הרב ניר בן ארצי: חטפו אותי

הרב ניר בן ארצי, מנהיג עמותת "תלמי גאולת עם ישראל" טוען כי נחטף, הוחזק בניגוד לרצונו ועבר התעללות במשך שלוש שנים רצופות

אדם צחי 15/03/09 00:00 יט באדר התשסט

שמועות מטרידות מסתובבות ביישוב תלמים שבחבל לכיש. לדברי תושבים ביישוב, הרב ניר בן ארצי, מנהיג קהילת "תלמי גאולת עם ישראל", הוחזק בניגוד לרצונו בבית בטבריה, מנותק ממשפחתו ומקהילתו במשך שלוש שנים תמימות. ניידות המשטרה המסתובבות בימים אלו בין שבילי המושב הקטן תורמות את שלהן לחרושת הספקולציות, כמו גם השמועות הרוחשות בבתי כנסת שונים כי בן ארצי "איבד את כוחותיו". בנוסף לזאת, למי שעדיין לא הבחין, בחודשים האחרונים נעדרת פינתו של בן ארצי מהעלון שלו, "תלמי גאולת עם ישראל".

שיחה עם חבר במזכירות המושב תלמים מעלה שאלות קשות ביחס להתנהלות עמותת "תלמי גאולת עם ישראל". "בשלוש השנים האחרונות, הרב ניר בן ארצי נעלם מהיישוב, ולא היה לנו שום קשר איתו, לא לבני המושב ולא למשפחה", מספר ישי דובני, חבר מזכירות המושב תלמים. "הדבר העלה תמיהות, אבל לא היה לנו מה לעשות. לכל מי ששאל, סיפרו שהרב נמצא בהתבודדות למען עם ישראל או מדינת ישראל, אמירות שנראו מוזרות. לפני כשמונה חודשים חזר פתאום הרב למושב, והתחיל להתנהג כאדם מן היישוב והפסיק לקבל קהל. במקביל, בארבעת החודשים האחרונים הוציאו את התמונה ואת הטור שלו מהעלון של העמותה, תלמי גאולת עם ישראל, והתחלנו לזהות נתק חריף בינו לבין העמותה.

"אתמול הכול התפוצץ ברעש גדול. הרב נתן שיחה לקהילה שלו בבית המדרש, והסיפור הזה רץ עכשיו בכל היישוב, בריש גלי. לדבריו, בשלוש השנים האחרונות זו לא הייתה התבודדות אלא חטיפה והתעללות פיזית ונפשית. אנשים מהעמותה לקחו אותו לבית בטבריה, ושם התעללו בו פיזית ונפשית והחתימו אותו על מסמכים שלא בהסכמה. הרב טוען שהם ניסו להשתלט על העמותה הזו. שתבין, העמותה הזו מגלגלת מיליונים. רעיה שטראוס תורמת מיליוני שקלים, מדובר בהרבה מאוד כסף. היאחב"ל חוקרת את זה עכשיו".


המשטרה: נבדוק את הנושא לעומק

מיטל גרף, דוברת משטרת מרחב לכיש, מאשרת כי המשטרה מעורבת בנעשה במושב תלמים, ומספרת כי הנושא הועבר ליועץ המשפטי של היחידה לעבירות הונאה. "אתמול בלילה התקשרו אנשים מהיישוב וסיפרו על חטיפה. מצד שני, לא הוגשה שום תלונה רשמית על חטיפה, ולא הצלחתי להבין מדוע מדובר בחטיפה, על פי מה שנאמר לי, אנשים אמרו לו ללכת למקום כלשהו ולא לחזור.

אנחנו מבינים שהיסוד לסכסוך במושב הוא ההשתלטות על המלכ"ר של ניר בן ארצי. אנחנו עדיין בוחנים האם יש משהו פלילי בהשתלטות, ומכיוון שיש הרבה מתיחות ויצרים בעניין הזה, אנחנו בודקים את הנושא לעומק. זה יישוב קטן, וצריך להיזהר שהסיפור הזה לא ילך למקומות לא טובים".

