סגור

תגלית: הורדוס לא בנה את הכותל המערבי

בהתבסס על ממצאים חדשים טוענים ברשות העתיקות כי בניגוד לטענות החוקרים במשך עשרות שנים, הרי שהורדוס היה זה שהתחיל את בניית חומות בית המקדש השני – אך לא השלים את בניית הכותל

אורי פולק
כו בחשון התשעב
,
23 בנובמבר, 2011 12:03
רשות העתיקות

רשות העתיקותצילום: רשות העתיקות

במשך עשרות שנים האמינו מרבית החוקרים כי המלך הורדוס הגדול, שליט יהודה בין השנים 37 לפני הספירה ועד ל-4 לפני הספירה, היה זה שבנה את חומות בית המקדש השני ובכללן גם את הכותל המערבי. אלא שממצאים חדשים שחשפה היום רשות העתיקות, בהתבסס על חפירה של פרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה ואלי שוקרון מרשות העתיקות, מעידים כי הורדוס אמנם החל בבניית כתלי בית המקדש אך לא השלים את הבניה.

ברשות העתיקות סיפרו היום כי "בחפירות הארכיאולוגיות בצד תעלת הניקוז העתיקה של ירושלים, הסמוכה לכותל, התגלה לאחרונה מקווה טהרה קדום, שמערער את התפיסה הארכיאולוגית המקובלת בנוגע לאחריותו הבלעדית של הורדוס על הבנייה".

החפירות, שנערכו בכלל במטרה לתחזק את הריצוף ברחוב הראשי של ירושלים של לפני 2,000 שנים, הוביל לחשיפת תעלת ניקוז שעברה מתחת לרחוב ועברה מבריכת השילוח בעיר דוד ועד למה שהיום הוא הגן הארכיאולוגי של העיר, השוכן בסמוך לכותל המערבי. בחפירה מתחת לרחוב המרוצף שליד קשת רובינסון, שנשאה גרם מדרגות שהוביל מן הרחוב הראשי של ירושלים אל הכניסה למתחם בית המקדש, נחשפו קטעים של יסודות הכותל המערבי. החפירות חשפו גם מקווה טהרה קדום, שהוא למעשה מערער את התפיסה הארכיאולוגית המקובלת בנוגע לאחריותו הבלעדית של הורדוס על הבנייה.

פרופ' רייך הסביר כי "במהלך העבודות התברר כי בסלע הטבעי מצויים שרידים חצובים של מתקנים שונים, ובהם בורות מים, מקוואות טוהרה ומרתפים. אלה השתייכו לשכונת בתי מגורים שהתקיימו במקום, לפני שהמלך הורדוס החליט על הרחבת מתחם הר הבית".

(צילום: רשות העתיקות)

חוקרי רשות העתיקות טוענים כי משהוחלט על ההרחבה, הופקע השטח והוסרו קירות הבתים עד הסלע. "את המתקנים החצובים בסלע מילאו בעפר ובאבנים כדי שניתן יהיה לבנות עליהם. משנקבעו פינות הר הבית והוחל בהנחת הנדבך הראשון, התברר כי אחד ממקוואות הטהרה ממוקם בדיוק בתוואי הכותל המערבי. הבנאים מילאו את המקווה בעפר, הניחו על העפר שלוש אבנים שטוחות גדולות, ובנו את הנדבך הראשון של הכותל על גבי סתימה זו", ציינו ברשות העתיקות.

ברשות העתיקות טוענים בעקבות הממצאים כי "נתון ארכיאולוגי זה ממחיש את העובדה שבניית כותלי הר הבית וקשת רובינסון הייתה מפעל אדיר שנמשך על פני עשרות שנים, והוא לא הושלם בימיו של הורדוס". לטענתם, "ממצא דרמטי זה מאשש את תיאוריו של יוסף בן מתתיהו המספר כי רק בימיו של המלך אגריפס השני, נינו של הורדוס, הסתיימה העבודה".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן צילום: shutterstock

ארדואן מאיים: "לא נאפשר העברת אדמות פלסטיניות לאף אחד"

קרא עוד