סגור

הרב שמואל אליהו מבהיר: אין שום היתר לנסוע השנה לאומן

רב העיר צפת הסביר כי השנה צריך להימנע מנסיעה לקברו של רבי נחמן בעיר אומן שבאוקראינה: "אסור לאדם לסכן רבים, זה דבר חמור, אפילו אם מדובר רק בספק"

חדשות כיפה
ז באלול התשפ
,
27 באוגוסט, 2020 10:25
 שוחח עם אברג

שוחח עם אברג'יל. הרב אליהוצילום: אלישמע סנדמן

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו קובע כי גם הנוהגים לנסוע לאומן בכל שנה לקראת ראש השנה אסור להם לנסוע השנה, עקב חשש פיקוח נפש.

"אני פוסק כמו מו"ר אבא עליו השלום שפסק כמו הרמב"ם שמותר לצאת לחוץ לארץ אלא לשלושה דברים ללמוד תורה, לישא אישה ולפרנסה, אם אין בארץ ישראל, וגם זה רק זמני ולחזור. אז שאל מי שפסק שמותר", הסביר הרב לתלמיד ששאל אותו על הנסיעה בחגים.

השואל, כך מספר הרב, התעקש, "אמר לי, בהנחה שאני פוסק שמותר, האם השנה מותר לנסוע. אמרתי לו, לפי כללי ההלכה שהורו לנו מדורי דורות ואין עליהם חולק אסור לאדם לסכן את נפשו גם אם הוא חושב שזו לא סכנה. אם אמר לו הרופא שזו סכנת נפשות אז הוא מחלל שבת, לא צם ביום כיפור, אוכל אוכל לא כשר.  כאן מדובר בפיקוח נפש של רבים שזה כללים אחרים לגמרי. אסור לאדם לסכן רבים, זה דבר חמור, אפילו אם מדובר רק בספק".

עוד הוסיף הרב: "במקרה הזה נוסף עוד עניין, המושל של אוקראינה אמר שאסור להגיע, כלפיו בכל מה שנוגע לאוקראינה, יש את הכלל של 'דינא דמלכותא דינא'. יש מי שאומר שזה איסור דאורייתא. עלול להיות מזה חילול ה' מטורף, חוץ מהמכות שיהיו עם השוטרים באוקראינה אם יידבק שם מישהו מה יגידו? היהודים אשמים. מי שהולך הוא מסכן חיים של רבים. אני לא מוצא שום היתר לזה". 

27.08.2020

1. הרב אתה מדבר בהיגיון (יוסי)

אבל בברסלב אין כל היגיון

דווח על תגובה לא ראויה
28.08.2020

2. כותרת מטעה (א.ש)

הכותרת " הרב אמר שאין התר " היא שקרית ומטעה.
הרב הרב אמר שיש איסור
וזה שונה לחלוטין.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: דוברות המשטרה

נתניהו וגנץ סיכמו: הסגר יוארך עד יום ראשון בחצות

קרא עוד