ישי דובני מספר כי מזה תקופה ארוכה קיים מתח בין היישוב תלמים לקהילת הרב בן ארצי, ההולכת וגדלה בתוכו בצורה עצמאית ומנותקת: "כבר משהו כמו 10 שנים, מתנהלת העמותה הזו בתוך המושב, בהנהגתו של הרב ניר בן ארצי ועם מובילים נוספים. העמותה התבדלה באופן מוחלט מן המושב, וניסתה בכל כוחה להשתלט על המושב, במלוא מובן המילה. קהל המאמינים הלך וגדל, כל מחסן פנוי נתפס על ידם למגורים, והם הפכו מרגע לרגע לדומיננטיים במקום. הם ניסו להקים שכונת הרחבה, עצרנו בעדם, ולפני שנה הם חברו לראש המועצה והגישו תוכנית להקמת קריית חינוך על 300 דונם, בצמוד למושב תלמים. הם קיבלו גיבוי מוחלט מכל רשויות המדינה, התוכנית הזו טסה במהירות מטורפת. יש להם קשרים מטורפים ברשויות. כנציג המושב במליאת המועצה, אני מנסה כבר שנה שלמה להיאבק בהם בכל דרך חוקית אפשרית. פתאום, אחרי הפיצוץ הגדול אתמול, הרב ניר קרא לי, ואמר לי בצורה מפורשת שהוא לא ביקש להקים את קריית החינוך הזו והוא לא מעוניין שהיא תיבנה, בשום פנים ואופן".


הרב יעקב חסן, עוזרו האישי של הרב ניר בן ארצי, סיפר במסיבת עיתונאים שנערכה בצהרי היום (א) במושב תלמים, כי בתחילה יצא הרב לגלות בטבריה, כדי "לכפר על גזרות קשות על עם ישראל. הוא יצא לגלות שאמורה הייתה להימשך שלושה חודשים, והלכה ונמשכה שלוש שנים. אותם אנשים שהיו אחראים על הרב והיו אמורים לטפל בו ובמשפחה שלו ובקהילה, שידרו לנו שהכל בסדר אבל למעשה עשו הפרד ומשול, ובשמו של הרב אמרו לאנשים מה לעשות. הם השתמשו בשמו גם מול התורמים, היו מתקשרים לתורמים ואומרים להם מה הרב מבקש עכשיו. תורמים כמו רעיה שטראוס.


התעללות נפשית

"יום אחד, בסוף הקיץ האחרון, אשתי מתקשרת אומרת לי שהרב חזר הביתה. ראינו את הרב, שמחנו, אבל פתאום ראינו שיש בבית הכנסת הנהגות חדשות. לא לקום כשהרב נכנס, לא נתנו לו לעלות לספר תורה. הוא היה כמו מנודה בקהילה. שאלתי את ההנהלה מה קורה, אמרו לי שהוא בתקופה של הסתר, הוא חזר מהגלות ומשקם את המשפחה שלו, וצריך לקחת את הזמן. לא נתנו לי לדבר איתו. לאט-לאט ראיתי שדוחפים אותו החוצה. למשל בעלון - פתאום אין יותר הרב. שאלתי למה, ענו לי שהרב ביקש. ביום חמישי לפני שבוע ויומיים, קרא לי הרב לשיחה. הזהיר אותי שלא יראו שאני נכנס אליו. מצאתי אותו מבוהל ומפוחד. הוא אמר לי הם לא נותנים לי לצאת, הם מענים אותי, הם הרסו את המשפחה שלי, הרסו לי את הקהילה.

"הם התעללו בו נפשית - הם פיברקו ממסרונים שכאילו כתבו לו הילדים, אבא אני שונא אותך. הביאו לו תעודת גירושין מפוברקת מאשתו, אמרו לו שהוא התגרש. לאשתו הם סיפרו שהוא עזב אותה לטובת מישהי אחרת. כל זה מסביר את חוסר היכולת שלו לצאת ולדבר - אמרו לו: אם תפתח את הפה, נכפיש אותך, ועכשיו זה בדיוק מה שהם עושים.

"ביום חמישי חשפתי את העניין, כשהם הבינו שהעסק נחשף, התחילו להעלים מהמשרדים חומרים, כספים. הגיעה משטרה, וכדור השלג התחיל להתגלגל. ביום שישי היה פה חוקר שישב על נושא החטיפה והסחיטה, עד כניסת שבת. מדובר פה בהרבה כסף. יש בחשבונות העמותה 7 מיליון שקל בפק"מים ודברים כאלה, לתוכנית של קריית חינוך. הם ראו שיש פה תרנגולת מטילה ביצי זהב. זה הכול תאוות בצע, כבוד ושררה".

את תגובת אנשי עמותת "תלמי גאולת עם ישראל" לא ניתן היה להשיג עד להעלאת הידיעה.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר