ראש הממשלה נפגש עם הניצולים שידליקו משואה: "פעם שנייה זה לא יקרה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם ניצולי השואה שידליקו הערב 6 משואות: "מה שקרה ב-70 שנה זה לא ששנאת היהודים נעלמה, היא לא נעלמה, היא מופנית היום למדינת היהודים"

אפרת קרסנר, כיפה
כו בניסן התשעו
,
04 במאי, 2016 10:11
עמוס בן גרשום

עמוס בן גרשוםצילום: עמוס בן גרשום

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, נפגשו אתמול (ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו עם ששה ניצולי שואה שידליקו משואות הערב, בעצרת הפתיחה הממלכתית לאירועי יום השואה ב"יד ושם". זו הפעם הראשונה שרה"מ ורעייתו מקיימים מפגש שכזה עם מדליקי המשואות, מפגש אותו יזמה רעיית ראש הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי אין דבר סימבולי יותר ממפגש עם הניצולים בחדרה של הממשלה: "רעייתי ואני מאוד שמחים ונרגשים להיפגש עמכם כאן. אתם יושבים בחדר של ממשלת ישראל, אני חושב שיש בזה הרבה סימבוליקה, משמעות, שכשבעים שנה אחר האסון הכבד ביותר שפקד את עמנו ואת האנושות, אתם, ניצולי השואה, יושבים כאן במרכז הריבונות של העם היהודי במדינתו החדשה, בארצו העתיקה. זה דבר שהוא אולי יותר סמלי מכל דבר אחר".

נתניהו הוסיף, כי למרות שקיימת היום שנאה כלפיי מדינת ישראל, לא תתרחש שואה שנייה:"אני יכול להגיד לכם שאני תמיד שואל את עצמי, כשאני שומע את הסיפורים האלה, מה הייתי עושה אני. מה היה קורה אם אנחנו וילדינו היינו מצויים במצב הזה, ואני תמיד נפעם מהרוח ומהיכולת הזאת לעבור את התלאות, לשרוד ואחר כך לבנות. המשימה שלי היא אחת, אני תמיד אומר את זה כשאני בא עם סנאטורים ונשיאים וראשי ממשלה ל'יד ושם', אני אומר להם יש לי משימה אחת - די ב"יד ושם" אחד, פעם אחת, פעם שנייה זה לא יקרה. היום המדינה שלנו היא מאוד מאוד חזקה. מה שקרה ב-70 שנה זה לא ששנאת היהודים נעלמה, היא לא נעלמה, היא מופנית היום למדינת היהודים, אבל המדינה מאוד מאוד חזקה. והכוח שלה זה הכוח שלכם, זה כוח החיים שלכם. זה לא יקרה עוד פעם".

הגברת שרה נתניהו, רעייתו של ראש הממשלה, אמרה כי הזוועות שעברו הניצולים, אינן מתקבלות על הדעת בשום סקאלה: "זו זכות גדולה לכולנו לשבת יחד, לשבת אתכם. אני חושבת שגם כפסיכולוגית, כשאנחנו מדברים על דברים מקצועיים של טראומות ושל דברים קשים, אי אפשר להכיל את הדברים שאתם עברתם כי לא רק שזה לא אנושי, זה לא נמצא בשום סקאלה של שום דבר שאפשר להעלות על הדעת. לכן אני חושבת שלא סתם שאתם גיבורים אמיתיים של העם שלנו, אלא שאתם צריכים להיות האורים והתומים שלאורם העם שלנו צריך ללכת ולזכור, לזכור את מה שעשה לנו עמלק, ובמקרה הזה הגרמנים".

נושאת דבר הניצולים הייתה גברת זהבה רוט, שנולדה בשנת 1935 בז'בייץ שבפולין. בשנת 1939 רוכזו משפחתה ויהודי הסביבה בגטו הסמוך לקרקוב. לאחר שלא נותרו ילדים בגטו הבריחה אותה אמה אל מחוץ לגטו בתחבולות ובשוחד. בכוח ההישרדות ובמעבר ממקום למקום זהבה הצליחה לשרוד לבדה: "אמי אמרה לי ביידיש: "אל תשכחי שאת בת ישראל יהודייה". זה כאילו שהיא נתנה לי איזשהו ציווי להמשיך לקיים את עם ישראל. המשנה הסדורה של אימא שלי ברגעים המצמררים האלה של פרידה, כשהיא באמת ידעה שמה שהיא אומרת זה לכל החיים שלי. מה שהם העניקו לי בתקופה כל כך קשה בתנאים בלתי נתפסים - למצוות, לאורחות חיים, להגינות, להתחשבות באחר, לחמלה - זה נתן לי, אפילו שהייתי בת שבע, בסיס לכל ימי חיי"

ששת מדליקי המשואות סיפרו לרה"מ ורעייתו את סיפורי הגבורה וההישרדות שלהם במהלך המלחמה עד עלייתם ארצה: כיצד ברחו מרכבות לאושוייץ וכיצד שרדו את המחנות ותלאות המלחמה. המדליקים הם הניצולים חיים גרוזביין, שרה קיין, יהושע העשיל פריד, יוסף לביא, לאניה רוזנהוך ורוברט טומשוף.

(צילום: עמוס בן גרשום)

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ישיבת ועדת החינוך, היום צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"להיערך להמשך השבתת הלימודים עד הקיץ"

קרא עוד