סגור
חדשות כיפה

אחרי מאה שנה: הרב פינטו מונה לאב בית הדין של מרוקו

הרב יאשיהו פינטו מונה לאבי בתי הדין של מרוקו, במעמד בכירי הממשל במרוקו וראשי הקהילה היהודית בקזבלנקה. המעמד ומקנה לרב פינטו מעמד של שופט בית המשפט העליון במרוקו ובמעמד דיפלומטי בכיר

הרב פינטו באירוע המינוי

הרב פינטו באירוע המינויצילום: ללא

האדמו"ר רבי יאשיהו פינטו, ראש מוסדות 'שובה ישראל', מונה אמש (שבת) לאב בתי הדין של מרוקו אחרי 100 שנה שלא מונה רב לתפקיד. אירוע ההכתרה התקיים בבית הכנסת המרכזי "בית אל" בקזבלנקה והיה במעמד מאות משתתפים ובתוכם ראשי הקהילות היהודיות במרוקו ו-50 נציגי ממשל ומושלים בכירים במדינה וכן גם בכירים בצבא והמשטרה המרוקאית. יקי אדמקר, כתב וואלה, דיווח כי המינוי הוא "מפקח על מערך הכשרות, בהתנדבות וללא שום מעמד מיוחד".

בין נציגי מלך מרוקו אשר הכתירו את הרב פינטו לתפקיד היו השגריר המיוחד של מל מרוקו לאירוע, מר סרג' ברדוגו - שר התיירות לשעבר ונשיא הקהילה היהודית במרוקו וכן נציג הממלכה הוולי (המושל המחוזי) של קזבלנקה.

במרוקו חיים כיום כ-10,000 יהודים אשר רובם מתגוררים בעיר קזבלנקה ומיעוט מהם בבירה רבאט, ובערים אגדיר, מרקש, מקנס ופאס. עד כה נחשבת מרוקו למדינה המוסלמית היחידה שבה מונה מטעם המלך - רב לתפקיד אבי אבות בתי הדין של המדינה. במסגרת התפקיד יעמוד הרב יאשיהו פינטו בראש מערך הכשרות של יהודי מרוקו וייתן מענה לצרכים ההלכתיים והדתיים של היהודים המקומיים וכן לכ-100 אלף היהודים המבקרים במדינה כמידי שנה. בנוסף, הרב פינטו יזכה למעמד של שופט בית המשפט העליון ובמעמד דיפלומטי בכיר.

השגריר המיוחד של המלך, שר התיירות לשעבר ונשיא הקהילה היהודית במרוקו, סרג' ברדוגו, פתח את אירוע ההכתרה ואמר "אני רוצה להודות לגאון הרב יאשיהו פינטו שהגשים את הפרוייקט המפואר הזה." עוד הוסיף כי "לפני פחות מחודש המלך מוחמד השישי אמר 'בעולם הזה שבו אנחנו מחפשים ציוני דרך, הממלכה המרוקאית אף פעם לא הפסיקה לדרוש את האהבה והחיבה הקיימת בין בני אברהם שמאחד בין כולם'. הביקורים בבתי הכנסיות, במסגדים ובכנסיות – מלמדים כי כולם כאן חיים בשותפות מלאה. ממלכת מרוקו ערבה לכך שכל המאמינים באשר הם יוכלו לקיים את המסורת." 

הרב יאשיהו פינטו נשא נאום מרגש בפני מאות המשתתפים וסיפר על השנים הקשות שעבר ועל הדרך החדשה שלפניה הוא עומד כעת: "לפני 10 שנים, בערב פסח, התחלנו לעבור ניסיון קיומי קשה ביותר- שהימים לא היו ימים והלילות לא היו לילות – היינו בוכים לקב"ה 'אלי אלי למה עזבתני'. היום אחרי 10 שנים אנחנו עומדים כאן ומודים לקב"ה 'שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה'. עוד הוסיף הרב פינטו כי "לפני 4 שנים התחיל הקשר עם סרג' ברדוגו שמוסר את נפשו למען הקהילה היהודית במרוקו על הקמת בית מדרש במדינה – והיום אנחנו יוצאים לדרך חדשה."

בעקבות המינוי החדש, צפוי האדמו"ר יאשיהו פינטו לשהות בחלק מהזמן במרוקו, לצד המשך פעילותו במוסדות 'שובה ישראל', בישראל, בניו יורק, בצרפת, באנגליה ובמקומות נוספים בעולם.
 

 

:

עקבו אחרינו בטוויטר
15.04.2019

1. תחזור למרוקו נחש בליעל (מריה מגדלנה)

איש רע גנב שמקומו בבית הסוהר שיגיע לגיהנום בקרוב אחרי שגרם להתאבדותו של תנ"צ ברכה הי"ד

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

2. מאה שנה ? (אשר כהן. 0547530493 )

אתם פשוט הזויים . מאה שנה ? . שכחתם את הרב שלום משאש שהיה ראש אבות בתי הדין רב ראשי עד שעלה לארץ לאחר מלחמת ששת הימים . את הרב שאול אבן דנן שהיה לפניו. את הרב אהרון ברדוגו שנפטר לא מזמן . מאיפא הבאתם את השטות הזאת ?

