סגור

מוסדות החמ"ד ישבתו? "ללא תקציבים - עדיף שלא נפתח את השנה"

בנכס חירום שנערך בנושא ההיערכות מוסדות החינוך הממלכתי-דתי השתתפו רבנים, ראשי מוסדות ופוליטיקאים מהמגזר. הדאגה שנובעת מחוסר התקציבים נשמעה מפי כל הנוכחים: "אם לא ימצא פתרון בשבוע הקרוב, עדיף שלא נפתח כלל את השנה"

חדשות כיפה
טז באב התשפ
,
06 באוגוסט, 2020 18:27
תלמידים בחמ"ד. לא יפתחו את השנה? אילוסטרציה

תלמידים בחמ"ד. לא יפתחו את השנה? אילוסטרציהצילום: דוברות יב"ע

היום (ה') התקיים כנס חירום של כלל המוסדות העל יסודיים בחינוך הממלכתי הדתי, היעדר תקציבים עבור שנת הלימודים האחרונה- תש"פ ועבור שנת הלימודים הקרובה- תשפ"א.

בעקבות המשבר התקציבי החמור אליו נקלעו מאות מוסדות העל יסודי בחינוך הממלכתי הדתי (חמ"ד), התכנסו קרוב ל- 200 מנהלים וראשי מוסדות  מרשתות החינוך הדתי- מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, רשת נעם- צביה, תנועת אמונה,  ורשת אור תורה סטון וכן מנהלי וראשי המוסדות הלא מרושתים, לדיון חירום בנושא.

במהלך הדיון נשמעו קולות שונים וכן עלתה האפשרות להשבית את מאות המוסדות בראשון לספטמבר הקרוב עד לקבלת התקציב הנדרש להפעלת המוסדות.

את הדיון פתח יו"ר מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן וקרא: "איננו אזרחים סוג ב' ומגיע לנו שנוכל לחנך את בנינו ובנותינו בדרך שאנו מאמינים בה, כך היה מאז קום מדינת ישראל במשך שבעה עשורים ואין סיבה שהדבר ישתנה, חייבים למצוא פתרון ומיד".

אלחנן גלט, מנכ"ל רשת מוסדות בני עקיבא הציג בפני המשתתפים את המציאות התקציבית המורכבת אליה נקלעו המוסדות עקב פערים של 55 מיליון שקלים בתקציב שנת תש"פ וחוסר של 140 מיליון ש"ח לשנת הלימודים הקרובה תשפ"א. תקציב זה מיועד כדי למנוע את פיטוריהם של כ-1000 מורים. 

גלט הוסיף ואמר: "הרוח הנושבת שאנו שומעים היא שיש סיכוי שלא יעבור תקציב בשבועות הקרובים, מה שיגרום לכך שנמצא את עצמנו מול שוקת שבורה בכל הנוגע לשנת תש"פ ואל חוסר יכולת מוחלט לפתוח את שנת הלימודים תשפ"א. אלו תקציבים שקיבלנו גם כששולמית אלוני ויוסי שריד היו שרי החינוך אבל במצב הנוכחי לא עוברים ומייצרים לנו בור תקציבי של למעלה מ-  200 מיליון ש"ח".

אחריו דיבר גם מנכ"ל רשת אור תורה סטון, ינון אחימן שהציע להכריז על השבתת הלימודים בראשון לספטמבר עקב המצב שנוצר "אני בשעה זו מודאג מאד, לא זוכר מצב כה חמור בחינוך הממלכתי דתי. כולנו בטיפות הדלק האחרונות".

יו"ר הקואליציה, ח"כ מיקי זוהר, סקר את ההיבטים הפוליטיים של העברת התקציבים. "אני פועל יחד עם חברים רבים ביניהם ראש הממשלה, שר האוצר ושר החינוך על מנת להכליל את תקציבי החמ"ד בבסיס התקציב כפי שראוי שיהיה וכפי שמגיע לכם ולא תצטרכו בכל שנה לבוא ולחזר על הפתחים".

אחריו דיברו גם חברי הכנסת אופיר סופר ומתן כהנא מ"ימינה" ותהלה פרידמן מ"כחול לבן" שבעיקר התייחסו לסכנה הפוליטית בהיעדר אישור תקציב שככל הנראה יגרור את מדינת ישראל לבחירות נוספות.

את הכנס סיכם ינקי פרידמן, מנכ"ל רשת נעם-צביה ואמר "אם חס וחלילה לא ימצא פתרון בשבוע הקרוב, עדיף שלא נפתח כלל את שנת הלימודים מאשר שנפתח ונקרוס באמצע השנה".

06.08.2020

1. אין מפד"ל - אין תקציבים (מלכה)

לבנט ושקד, אין כל ענין בחמ"ד,
ברבנות ובכל נושא הנוגע לציונות
הדתית.
בנט מתכוון להתמודד לתפקיד ראש
הממשלה, להשתמש בציבור הדתי
לאומי ולזרוק.

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2020

2. לתלמיד דתי יש אותו מימון ממשרד החינוך שיש לחילוני. מי שרוצה יותר שישלם מכיסו. ( )

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2020

3. שהמנכלים של המוסדות ומנהלי הכספים יפחיתו קודם כל את שכריהם בעשרות שקלים 500000 ו 60000 שקךים לחודד (שלום)

דווח על תגובה לא ראויה
06.08.2020

4. ב"ה (אזרייה)

"מורים" שעשרות שנים עצמו עין והצדיקו סדום ועמורה ו/או הטיפו "להכיל" את הנגע , - טוב ! שישבו בבית

דווח על תגובה לא ראויה
07.08.2020

5. רפי פרץ החריב את החמד. פיטר את ליפשיץ והרס את התשתית (דניאל)

שילך הבייתה כבר

דווח על תגובה לא ראויה
11.08.2020

6. כל הרשתות האלה מיותרות. לא מרגישים אותם כל השנה בבית ספר!!! כבר חיסכון של 2 מליון! (מורה ואמא)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ג'ונתן פולארד השבוע צילום: ללא

השמאל נגד פולארד: בגד במדינתו תמורת בצע כסף

קרא עוד