נפטר פרופ´ יונה פרנקל: "סלל את הדרך ללומדי האגדה"

חתן פרס ישראל בחקר התלמוד הובא אמש למנוחות. הרב בני לאו, תלמידו לשעבר, ספד לו: "פרופ´ פרנקל ייחרט בתולדות ימי הספר העברי כחלוץ ומבקיע דרך"

חדשות כיפה אורי פולק, כיפה 03/09/12 08:48 טז באלול התשעב

נפטר פרופ´ יונה פרנקל: "סלל את הדרך ללומדי האגדה"
משרד החינוך, צילום: משרד החינוך

אתמול (א') הובא למנוחות פרופ' יונה פרנקל, חתן פרס ישראל בחקר התלמוד, שהלך לעולמו ביום ראשון בבוקר בירושלים.

פרופ' פרנקל עסק בחקר ספרות האגדה והמדרש. הוא שימש כמרצה באוניברסיטה העברית, במכללה דתית למורים ע"ש רא"מ ליפשיץ ובבית המדרש לרבנים באמריקה בניו יורק. נחשב לגדולי המומחים בעולם בזמנו לתחום האגדה בספרות חז"ל, שיש אומרים שהוביל מהפכה בתחום זה.

הרב בני לאו, רב קהילת הרמב"ן בירושלים ותלמידו של פרנקל, ספד לו וטען כי "יונה פרנקל סלל את הדרך ללומדי האגדה והסיפור התלמודי כמקצוע. כמעט כל הדורות שלפניו, מאות שנים, התייחסו בקלות ראש לחומר הזה. בישיבות שבהם גדלנו היו החלקים המשפטיים ראויים לעיון והחומר האגדי הוזנח לקריאה מרפרפת בשעות הלימוד העצמי החפוז".

הרב לאו מתאר כי לפני ארבעים שנה עוד היה עסוק פרנקל במחקר התלמודי הרגיל, וחיבר את עבודת הד"ר שלו על פירוש רש"י לתלמוד. "שנות השבעים היו עבורו שנות המפנה כשפנה לחקר האגדה, וגילה את סודה. הוא ניגש אל החומר התלמודי הזה בכלי עבודת מחקר הספרות הקלאסי ופרץ את חומת הניכור מהתחום הזה. אנשי המחקר התלמודי לא ספרו אותו. הוא לימד בחוג לספרות. אנחנו, תלמידי החוג לתלמוד של שנות השמונים, נרשמנו לחוג לספרות עברית כדי ללמוד את תורתו", הוא מציין.

"למדנו לקרוא את סיפורי החכמים ואגדות התלמוד כיחידות ספרותיות מלאות עומק ומרהיבות ביופיין האסתטי", מוסיף הרב לאו, "קשה לתאר את קפדנותו התהומית בעבודתו. כל מילה נמדדה ונשקלה, התחום המוזנח הזה הפך להיות עולם שלם של מחקר ובתוכו גילינו אוצרות גנוזות". הוא מסכם את דבריו באומרו כי "פרופ' פרנקל ייחרט בתולדות ימי הספר העברי כחלוץ ומבקיע דרך".