ראש השנה באומן? "לא נאפשר לחסידים להגיע השנה"

ראש העירייה בעיר בה נמצא קברו של ר' נחמן מברסלב מתנגד להגעת מתפללים השנה לקבר, בשל מגפת הקורונה, אך אומר כי "הנושא יוכרע על ידי הקהילה"

חדשות כיפה
יז בתמוז התשפ
,
09 ביולי, 2020 13:36
טסים לאומן. ארכיון

טסים לאומן. ארכיוןצילום: פלאש 90

העיירה אומן תיסגר למבקרים ומתפללים לקראת ראש השנה? ראש עיריית אומן, אולכסנדר צברי, מתנגד להגעת החסידים ושאר המתפללים לקברו של ר' נחמן מברסלב השנה, בשל מגפת הקורונה שמכה בעולם, והחשש מיצירת מוקד הדבקה המוני והידבקות תושבים. 

על פי דיווח בערוץ חדשות באוקראינה, צברי התייעץ עם תושבי העיירה - יהודים ולא יהודים - וזכה לתמיכתם בנושא. הוא אמר כי קיים צפי לגידול במספרי הנדבקים בקורונה לקראת החורף, והתקהלות המונית כמו זו המתרחשת מדי ראש השנה בעיירה צפויה להיות מסוכנת.

אוהלים סמוך לקברו של רבי נחמן

אוהלים סמוך לקברו של רבי נחמןצילום: פלאש 90. יעקב נאומי

תושב העיירה, שהתראיין בעילום שם, אמר לאתר ynet כי הוא תומך בהחלטה למנוע מהמתפללים להגיע: "הודות למאמצי הרופאים והשלטונות, עד כה, היה לנו רק נפטר אחד באומן, הרב בולשבסקי", סיפר. "היו לנו עוד כ-6 חולי קורונה שהחלימו. רוב התושבים תומכים בהחלטת ראש העיר". הוא הדגיש כי "אינני רוצה לקיים עיסקה כזו ולהיות חשוף לסכנה או לחשוף מישהו מהחסידים לסכנת הקורונה. אני מעדיף לדלג על פרנסה שנה אחת, העיקר הבריאות".

ראש העירייה פרסם סרטון לתושבים, וביקש מהם לעזור לו בקבלת הכרעה בנושא. "אני רוצה לשמוע את קולכם, תושבי אומן. בסופו של דבר הנושא יוכרע על ידי הקהילה שלנו", אמר. והזכיר לתושבים כי אירועים גדולים כמו האירוויזיון, טקס האוסקר והאולימפיאדה בוטלו בשל המגפה.

כידוע, לעיירה אומן מגיעים מדי ראש השנה עשרות אלפים ואולי אף יותר יהודים, רובם חסידי ברסלב אך לא רק, ובשנים האחרונות מגיעים לפקוד את קברו של ר' נחמן מברסלב בראש השנה יהודים מכל הזרמים - דתיים לאומיים, חילונים ומסורתיים - כדי להתפלל על קבר הצדיק שהבטיח ישועה למי שיתפלל על קברו בראש השנה.

כפי שניתן ללמוד מאירועי ל"ג בעומר במירון השנה, אז היה האזור סגור לחלוטין, ובכל זאת רבים ניסו להסתנן דרך היער או מבעוד מועד, לרשויות באוקראינה יהיה קשה מאוד לאכוף החלטה לאסור על מתפללים להגיע השנה לקבר, על אף סכנת הקורונה.

09.07.2020

1. פשוט גאולה ! וכמו שבפסח היינו בבתים במשפחה כך גם בראש השנה (טוב מאוד)

ממש טוב

דווח על תגובה לא ראויה
09.07.2020

2. אני מציע לאפשר לכל מי שרוצה לסוע לאומן אבל לא לאפשר לחזור. (נחמן)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עמית בן יגאל ז"ל צילום: דובר צה"ל

בית הדין הצבאי: מעצר המחבל שרצח את החייל עמית בן יגאל הוארך עד להחלטה אחרת

קרא עוד