שוויון נוסח צה"ל: ביקש לשרת כמורה חייל וסורב, "רק כי אני בן"

בחור שביקש לשרת בתפקידים המזוהים בעיקר עם נשים, כגון מורה חייל ומש"ק נפגעים, נתקל בסירוב, לטענתו על רקע מגדרי. דובר צה"ל: "אין מניעה לשיבוץ גברים בתפקידים אלה. עם זאת נדרשת זיקה"

חדשות כיפה
ב באלול התשעח
,
13 באוגוסט, 2018 8:09
חיילות דתיות

חיילות דתיותצילום: אור תורה סטון

צה"ל חרט בשנים האחרונות על דגלו את ערך השוויון ובשמו פתח לא מעט מקצועות לחימה, שהיו נגישים רק לגברים, גם ללחיילות. עם זאת, נראה שבכיוון ההפוך המצב רחוק מלהיות שווה. ב'ידיעות אחרונות' פורסם הבוקר (שני) כי גבר שביקש לשרת בתפקידים מסויימים, נענה כי התפקיד מיועד לנשים בלבד.

יוחאי ארן מהדרום ביקש  לשרת כמורה חייל או כמש"ק נפגעים וציין כי "בגלל הפרופיל שלי ביקשתי להתמיין לתפקידים חברתיים".

לדבריו, בקשתו לא מולאה רק בגלל המגדר אליו הוא שייך, "תקלתי בסירוב רק כי אני בן". ארן לא מתכוון לוותר ובעזרת המרכז הקליני "תמורה" במכללה למנהל הוא מתכוון לעתור לבג"ץ כדי שזה יורה לצה"ל לפתוח את כל המקצועות גם עבור גברים.

להיזהר מהזאב

לוחמות כן, ומורים חיילם לא?צילום: פלאש 90. יוסי אלוני

יש לציין כי בצבא ישנם מקצועות רבים המזוהים בעיקר עם נשים וגברים המבקשים להתקבל אליהם אינם יכולים לעשות זאת. בין התפקידים ניתן למנות, מלבד מורה חיילת ומש"קית נפגעים, גם סייעת לרופא שיניים, רשמת משפטית, תצפיתנית איסוף קרבי, מאבחנת לכלואים בבתי הסוהר, חונכת בבתי ספר צבאיים ותפקידי הדרכה שונים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לטענות כי "השיבוץ בצה"ל נקבע על פי שלושה קריטריונים מרכזיים- צרכי הצבא, יכולות הפרט ולבסוף רצונו האישי, והכל בהתחשב במצבו הרפואי של הפרט או מגבלות נוספות. השיבוץ בתפקידים המדוברים, כמו בכל תפקידי ההדרכה, משתנה בהתאם לצורכי המערכת ובהתאם לדרישות הסף, המוצגות לציבור באתר המתגייסים".

עוד נמסר בהודעת התגובה כי "אין מניעה לשיבוץ גברים בתפקידים אלה. עם זאת נדרשת זיקה לתכנים או לאוכלוסיות שעימן נדרשים לעבוד במהלך התפקיד. צה"ל פועל וימשיך לפעול כל העת לשם מיצוי מיטבי של ההון האנושי המצוי בו, תוך שמירה על מקצועיות, שוויון וכבוד המשרתים".

13.08.2018

1. הגוף שנקרא דובר צה"ל כבר מזמן נתפס כשקרן פתולוגי (מוטי)

דובר צה"ל לא מפחד לשקר לציבור כאילו אין אפליה על בסיס מגדרי בצה"ל כאשר ספר התפקידים זמין ומוכיח שזה ממש רחוק מהאמת.
זה רק מתחבר לאותה תגובה מופרכת של דובר צה"ל, שהוא נאלץ לחזור בו ממנה, כאשר חיילת מיוחסת (בת לאשת תקשורת ואלוף בצה"ל) טענה כאילו טירונים דתיים בצנחנים השפילו אותה.

דווח על תגובה לא ראויה
13.08.2018

2. לפחות פעם, היו מורים חרדיים חיילים ודרוזים גברים (חגית)

ביחידה המופלאה שנקראה יחידת המורות של צה"ל

דווח על תגובה לא ראויה
13.08.2018

3. הבן שלי משרת בחיל חינוך בתפקיד מורה. כנראה לא התאים לדרישות (עדיה)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

גנץ: "המכון הביולוגי יחל בניסוי חיסון הקורונה בבני אדם אחרי חגי תשרי"

קרא עוד