חדשות כיפה

שדולת הנשים נגד waze: פונים לגברים בלבד

בארגון הנשים טוענות כי קיים חוסר שוויון במערכת הניווט הקולית של החברה הישראלית, בין האפשרות לפנייה בלשון זכר לזו שבלשון נקבה: "לא רק שיש בכך אפליה, אלא גם שמצב זה מעלה את הסיכון עבור נשים המשתמשות בפונקציה זו בעת הנהיגה"

מפלה בין גברים לנשים? אפליקציית waze

מפלה בין גברים לנשים? אפליקציית wazeצילום: פלאש 90. יונתן זינדל

מערכת הניווט הישראלית waze לא מתייחסת בצורה שווה לציבור הנהגים והנהגות, כך טענו היום (ב') בשדולת הנשים, אשר שיגרו לחברה מכתב ובו דרישה להנגיש את הניווט הקולי גם לנשים בדיוק כמו לגברים.

בשדולה ביקשו להתריע על כך שיש הבדל בין הניווט הקולי שפונה לנהגים בלשון זכר, לזה שפונה לנהגות בלשון נקבה.

"אנו פונות אליך", נכתב בפניה למנכ"ל waze, נועם ברדין, כי "לאחר שהתחוור לנו כי במערכת הקריינות של אפליקציית ווייז בעברית, באופציה בה הקריינית פונה אל הנהגת בלשון אישה ('סעי', 'פני', 'המשיכי' וכו') הקרוי "עברית – יעל, לשון נקבה", הקריינית אינה מציינת את שמות הרחובות. אפשרות זו קיימת רק באופציה 'עברית – סיון' הפונה אל הנהגים בלשון זכר בלבד.

בשדולת הנשים טענו כי העובדה שבאופציית מערכת השמע, שמופנית לנהגות שמעוניינות לקבל פניה בלשון נקבה, מצוין רק המרחק לפני כל פניה ללא שם הרחובות או מספר הכביש, עלולה לסכן אותן. לדבריהן, הדבר "מקשה באופן משמעותי על יכולת הניווט של נשים שבוחרות שהמערכת תפנה אליהן בלשונן, ומחייב הסתכלות תכופה על מסך המכשיר הסלולרי, על מנת לוודא שהדרך בה הנהגת בוחרת היא אכן הדרך אליה התכוונה הקריינית". עוד אמרו כי "לא רק שיש בכך אפליה, אלא גם שמצב זה מעלה את הסיכון עבור נשים המשתמשות בפונקציה זו בעת הנהיגה".

מחברת waze טרם נמסרה תגובה

עקבו אחרינו בטוויטר
15.04.2019

1. נשים משועממות (ת)

דווח על תגובה לא ראויה
15.04.2019

2. גם (אמיתי)

גם בזה ריגשי נחיתות

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

3. תבקשו שיוסיפו במקום לעשות טררם מגוחך (א)

מן הסתם זו פונקציונליות שנוספה מאוחר יותר ולכן התמיכה עדיין חסרה.. לא מדובר כאן על "אי שיווין". מלכתחילה היה צריך להחליט על צורת פניה אחידה והחליטו לפנות בלשון זכר כמקובל הגם שאין הצדקה ליחס שונה בתחום הזה. רוב הנהגים בנסיעות ארוכות ונסיעות שקשורות לעבודה, או רוב הנהגים בכלל, הם זכרים. יש הגיון לאמץ צורת פניה כאל נקבה במקום זכר כשרוב הנהגים הם זכרים ?

זה יפה שהוסיפו צורת פניה כאל נקבה בעניין הנוחות הטבעית, אבל לא מבחינה ערכית.. זה כבר שטות. אף אחד לא מחפש לתעדף איזה מן המינים.
זה בסה"כ פיצ'ר.. הפיצ'ר מוגבל ? פשוט תבקשו שיוסיפו או תשתמשו בברירת המחדל.. כשיורדים לרמה של שטויות , נוצר מיאוס קבוע במצגים הקיצוניים של התנועה הזו.

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

4. תתחילו מלשרת בצבא 3 שנים ולא שנתיים, לצאת לפננסיה בגיל 67 ולא בגיל 62, זו אפליה מגדרית (בעע)

ואת נקודות הזכות שנשים מקבחות יותר מגברים במס הכנסה תחזירו לגברים זה גזל, תשלמו מזונות מדור וכתובה

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

5. טענה מוצדקת (נעמי)

הטענה מוצדקת בהחלט, ואני בטוחה שווייז יתקדמו וישנו.
ניסוחים בלשון זכר הפונים לשני המגדרים נמצאים בכל מקום והגיע הזמן לשנות. במיוחד במצבים שהטכנולוגיה מאפשרת פניה אישית לפי בחירת המשתמש/ת.

דווח על תגובה לא ראויה
16.04.2019

6. וויז הוציאה את הנשים לחופשי ולבד שתי החמוצות האלה אף אחת לא התלוננה 10 שנים (קישקוש מקושקש)

בכיניות

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: pixabay

אפליקציית וואטסאפ מתעדכנת: שימו לב לשינויים

קרא עוד