סגור

בלגן משפטי אדיר: האם אלפי הסכמי ממון יבוטלו?

פסק דין חדש של בית הדין הרבני הגדול קובע כי עשרות אלפי הסכמים שנחתמו בין בני זוג לפני נישואיהם, חלקם בסכומים גבוהים, אינם תקפים. הסיבה: בלבול בין רשם נישואין לרושם נישואין

חדשות כיפה
יד בתמוז התשפ
,
06 ביולי, 2020 8:19
הסכם קדם נישואין. אילוסטרציה

הסכם קדם נישואין. אילוסטרציהצילום: shutterstock

בדרך לטלטלה במערכת המשפטית בישראל. העיתון 'ישראל היום' מדווח הבוקר כי פסק דין של בית הדין הרבני הגדול שומט את הקרקע מתחת לעשרות אלפי הסכמי ממון, והכל בגלל בלבול בין רשם נישואין לרושם נישואין.

על פי החוק בישראל, ניתן לחתום על הסכם ממון במספר דרכים – הראשונה היא דרך בית משפט, אך הדבר דורש פרוצדורה משפטית מייגעת. השניה היא דרך נוטריון והשלישית, הפשוטה מכולם, היא להגיע לרושם נישואים ולחתום על המסמכים יחד עם רישום הנישואים לקראת החתונה - לתפוס שני ציפורים במכה אחת. לכן, זוגות רבים מעדיפים להגיע לרושם נישואים ולחתום על המסמך שאמור להקל על הליך הגירושין ולמנוע מריבות בין בני הזוג במקרה של גירושין עתידיים.

אולם לאורך השנים התפתחה טעות שנובעת משני תפקידים במועצות הדתיות ששמותיהם דומים – רשם נישואין שהוא פקיד שיושב ברבנות המקומית ורושם נישואין שהוא לרוב רב העיר או בכיר אחר, שנושא בכוח משפטי שמאפשר לו חתימה על הסכמי ממון. במהלך השנים השתרשה שיטה לפיה הרשמים, היינו הפקידים הזוטרים, הם אלו שחותמים על הסכמי ממון, כשבפועל על פי החוק רק רושם נישואין יכול לחתום על המסמך המדובר. על פי פסק הדין החדש, אם רשם הנישואים הוא זה שחתם על הסכם הממון, במקרים רבים לא יהיה לו תוקף.

בית הדין הרבני. ארכיון

בית הדין הרבני. ארכיוןצילום: Miriam Alster/FLASH90

פסק הדין התקבל לאחר שלאחרונה הגיעו בני זוג להתגרש בבית דין רבני, לאחר שנות נישואים רבות. האישה טענה בפני בית הדין הרבני כי הסכם הממון אינו תקף ודרשה חלקים גדולים מהרכוש של הבעל, ולאחר שדעתה לא התקבלה ערערה לבית הדין הרבני הגדול.

עורכי הדין עדו דיבון וצפית דיבון-קצובר ממשרד דין-דיבון, שייצגו את הבעל, מספרים כי במקרה הספציפי שלהם בית הדין הרבני הגדול קבע כי מכיוון שבני הזוג נהגו לאורך 25 שנות נישואיהם על פי הסכם הממון, הוא תקף, ולכן ערעורה של האישה נדחה, אולם כלל לא ברור שכך הדבר באלפי תיקים אחרים.

עו"ד עדו דיבון הסביר: "בני זוג רבים מגיעים להירשם ברבנות ומבקשים מרשם הנישואים לחתום על הסכם ממון 'על הדרך'. להערכתי יש עשרות אלפי הסכמי ממון שאושרו במהלך השנים על ידי אותם רשמים, ואלו לא תקפים בפועל. החוק קובע מפורשות שהסכם חייב להיות מאושר על ידי רושם נישואין, ולכן יש ספק גדול עם ההסכמים תקפים".

עו"ד צפית דיבון-קצובר מוסיפה כי "מסתבר שהייתה טעות במשך שנים. הרבנים חשבו שהם מורשים לחתום על ההסכמים, וכיום יש אלפים שמשוכנעים שהכל בסדר, אבל אם הזוגיות שלהם תיגמר והם יגיעו לבית הדין או בית משפט הם ימצאו את עצמם בבעיה גדולה. מדובר ברעידת אדמה"

12.07.2020

1. איך אני יכול לגרום לו לחזור הביתה (ירדנה ארזי)

שמי ירדנה ארזי אני מתל אביב-יפו, אני רוצה לומר במהירות לעולם שיש כישוף אמיתי באינטרנט שהוא חזק ואמיתי. קוראים לו דריגבינוביה. לאחרונה הוא עזר לי לאחד את מערכת היחסים שלי עם בעלי שעזב אותי. כשהייתי בהריון יצרתי קשר עם דריגבינוביה. הוא הטיל כישוף אהבה בשבילי ובעלי, שאמר שהוא שוב לא קשור אלי, התקשר אלי והתחיל להתחנן שאחזור. עכשיו הוא חוזר עם כל כך הרבה אהבה וטיפול. היום אני שמח לדווח שלגלגלית זו יש הכוח להחזיר מערכת יחסים שבורה. כי עכשיו אני שמח עם בעלי. לכל מי שקורא מאמר זה וזקוק לעזרה, דריגבינוביה יכולה גם להציע כל סוג של עזרה, כמו ריפוי כל מיני מחלות, תיק בית משפט לנצח, בעיות בהריון, הגנה רוחנית ועוד. אתה יכול לפנות אליו באמצעות הדוא"ל שלו doctorigbinovia93@gmail.com להתקשר או להוסיף אותו ב- WhatsApp / viber עם מספר הטלפון שלו +2348144480786 לא לוותר על האדם שאתה באמת אוהב?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אביתר בנאי צילום: מרים אלסטר

אביתר בנאי במונולוג מרגש במיוחד: "עשיתי חוזה עם אלוקים"

קרא עוד