סגור

שיא מדהים: 12 תרומות כליה בארבעה ימים

מאז נפטר הרב ישעיהו הבר, מייסד ארגון 'מתנת חיים' המקשר בין תורמי כליה מתנדבים לאנשים הזקוקים להתרמה, זינק מספר התורמים בעשרות אחוזים. אלמנתו, רחל, שממשיכה את דרכו: "כל אחד מהתורמים הוא הנחמה שלי"

חדשות כיפה
ג באלול התשפ
,
23 באוגוסט, 2020 9:28
הרב ישעיהו הבר זצ"ל

הרב ישעיהו הבר זצ"לצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בארבעת הימים של השבוע החולף, מיום ראשון עד רביעי, נערכו בישראל 12 השתלות כליה. הרב ישעיהו הבר ז"ל, שעמד בראש ארגון מתנת חיים, עמותה שעוסקת בעידוד תרומות כליה לשם הצלת חיים, נפטר באפריל האחרון אחרי שנדבק בנגיף הקורונה, אך מפעל חייו נמשך ואפילו התגבר מאז פטירתו, ובשבוע האחרון נשבר שיא חסר תקדים, כאשר ב־24 חדרי ניתוח בבתי החולים רמב"ם, איכילוב, שיבא, הדסה ובילינסון ניצלו חייהם של 12 חולים שהמתינו לתרומת כליה.

הרב הבר הובא למנוחות: "בזכותו, זכו רבים לחיים חדשים"

רחל הבר, אשתו של הרב ישעיהו הבר, שמאז פטירתו ממשיכה לנהל את העמותה סיפרה ל'ישראל היום': "כשהתחלנו את הפעילות של 'מתנת חיים' ב־2008, עשינו ארבע השתלות בשנה וחשבנו שכבשנו את האוורסט. ברוך השם, היום, בשבוע שנחשב 'דליל' יש שתיים, שלוש או ארבע השתלות בשבוע. מה שקרה בשבוע החולף הוא באמת מיוחד, יוצא דופן ומשמח מאוד. מאז פטירת בעלי יש תנופה גדולה של תורמים, למעשה, מאז פטירתו היו 73 השתלות. השבוע החולף היה דרמטי בקנה מידה בינלאומי, אני לא יודעת אם היה אי פעם מספר השתלות כזה בעולם".

בין התורמים ישנם סיפורים מרגשים ומיוחדים כמו חולה שקיבלה כליה אחרי שנים ארוכות של המתנה, תרומה של איש מנצרת לאישה מנתיבות, ועוד. בין התורמים יש שני מנהלי בתי ספר. גילם של התורמים והנתרמים הוא מ־35 עד 58.

עוד סיפרה הרבנית הבר: "כל אחד מהתורמים הוא הנחמה שלי. ההרגשה היא שבעלי ממשיך לחיות דרכם, המפעל שלנו ממשיך לחיות. אני ממש מרגישה שבמותו הוא ציווה לנו את החיים. לא רק 12 אנשים חזרו לחיים - אלו משפחות שלמות, מעגלים קרובים ורחוקים שמקבלים את החיים שלהם בחזרה. זה ממש מרגש". 

לדבריה, בישראל יש יותר מ־5,000 מטופלי דיאליזה וכ־900 מהם כשירים להשתלה: "יש התגייסות. אנחנו מרגישים את זה. החזון שלנו הוא שלא תהיה רשימה כזאת".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בעז ביסמוט בראיון לחדשות כיפה צילום: כיפה

בעז ביסמוט לבנט וסער: "לא מאוחר מידי אנא חיזרו הביתה"

קרא עוד