סגור

רבני בית הלל: "אין לשרת בגדודי הבט"ש המעורבים"

כחצי שנה לאחר פרסום "פקודת השירות המשותף" בצה"ל, פרסמו רבני בית הלל נייר עמדה האוסרת על חיילים לקחת חלק בפלוגות מעורבות

חדשות כיפה
יז באדר התשעז
,
15 במרץ, 2017 21:11
דובר צהל

דובר צהלצילום: דובר צהל

ארגון רבני ורבניות בית הלל, הרב יעקב מדן ראש ישיבת הר עציון, הרב ריסקין ראש רשת אור תורה סטון, הרב דוד סתיו, הרב אוהד טהרלב ראש מדרשת או"ת לינדנבאום ונוספים יוצאים בקריאה נגד פקודת השירות המשותף וקוראים לצה"ל לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור על ערכיו ואמונותיו בתוך כלל הצבא.

כחצי שנה לאחר עדכון פקודת השילוב הראוי, והחלפתה לפקודת השירות המשותף, מפרסמים רבנים מהזרם הליברלי בציונות הדתית נייר עמדה בנושא השירות הראוי בצה"ל. בנייר העמדה מתייחסים הרבנים לשינויים שחלו בפקודת השילוב, ואוסרים שירות במסגרות בהן המגורים ואורח החיים משותפים לבנים ולבנות, וכן במסגרות הכוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה בין המינים.

את נייר העמדה מפנים הרבנים לבני הנוער של הציונות הדתית, ומציינים כי "הפנייה נעשית מתוך תפיסה מוצקה שצבא הגנה לישראל הוא מקום של אחדות ולא של פילוג. בצה"ל מתכנסים יחד כל שבטי החברה הישראלית ומתאחדים למען הגנת בטחון מדינת ישראל. אנו מתנגדים לכל ניסיון של פילוג וקרע סביב צה"ל, ולכל פגיעה בכבודם של חיילים וחיילות בצבא הגנה לישראל."

בנוסף פונים הרבנים גם למפקדי צה"ל, וקוראים להם לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור על ערכיו ואמונותיו בתוך כלל צה"ל, כדי שלא יצטרך להסתגר "בגטאות" ייחודיות בתוך הצבא.

הרבנים מדגישים כי אין בכוונתם להתייחס לעצם שילוב נשים במקצועות הלחימה השונים, ומביעים הערכה והוקרה כנה ואמיתית לכל חייל חיילת באשר הם, בשל תרומתם למען הגנה על ביטחון המדינה. המכתב מתייחס רק לנושא העירוב וההפרדה בין החיילים והחיילות במסגרות הצבאיות השונות, ולכן הם מחלקים בין מסגרות צבאיות שונות - יחידות עורפיות בהן השירות המשותף לבנים ולבנות אינו כולל פעילות פיזית משותפת, ואינו כולל מגורים ואורח חיים משותפים, בשונה מהיחידות הקרביות.

"מסגרת עבודה משותפת של חיילות וחיילים, שלא כוללת פעילות פיזית משותפת וקרובה, הינה חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים הן בצבא והן בחיים האזרחיים, והיא ראויה ומותרת בהחלט" נכתב במסמך. "לעומת זאת, ישנן בצבא מספר יחידות קרביות כדוגמת גדודי הבט"ש המעורבים (קרקל, אריות הירדן וכיו"ב) שטרם מצאנו פתרונות כיצד ניתן ליישם שם את ההפרדה הנדרשת, ולכן כיום אסור לשרת בהן."

"הצבא הוא מקום שמאחד את העם, הוא שייך לכולנו, ודווקא משום כך אנו מבקשים ממפקדי הצבא לגלות רגישות כלפי הציבור הדתי ולאפשר לו לשמור את ערכיו כפי שנעשה עד כה בתחומי הכשרות והשבת." אומר הרב מאיר נהוראי, יו"ר ארגון רבני ורבניות בית הלל, ומוסיף "מסגרות מעורבות של בנים ובנות בצבא ימנעו את נוכחותם של חיילים וקצינים דתיים ואנו עלולים ליצור יחידות מגזריות שלטעמנו איננו נכון."

לדברי הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, "צה"ל הוא צבא העם. וככזה הוא אמור לתת מענה מירבי לכל חייל וחיילת המשרתים בו. אסור שהשרות הצבאי יפגע בעולם הערכים והאמונות של חייליו. מכח תפיסה זו יש לעמוד על כללי הפרדה וצניעות המתאימים לתפיסת עולמם של המשרתים הדתיים"ץ

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עד 20 איש בבתי כנסת. ארכיון צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

תוקף מגבלות הקורונה קוצר בשבועיים: "לא תהיה הארכה נוספת"

קרא עוד