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

3. מאה שנה (אשר כנן)

דברו איתי בבקשה .כי אתם עושים צחוק מעצמכם . כדאי שתבהירו את העניין. ואתם גם מבזים תלמידי חכמים קודמים שהיו בתפקיד הזה .

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

4. ביזיון ביזיון ביזיון (אנונימוס)

והבעל שם טוב הקדוש כבר בכה על הימים האלו שיעמידו רשעים בתפקידים של צדיקים והחושך יהיה גדול עד ביאת המשיח.
ראה ליקוטי מוהרן תורה סא חלק א, תורה יב חלק א, תורה סז חלק ב, בנושא מפורסמים של שקר, רבנים שאינם הגונים.
ספר הזוהר מלא מהנושא הזה גם הור רק צריך לחפש

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

5. אין לפינטושום תעודה. פינטו תפסיק לנצל את שם (דוד אברך)

משפחתך, דיייייייי זה חילול השם, הוא לא פתח אבן העזר מעולם....

דווח על תגובה לא ראויה
02.05.2019

6. לא פלא (הגה"צ בנש"ק )

אחרי ששמו התפרסם בעולם היהדות כאחד מגדולי התורה העצומים בחיבוריו המפורסמים אשר מהווים אבן יסוד בעולם הפסיקה היהודי, ובשליטתו ללא מיצרים בכל מקצועות התורה זוהי המשרה הכי מתאימה לו (בטח לא חשבתם שאני רציני.... די לשמוע את יכולותיו הנמוכות וחוסר הדיוק שלו בהזכרת פסוקים בתורה שבכתב ואת השפה העילגת בטונציית ה"קדוש המעונה" )
כולנו זוכרים איך הוא התפרסם - בפרשיות פליליות כמו העברת מאות אלפי ₪ לקצין במשטרה ועוד קשרים מפוקפקים עם אנשים מפוקפקים. כולנו זוכרים את ההצגה הנוגעת ללב אודות מצבו הרפואי הקשה אשר בן רגע מיד עם שחרורו – כבר חזר לאיתנו הראשון, כולם זוכרים את הקומבינה שלו בחופשת שקיבל בערב פסח ואת התרגיל שעשה ..
אז השאלה הנשאלת היא מפני מה "בחרו" בו להיות הרב הראשי וראש אבות בתי הדין במרוקו?! (אגב, יש משרה פנויה גם בווילנא ובפוזנא, ובקראקא, ובעוד כמה עיירות שבעבר ישבו בהן גדולי עולם אבל היום אינן שוות גם לא את הנייר שעליו הן כתובות...)
בינינו, אין לי מושג עד כמה מבין מלך מרוקו בהלכה ובאומדן תלמידי חכמים, הוא בטח לא בחן את פינטו על חו"מ ואבעה"ז .
אבל למען האמת, אילו בתי דין יש כיום במרוקו? גם בחור ישיבה קטנה יכול ככל הנראה לשאת בתפקיד "רם" שכזה..
התשובה היא מאד פשוטה," לרי"ף " כידוע יש לא מעט תלמידים בעלי הון הרואים בו את האורים ותומים (אני מכיר אישית דביל אחד- עם הארץ גמור שרכש בעבר את התפילין של יאשיהו במאות אלפי שקלים...) חלק לא מועט מהם מאופיין בפרופיל של המרוקאי התמים שחי חיים חילוניים רחוקים מעולמה של תורה , אך מזיל מכיסו לכיסו של יאשיהו ופמליא דיליה מליונים כדי להשקיט את מצפונו היהודי..
עם קישור חזק לבעלי הון, אין שום בעיה להגיע לשלטון כידוע, ואותם בעלי ההון (אין ספק שחלקם בעלי הון שחור ואפור ) קידמו את הרעיון הטפשי הזה של הראב"ד דמרוקו והוציאוהו לאור.
אל לנו להתבלבל, לא מלך מרוקו או פקידים מוסלמים ואנשי הון מפוקפקים יקבעו מי הם גאוני ישראל!!! ולא משנה איזה תארים עוד ידביקו לו (הגה"צ, הרה"ג, האדמו"ר, ציס"ע, חסידא ופרישא, המלוב"ן ועוד כהנה וכהנה וידועה מליצת הפמ"ג "וככל שנתרבו התארים- נתמעטה התורה.." )
עמל התורה, מסירות נפשם, שליטתם בכל מקצועות התורה, צניעותם וענוותם היא שתכתיר אותם ככאלו.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סמוטריץ': "תהיה רכבת קלה בשומרון"

קרא עוד