רן ארז תוקף: "עבדנו כל התקופה, כמו הרופאים. לנכות לנו שכר זו בריונות"

יו"ר ארגון המורים עולה למתקפה על משרד החינוך, על האוצר ועל ההסתדרות: "שר החינוך ביטל פגישה איתי. אם ינסו לנכות לנו מהשכר - ניאבק בבית המשפט וננצח. אין להם סמכות חוקית לעשות את זה"

חדשות כיפה חדשות כיפה 17/06/20 08:50 כה בסיון התשפ

רן ארז תוקף: "עבדנו כל התקופה, כמו הרופאים. לנכות לנו שכר זו בריונות"
רן ארז, יו"ר ארגון המורים, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הסערה סביב הארכת שנת הלימודים, שנעצרה בגלל הקורונה, נמשכת, ויו"ר ארגון המורים, רן ארז, מבהיר כי מורי התיכונים יסיימו את שנת הלימודים בסוף השבוע הקרוב: "בחינוך העל יסודי שנת הלימודים תיגמר בסוף השבוע, ב-20 לחודש יוני. זה על פי חוזה עבודה שיש לנו, עפ"י חוזר מנכ"ל". אמר הבוקר (ד') ארז בראיון ברדיו 103FM.

גלנט הודיע - שנת הלימודים תוארך: "המורים יתנגדו? נשתמש בכלים שלרשותנו"

יש מאות אלפי חוזים שהופרו בגלל הקורונה, למה אצלכם זה שונה?
"אנחנו כמו הרופאים עבדנו, הסקטור היחיד שעבד, במלוא המרץ גם בתקופת הקורונה אף אחד לא בא היום לרופאים 'נפסיק לכם שכר כי היה קורונה', לא. אנחנו עבדנו מהיום הראשון שסגרו את בתי הספר, עבדנו באינטנסיביות אפילו יותר מאשר בתקופה רגילה כדי שלתלמידים תהיה מסגרת חינוכית, סדר יום ויצליחו בכל תכנית הלימודים, אנחנו עדיין ממשיכים להכין את התלמידים לבגרות".

אתם מנהלים משא ומתן עם האוצר?
"לא חותמים כלום, לא היה משא ומתן, היו לנו שיחות עם שמואל אבואב מנכ"ל משרד החינוך, אבל הוא אמר לנו – אני לא יכול לעשות שום דבר כי האוצר הוא זה שעומד מעלינו והוא דורש עוד תשעה ימים כדי לרצות את הסתדרות המורים". 

אתם לא יכולים ללכת ביחד? אתה כועס על יפה בן דוד (יו"ר הסתדרות המורים)? בסוף זה האינטרס של הציבור כולו.
"אני לא כועס על יפה, מי שצריך לכעוס על יפה זה ציבור המורים שהיא מייצגת. מילאנו את כל מטלותינו, גמרנו את שנת הלימודי, עבדנו לפי תכנית הלימודים, אין שום סיבה לחייב אותנו בצו שנמשיך לעבוד חינם רק כדי לרצות מישהו שעשה הסכם שגוי, הסכם הזוי להוסיף ימי עבודה".

יפה בן דוד

יפה בן דוד, יו"ר הסתדרות המוריםצילום: הדס פרוש, פלאש 90

"אנחנו החזקנו את הילדים בבית, לא ההורים ולא אף אחד"

"אני מדבר על החינוך העל יסודי, מדובר בילדים מגיל 14 ומעלה עד גיל 18, לא היו צריכים להחזיק אותם בבית לא ההורים ולא אף אחד, מי שהחזיק אותם בבית זה העבודה החינוכית שעשינו איתם. נתנו להם סדר יום ומסגרת חינוכית. היום באים ואומרים כדי לרצות אחרים – 'בואו תתנו עוד תשעה ימים'".

ארז הוסיף כי "אני ממש מרגיש טוב, אם קופת המדינה ריקה, אני מבין, אנחנו לא רוצים תוספת כסף עבור העבודה הקשה שעשינו אנחנו מוכנים להירתם. אם היו אומרים כמו ב-2004 'תתרמו חלק, כל המשק', גם אנחנו נתרום. אנחנו עבדנו אל תשכחו".

לדבריו, "לא ישבנו ולא עבדנו, עבדנו יותר קשה, היינו צריכים להירתם מיד, לשנות שיטות עבודה, מערכי שיעור ולעבוד בשיטות חדשות שלא היינו רגילים לעבוד". לדבריו, לעבוד שעה פרונטלית, להיכנס בשמונה ולצאת בתשע זה הרבה יותר קל מאשר להשאיר את התלמידים משמונה בבוקר עד 11 בלילה".

"ניאבק בבית המשפט. משרד החינוך נוהג בבריונות"

מה תעשה אם יפחיתו את שכר המורים?
"אני חושב שזה איום סרק, אני לא חושב שיש להם את הסמכות החוקית לעשות את זה. אם יעשו את זה ויפעלו בשרירות לב ובבריונות - אנחנו נהיה בבית המשפט".

