סגור

עיריית ירושלים: "העיר ירוקה, סגר אינו הפתרון"

בבירה פירטו את המאמצים לקטיעת שרשרות ההדבקה, ולפינוי החולים למלוניות הקורונה. משה ליאון: "הנתונים מוכיחים את עצמם - מצליחים להוריד את רמת התחלואה בעיר"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
טו באב התשפ
,
05 באוגוסט, 2020 12:09
רחוב יפו בסגר

רחוב יפו בסגרצילום: נתי שוחט, פלאש 90

עיריית ירושלים פרסמה הבוקר (ד') את נתוני התחלואה בעיר, המצביעים על כך שהעיר הפכה להיות "ירוקה", ונתוני התחלואה בה בירידה מתמדת. בהודעת העירייה נקשרו הנתונים המעודדים לפעולות כמו פינוי החולים מהעיר, בידוד וקטיעת שרשרות ההדבקה.

קבינט הקורונה יתכנס היום, נתניהו וראש המל"ל מעוניינים בסגר

על פי נתוני עיריית ירושלים, אחוז הנדבקים והחולים נמוך מאוד, הפינוי למלוניות גדל מיום ליום ומיזם רכזי הקורונה הייחודי של עיריית ירושלים מסייע לשמור על בידוד ועוצר את שרשרת ההדבקה: נתוני התחלואה העדכניים של נגיף הקורונה בירושלים מצביעים על שיפור במגמה ומראים שירושלים ירוקה, בכל שכונותיה. בנוסף, הצעדים שמבצעת עיריית ירושלים בשטח הוכחו כיעילים הרבה יותר מאשר סגר ושגם ללא סגר - רמת התחלואה בעיר ירדה.

הנתונים שפרסמה העירייה:

  • בירושלים כמיליון תושבים. נתוני התחלואה העדכניים לאוגוסט הם של 3758 מאומתים בעיר – פחות מ-4 פרומיל (0.37 אחוז). מה שמצביע שהעיר בכלליות היא ירוקה. 
  • בהשוואה לנתוני רשויות אחרות – בירושלים יש מעט חולים ביחס לאוכלוסיה, יחס ההכפלה בכמות החולים נמוך (טבלה מצורפת).
  • רבים מהשירותים בירושלים מתנהלים באמצעות מינהלים קהילתיים, המהווים פלטפורמה עירונית – קהילתית. בניתוח התחלואה ברמת המינהלים הקהילתיים עולה כי רק במינהל אחד התחלואה עולה על 5 פרומיל, א-טור, ושם יש להמשיך את תהליך הפינוי  ולהוציא 25 חולים בלבד למלונית בכדי שגם אזור זה יהיה ירד מתחת ל-5 פרומיל.
  • ברוב השכונות וברוב המגזרים, יש מגמה עקבית של ירידה בכמות החולים. כבר כמה ימים שכמות המבריאים היומית גדולה מכמות הנדבקים החדשים.
  • העבודה העירונית – ממשלתית – קהילתית השפיעה מאוד על מפת התחלואה. כך למשל בשכונות החרדיות כבר כ-30% מהחולים נמצאים מחוץ לבית.

ראיון עם משה ליאון ראש עיריית ירושליםצילום:

בהודעת העירייה פורטו הצעדים שננקטו במטרה להביא להפחתת התחלואה בעיר:

1. פינוי למלוניות: נכון לרגע זה 761 חולים ירושלמים נמצאים במלוניות. המגמה היא להמשיך לפנות כמה שיותר כדי למנוע המשך הדבקה. מהנתונים עולה כי בשכונות רבות דרוש לפנות מספר חולים מועט כדי להביא את השכונה כולה לשיעור תחלואה נמוך מ-5 חולים לאלף תושבים. 
העירייה הקימה את חמ"ל ירושלים אשר בו יושבים זה לצד זה נציגי פיקוד העורף, קופות החולים, ונציגי העירייה. החמ"ל פועל הן לעידוד חולים ובני משפחה לצאת מהשכונות שבמיקוד והן מנהל את כל הליך העברתם וקליטתם במלונות. כ-2,000 ירושלמים פונו בשבועות האחרונים למלונות (מתוכם, כאמור 761 עדיין שוהים שם).

2. פרויקט "מענה שלם להחלמה בבית": עיריית ירושלים החלה בפיילוט ראשוני במסגרתו היא מפעילה רכזי קורונה שתפקידם לדאוג לפינוי החולים למלוניות ובמידה שהדבר לא מתאפשר – דואגים לכל מה שהם צריכים כדי למנוע מהם להפר את תנאי הבידוד. זהו חלק מפיילוט "ביטחון ורווחה" שמתקיים בשיתוף עיריית ירושלים ומשרדי הביטחון והרווחה. 
במסגרת הפרויקט כל רכז אחראי על 50 חולים והרכזים מציעים מספר שירותים – פינוי זבל, סידורים, קניות, דואר, הבאת משחקים וספרים ועוד. הפיילוט קיים בשכונת רמות ובהר נוף וימשיך בקרוב גם בבית חנינא, שועפט, אבו תור, סילוואן ראס אל עמוד, נווה יעקב, הבוכרים רבתי ורוממה.  
הפיילוט רושם הצלחות גדולות בשטח: בחודש יולי נעשו שיחות עם  4,000 משפחות חולות בחודש יולי,  חולקו 1,100 סלי מזון, ניתן מענה ל-400 בקשות לפינוי אשפה, חולקו 300 ערכות תעסוקה בבידוד למשפחות.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, אמר כי "הנתונים מראים בצורה ברורה - סגר הוא לא הפתרון. עיריית ירושלים מבצעת כבר תקופה ארוכה שורה של מהלכים, מצילי חיים, במטרה להוריד את רמת התחלואה בעיר ולמנוע הדבקה ונתונים אלה הם ההוכחה להצלחה של מהלכים אלה. נמשיך לעשות הכל כדי לשמור על תושבי העיר בריאים".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פינדרוס דורש: הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת התנהלות משטרת ישראל באכיפת תקנות הקורונה

קרא עוד