סגור

פרופסור סיגל סדצקי מתפטרת: "ישראל נעה למקום מסוכן"

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות מודיעה כי היא מתפטרת מתפקידה. אך היא לא חוסכת את ביקורתה על הממשלה: "הגעתי למסקנה שבתנאים החדשים שנוצרו ובהם דעתי המקצועית לא מתקבלת - אין ביכולתי עוד לסייע"

חדשות כיפה
טו בתמוז התשפ
,
07 ביולי, 2020 10:30
פרופסור סיגל סדצקי

פרופסור סיגל סדצקיצילום: פלאש 90

דרמה במשרד הבריאות: ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור סיגל סדצקי, הודיעה הבוקר (ג') כי היא מתפטרת מתפקידה. סדצקי פירטה על פרישתה במכתב פתוח אותו פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה: "אתמול בבוקר הודעתי למנכ"ל חזי לוי על בקשתי לעזוב את תפקידי כראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ואת התפקיד המרכזי שלקחתי בניהול מניעת התפשטות והכלת מגפת הקורונה בישראל".

סדצקי ממשיכה: "אני מודה על הזכות שנפלה בחלקי למלא תפקיד משמעותי בחזית המאבק בהתפשטות מגפת הקורונה, ברגעים קריטיים למען מדינת ישראל ואזרחיה". אלא שהיא מסבירה מדוע בכל זאת בחרה לעזוב: "בשבועות האחרונים, ישראל נעה למקום מסוכן. הנתונים ומפת התחלואה הנוכחית והצפי לעתיד הקרוב מעידים על כך כאלף עדים. ישראל שנחלה הצלחה בהתמודדות עם הגל הראשון נפרדה ממדינות מובילות אחרות בכך שסטתה מהמדיניות שהן נקטו באמצעות שחרור מהיר מאוד של פעילויות חברתיות. לצערי המצאת הגלגל מחדש (ע"י פירוט כללי התו הסגול) לא צלחה. אבל, לאחר שדרך זו לא עבדה - שמספר החולים עולה, היה צריך לתקן -ומהר".

עוד כתבה בביקורתיות: "לצערי, למרות אין ספור דיונים ארוכים והתרעות מפורשות - זה לא קרה למעשה עד אתמול. לצערי, מזה מספר שבועות מצפן הטיפול במגיפה איבד כיוון. למרות התרעות שיטתיות וסדורות במערכות השונות, ובדיונים בפורומים שונים, אנו צופים בתסכול בשעון החול של ההזדמנויות הולך ואוזל. על רקע זה הגעתי למסקנה שבתנאים החדשים שנוצרו ובהם דעתי המקצועית לא מתקבלת - אין ביכולתי עוד לסייע להתמודדות אפקטיבית לבלימת התפשטות הנגיף". מנגד היא איננה זורקת את האחריות רק על הממשלה: "אינני טוענת כי אני חפה מטעויות - לעיתים איחרנו בהמלצות ולא תמיד הספקתי לטפל בכל הרשימה הדחופה המונחת על שולחני".

https://www.facebook.com/1797366849/posts/10214524383822156/?d=n

איך להתמודד מול המשבר על פי סדצקי

סדצקי מפרסמת גם פעולות ואמצעים יעילים ודחופים בהם יש לנקוט היום:

  • צמצום הדבקה אישי- המשך וחיזוק שמירה אישית קפדנית על עטית מסיכה, שמירה על מרחק 2 מטר והגינה אישית שהוכחו כיעילים במניעת הדבקות
  • מניעת התקהלויות (עד 20 איש בלבד) - אני מודעת, ואף מוטרדת, מהמחיר הכלכלי והחברתי הכרוך בצעד זה של ריחוק חברתי. אולם, מחיר זה הינו מוגבל יחסית לאלטרנטיבות, וחשוב יותר - יעילותו בעת התפרצות קהילתית גדולה. התקהלויות הן מקומות מועדים להדבקה ובהם קיים סיכון גבוה להעברת הנגיף בין מספר רב יחסית של אנשים. מניעת התקהלויות היא בעיני הגורם היחיד החשוב ביותר למניעת הדבקה לעת הזו. מעין "סגר מקומי ותחום" ש"עלותו" נמוכה יחסית ויעילותו גבוהה.
  • קיום פעילות חינוכית בקפסולות ובתנאי תו סגול מחמירים – כפי שציינתי לעיל, פתיחת מערכת החינוך תחילה בצורה מוגבלת (ראשית מאי) וכעבור שבועיים (17 במאי) בצורה גורפת (תוך שבירת 'מודל הקפסולות', שמירת מרחק 2 מטר ועטית מסיכה), גרמה לזינוק בחלקם היחסי של ילדים ובני נוער בהעברת הנגיף ובהתפשטות נרחבת של המגפה בישראל. לקיום מסגרות חינוך תפקיד מרכזי ביכולת לשמירה על המשק וחשיבותם רבה לילדינו. אולם, בהיעדר התאמה של אופן ההתנהלות במסגרות אלו לשגרת הקורונה, הופכים בתי הספר וגני הילדים כר פורה להדבקה ולהתפשטות הנגיף. ישראל פתחה את מסגרות החינוך בצורה מהירה ובהיקף גדול באופן ניכר מרוב מדינות העולם. ללא תנאים תואמים אין לפתוח את מערכות החינוך.
  • חזרה לשהייה בקפסולות בכל מסגרת אפשרית (עבודה, קשרים חברתיים וכו').
  • טיפול ממוקד לאיתור ובידוד חולים ומגעים - קטיעת שרשרת ההדבקה (ראו מטה).
  • טיפול באוכלוסיות מיוחדות- עדכון פעילות 'מגן אבות ואמהות' להגנה על הקשישים.
  • אכיפה נרחבת וקפדנית של הצעדים שצוינו לעיל, ובראשם עטית מסכה ומניע התקהלויות
  • תמיכה לוגיסטית באוכלוסיות מבודדות- במלוניות, תמיכה טכנית במבודדים וכו'.
  • המשך מדיניות סגירת הגבולות והגבלות בתנועה לפי הצורך.

07.07.2020

1. תודה (שרה)

בה יתברך
פרופסור סדצקי.משרד הבריאות
ברצוני להודות לך על עבודתך.המסורה בזמן.המגפה הגל הראשון
תודה על דאגתך לתושבי ארצנו.הקטנה והקדושה עלי והצליחי בכל אשר תפני

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2020

2. איזה כיף!! (שכל ישר)

לא נתגעגע!! פרופ' שלא מבינה שהעדר תנועה ופעילות עלול להמית הרבה יותר מהקורונה!!

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2020

3. 2 - תודות לגישה שלך, אנחנו רואים עד כמה הקורונה הרסנית. מאבטלה אפשר לצאת, ממוות - לא (בואו נקווה שלא נגמור כמו ספרד, איטליה, ארה"ב, אנגליה...)

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2020

4. ל"שכל ישר": התחום שלה זה בריאות הציבור. היא צירה להבין איך מחלות מתפשטות. היא לא צריכה להיבן בכלכלה ואינה מקבלת ההחלטות (אבל אני מקווה שבממשלה יהיה להם שכל יותר ישר משלך... חיים מול)

דווח על תגובה לא ראויה
07.07.2020

5. ל-5 (ד"ר)

רופא שלא מבין שהעדר תנועה ופעילות הם מסוכנים לחיי הציבור לא פחות, לא ראוי לתואר!!!

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

דובאי צילום: shutterstock

בעקבות החיסול: חשש מפגיעה בישראלים באיחוד האמירויות

קרא עוד