אם משרד החינוך מבקש לתת עוד 9 ימים על חשבון מה שלא היה, זה בריונות מצד משרד האוצר?.
"לבקש אפשר, אבל לנכות שכר כי אתה לא נענה לבקשה זה בעצם ציווי, זה דיקטטורה, זה בריונות".

מה ששר החינוך החדש עושה זה דיקטטורה?
"מה שבעצם קורה עכשיו שאומרים אם לא תעבדו יותר בחינם ננכה לכם שכר".

אתה לא מוכן להיפגש איתו.
"חס וחלילה. הייתה לנו פגישה ביו חמישי שעבר, אני לא יכול ללכת לשר מתי שאני רוצה אלא מתי שהוא מזמין, הוא הזמין אותי ליום חמישי 11 לחודש בשעה 15:30 ובשעה 15:00 הוא ביטל את הפגישה. וודאי שלא הגעתי, אני לא יכול להגיע לפגישה שהוא מבטל אותה".

שר החינוך יואב גלנט

שר החינוך יואב גלנטצילום: פלאש 90

איך תדאג לפיצוי?
"אני לא חושב שהם יהיו מסוגלים לנכות שכר".

ואם כן, מה תעשה?
"אם ירצו לפגוע חס וחלילה בשרירות לב אנחנו נוכל לעמוד לרשותם של המורים ולעזור להם כלכלית כדי שהפגיעה הזאת לא תפגע בהם. יש לנו תקציב שנוכל בתקציב הזה לעזור למורים שיפגעו כלכלית".

לא את כל המורים אלא מי שייפגע יצטרך לפנות?
"אני חושב שאף אחד לא מחלק כסף סתם, הוא בודק ורואה ומקבל החלטה".

מענקים או הלוואות?
"נותנים מענקים".

באמצעות פניה אישית?
"נכון".

כסף יש?
"ודאי, איך נוכל לחלק אם אין לנו?"

על כמה מדובר?
"אינני יודע, יש לנו את הכסף מספיק לכך. אינני יודע כמה ינכו ואם בכלל ינכו. נאבק בבית המשפט ואני לא חושב שהם יצליחו".

ראש בראש בינך ובין שר החינוך?
"לא אין לי שום דבר עם שר החינוך. מי שמנהל את מערכת החינוך במדינת ישראל זה משרד האוצר, עובדה שבמשך כל התקופה הזאת דיברתי מדי שבוע עם המנכ"ל הוא אמר לי 'רן אתה צודק, אבל אני לא יכול, משרד האוצר לא מאפשר לי'".

אולי כדאי לו להגיד את זה.
"אולי, רק הקב"ה בוחן כליות ולב".

ארכיון

ארכיוןצילום: אדי ישראל, פלאש 90

רק תשעה ימים.
"מדובר בכמעט חצי משכורת חודשית שהם רוצים לקחת מאיתנו כמחווה מצדנו, אני לא חושב שעם משכורות נמוכות כמו שלנו ותנאי עבודה כל כך קשים כמו שלנו, אנחנו צריכים לתרום עוד תשעה ימים שזה כמעט חצי משכורת חודשית".

אולי לא היה צריך להחזיר את הלימודים חוץ מתלמידי הבגרויות?
"את צודקת במאת האחוזים, אני חושב שכאשר יש יותר מ-550 מורים ותלמידי חולים ועשרות אלפים שלא מגיעים לבית הספר בגלל סגר, להוסיף עוד תשעה ימים אומללים כאלה?".

שאלתי שאלה עקרונית, בלי קשר לתשעת הימים הנוספים
"לא היה צריך להחזיר אותנו, היינו צריכים להישאר בלימוד מקוון ורק את כיתות י"א-י"ב להחזיר לבית הספר בכיתות פנויות יותר".

לא רק בניגוד להסכמים אלא גם מסוכן?
"נכון".

פתיחת בתי הספר הייתה טעות?
"הייתה טעות ואני חושב שעדיין טעות ועוד רוצים להוסיף תשעה ימים, איך אומרים? חטא על פשע".

בתוך כך, משרד החינוך עדכן הבוקר את נתוני התחלואה במערכת החינוך בישראל. מספר החולים הכולל עומד על 635 (מתוך כ- 2,300,00 תלמידים ומתוך כ- 200,000 עובדי הוראה), וסך הכל מוסדות חינוך סגורים: 177 (מתוך כ- 5,200 בתי ספר וכ- 20,000 גני ילדים). 

22,738 עובדי הוראה ותלמידים  נמצאים בבידוד מניעתי (מתוך: 2.3 מיליון תלמידים
וכ- 200,000 עובדי הוראה), כחלק מתורת ההפעלה של מערכת החינוך, לפיה במקום בו נמצאת תחלואה המוסד החינוכי נסגר, והתלמידים והצוות החינוכי נכנסים לבידוד עד לתום הבדיקות האפידמיולוגיות.