עד 50 איש לכל היותר.
באזור "ירוק":
*בשטח פתוח - התקהלות עד 250 איש.
*בשטח פתוח של מקום ציבורי או עסקי - לא יותר מ-80% מהתפוסה המרבית המותרת לפי רישיון העסק, ואם אין תפוסה מרבית - לא יותר מאדם ל-4 מ"ר, והכל עד 250 איש לכל היותר.
*במבנה - התקהלות עד 100 איש. 
*במבנה של מקום ציבורי או עסקי - לא יותר מ-60% מהתפוסה המרבית המותרת לפי רישיון העסק, ואם אין תפוסה מרבית - לא יותר מאדם ל-4 מ"ר, והכל עד 100 איש לכל היותר.
 
מספר השוהים בתחומים המפורטים כאן, ייקבעו בהסדרה נפרדת ולא במתווה הרמזור: פעילות מסגרות רווחה; הסדרת פעילות מערכת החינוך; פעילות התחבורה הציבורית והתעופה; פעילות מקומות עבודה, למעט לעניין קבלת קהל; תנאי התפוסה בשמורות טבע, גנים לאומיים, אתרי מורשת והמקומות הקדושים, מוזיאונים, קניונים; אירועים מאורגנים, בישיבה וללא מזון;  חנויות למכירת מזון, מוצרי היגיינה ובית מרקחת.

תכנית הרמזור ותפילות החגים | כל הפרטים

צילום: ללא

 

בנוסף להחלת מודל הרמזור, התקנות מסדירות קיום אירוע מאורגן הנערך במקום ציבורי או עסקי בשטח פתוח בלבד, וללא מזון באירוע, ובכפוף לקיום כל אלה: 
ישיבה במקומות מסומנים, בהושבה של אנשים שאינם גרים באותו מקום נשמר מרחק של שני מטרים ולכל הפחות כיסא ריק ביניהם, ללא הגשת מזון, המקום מחולק למתחמים של 20 אנשים לכל היותר ובין מתחם למתחם נשמר מרחק של 2 מטרים לפחות, יש סימון פיזי בין המתחמים, מינוי ממונה קורונה למקום וכן סדרנים לשמירת החלוקה למתחמים. 
 
מספר השוהים באירוע יהיה בהתאם למודל הרמזור ולסיווג האזור. עם זאת, במקום המצוי באזור ירוק או צהוב ניתן לאשר קיום אירוע שמספר השוהים בו גבוה מכך, לאחר שהרשות בחנה ומצאה שהתקיימו התנאים שבהוראות המנהל. במקרה זה תוכל הרשות לאשר אירוע בהשתתפות של עד 500 איש. מעבר ל-500 איש יש צורך בנוסף גם באישור מנכ"ל משרד הבריאות ובהתאם לתנאים אותם יציב.
 
כמו כן מסדיר התיקון מגבלות התקהלות למבנה סגור שיש בו כמה כניסות נפרדות ומתקיימים אירועים בהושבה בלבד וללא הגשת מזון. התפוסה המירבית המותרת תהיה בהתאם למגבלת ההתקהלות למבנה לפי מודל הרמזור כשהיא מוכפלת במספר הכניסות למקום ולא יותר משיעור התפוסה המותר באותו אזור לעסק שקבועה לו תפוסה מירבית או יחס של אדם ל- 4 מ"ר אם לא קבועה לו תפוסה כאמור, ולא יותר מ- 1,000 אנשים סך הכל, והכל תוך חלוקה לקפסולות, כאשר בכל קפסולה ישהו אנשים שנכנסו מאותה כניסה בלבד.
 
התיקון מוסיף כי בקניון, מוזיאון,  שמורת טבע, גן לאומי, אתר מורשת ומקום מהמקומות הקדושים – מספר השוהים לא יעלה על יחס של אדם לכל 7 מטרים רבועים משטח המקום וכי בחנות למכירת מוצרי מזון או מוצרי היגיינה ובבית מרקחת - מספר השוהים לא יעלה על יחס של אדם לכל 7 מטרים רבועים משטח המקום או על התפוסה המרבית המותרת כמפורט במודל הרמזור לפי המקל מביניהם.


(התדרוך השבועי של פרופ' רוני גמזו)

שר הביטחון, בני גנץ, צייץ בטוויטר: "אישרנו את מודל  "הרמזור" שפותח בתיאום עם משרד הביטחון למאבק בקורונה. 
התוכנית שיוביל פרופסור גמזו, תחלק את הרשויות המקומיות אחת לשבועיים לארבעה צבעים: ירוק, צהוב, כתום ואדום ותאפשר טיפול מדורג ומותאם בכל רשות. כפי שעשיתי עד כה, מערכת הביטחון תעמוד לטובת המאמץ הלאומי–ככל שנידרש".

מוקדם יותר פורסם בחדשות 13 מסמך שנכתב לקראת הדיון, על ידי 'צוות המומחים הלאומי' המייעץ לקבינט הקורונה, בו נטען כי יש להחיל את התכנית של פרופ' גמזו בהקדם, אך גם אם כך יקרה, רמת התחלואה לא צפויה לרדת בשבועיים הקרובים. המומחים, בראשם פרופ' גבי ברבש, פרופ' רן בליצר וד"ר שרון אלרעי, הממונה על בריאות הציבור, טוענים כי "תכנית הרמזור מכילה עיקרון של דיפרנציאליות בתגובה, אולם לאור היקפי התחלואה היא לא תצלח בעת הזו לכשעצמה באם לא יושתו מגבלות תנועה באזורים האדומים, שכן אוכלוסיות מרובות תחלואה 'יעברו את הכביש' ויעבירו את התחלואה לאזורים ירוקים", נכתב במסמך.

עוד כתבו כי על אף המאמצים ברשויות המקומיות לקטיעת התחלואה, באמצעות הגברת אכיפה והוצאת חולים למלוניות, וכן השיפור שחל לאחרונה בקטיעת שרשרות ההדבקה, לא בטוח כי תימנע עלייה חדה בתחלואה, בשל המשך ההתקהלויות הבלתי חוקיות ברחבי הארץ, וכן על רקע פתיחת שנת הלימודים וחגי תשרי המתקרבים: "המצב שברירי ונפיץ, ועלינו להיערך גם לתרחיש של עלייה חדה בתחלואה", נאמר במסך.

חברי הפורום הפנו אצבע מאשימה למקבלי ההחלטות: "גורם עיקרי למצב הינו כשל עמוק בהסברה ובאכיפה. מסרי אי-אמון מאנשי ציבור מחריפים את הקושי לגבש חזית אחידה והסברה יעילה. אין תוחלת בהנחיות או בהחרמן כשהן לא מיושמות, וכשנציגי הציבור לא נרתמים למאמץ מתמשך להביא לקיום ההנחיות, כל אחד בקהלו".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: ללא

משרד המשפטים מתנגד להארכת כהונת הרב שטרן: הרב רפי מחפש חלופות

קרא עוד