סגור

ההגבלות בסופי השבוע בוטלו, יגובש מתווה לפתיחת השמיים

לאחר ישיבה ממושכת של מספר שעות, עמדת גמזו להקלות התקבלה וכן אושרה גם פתיחת השמיים בעוד שבועיים. גמזו בהודעה לציבור: "הנחת היסוד היא שסגר מכל סוג שהוא יגרום נזק רב לכלכלה ולחברה. "ההחלטה לנסות להוריד את התחלואה ללא סגר היא חלק מההבטחה שלי לציבור"

חדשות כיפה
טו באב התשפ
,
05 באוגוסט, 2020 22:07

צילום: Miriam Alster/FLASh90

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אמש (ד') את קבינט הקורונה, לדיון שערך 4.5 שעות. לאחר שתי גישות שונות כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו נוטה להחמיר, בעוד שפרויקטור הקורונה פרופ' גמזו היה בעד הקלות. עם תום הדיון הממושך הוחלט כי עמדתו גמזו התקבלה, ואושרו מספר הקלות, הכוללות פתיחת החנויות בסופי השבוע, אימוץ "תכנית הרמזור" הכוללת טיפול נקודתי בערים אדומות ופתיחת השמיים בעוד שבועיים. 

גמזו הציג את ההמלצות הבאות של "מגן ישראל" ומשרד הבריאות שהתקבלו ע"י קבינט הקורונה פה אחד. בהחלטת הקבינט הובהר כי השימוש בסגרים לא ירד מהפרק (ארצי או מקומי), אך לעת עתה הוחלט לדחות את השימוש בו לאור המלצת פרופ' גמזו והמומחים ושבסופו של דבר זכו בתמיכת ראש הממשלה, וכן לבחון מחדש את הצורך בו בעוד כשבועיים. 
 
כמו כן אושרה "תכנית הרמזור" של גמזו הנותנות הנחיות שונות לערים לפי הגדרתן כאדומות או כתומות. המדיניות החדשה לערים ״אדומות״ ו״כתומות״ כוללות:
1. מערך תמיכה מאסיבי נרחב וסיוע לאוכלוסייה, תוך תמיכה בהנהלת הרשות המקומית. 
2. שיפור קטיעת שרשראות ההדבקה בערים אלו בכלים מבצעיים בהובלת פיקוד העורף, בהקדם האפשרי. 
3. הקפדה על בידוד של התא המשפחתי כדי למנוע הדבקה בין-משפחתית ומתן סיוע נקודתי למשפחות.
4. אכיפה וביצוע של המגבלות הנוכחיות על התקהלויות והתכנסות.
5. ניהול מערך פינויים גמיש תוך מתן מכסות מקומיות מעל הקריטריון הנוקשה, בניהול פקע"ר וקופות החולים. 
6. הגבלות על מערכת החינוך – בתיאום עם מערכת החינוך.
7. הגדלת הסיוע של קופות החולים וניהול התחלואה ע"י משרד הבריאות. 

עוד מהחלטות הקבינט:

  • ביטול ההגבלה על פתיחת עסקים בסופ"ש (ההחלטה תאושר היום ע"י הממשלה).
  • ביטול ההגבלה על שהות בגני שעשועים בשטח הציבורי. (ההחלטה תאושר היום ע"י הממשלה).
  • ההגבלות הארציות שהיו תקפות עד כה תמשכנה (צפויות לפקוע ביום ב', אך יחודשו בימים הקרובים). 
  • החל מתאריך 1.9 תכנס לפעולה תכנית "הרמזור" לניהול המגיפה במודל רשויות מקומיות על פי מתווה מצב התחלואה בכל עיר. (התכנית המלאה תוצג לציבור לקראת מועד הפעלתה).

כמו כן, קבינט הקורונה הסמיך את שר הבריאות, שרת התחבורה, שר החוץ והמל״ל, בהתייעצות עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, לקדם את המתווה לפתיחת השמיים ב-16.8, שיובא בהקדם לאישור קבינט. השרה רגב: "אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שנתן אור ירוק לפתיחת השמים. יחד עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר החוץ גבי אשכנזי נפעל ליישום המתווה שיאפשר את פתיחת השמים ושמירה על התעופה הישראלית".

גמזו פנה לציבור בהודעה בתום הדיון: "הנחת היסוד היא שסגר מכל סוג שהוא יגרום נזק רב לכלכלה ולחברה. רוה״מ וחברי הקבינט מבינים היטב את הקושי החברתי והכלכלי שאזרחים רבים נתונים בו. ההחלטה לנסות להוריד את התחלואה ללא סגר היא חלק מההבטחה שלי אליכם בחוזה החדש. מילוי ההבטחה שלכם, במיוחד בשבועיים הקרובים, של כל אזרח -משמעת: מסיכה, ריחוק פיזי, שמירה על ההגבלות; יביא אותנו להפחתת התחלואה ללא צורך בסגר". 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב דוד סתיו צילום: Yossi Zeliger/Flash 90

הרב סתיו: נפגשנו עם המשנה לפרקליט המדינה כדי להרגיע את הרוחות

קרא עוד