חדשות כיפה

"חובה על חייל לסרב פקודה בלתי חוקית בעליל הנוגדת את ערכיו"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביקר בישיבת הר עציון באלון שבות, ובמדרשת מגדל עז, ונפגש עם רבני הישיבה ותלמידיה ועם תלמידות המדרשה. הרב מדן: "עלינו לעשות חשבון נפש ולהודות לאנשים שמקדישים את חייהם לביטחון המדינה"

הרמטכ"ל בישיבת הר עציון

הרמטכ"ל בישיבת הר עציוןצילום: עידו כהן

הבוקר (ו') הגיע הרמטכ"ל בליווי ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז, דובר צה"ל תת אלוף רונן מנליס, הרב הצבאי הראשי תת אלוף הרב אייל קרים וקצין מילואים ראשי תת אלוף ארי סינגר, לביקור בישיבת הר עציון. במהלך הביקור נפגשו הרמטכ"ל ופמלייתו עם ראשי הישיבה, הרב יעקב מדן, הרב ברוך גיגי, והרב משה ליכטנשטיין.  
 
אחד הרגעים המעניינים בפגישה היה המפגש של הרמטכ"ל עם כעשרה צוערים בבה"ד 1, הלומדים בישיבה. בפגישה תיארו הצוערים את המצב הנוכחי בבה"ד 1 המאפשר להם לשרת בקורס קצינים תוך שמירה על והקפדה אמונותיהם האישיות וערכיהם.
 
מהישיבה המשיך הרמטכ"ל לבית המדרש לנשים במגדל עז שעל ליד הישיבה ושם דיבר עם תלמידות המדרשה, שכחצי מהן עתידות להתגייס עם תום לימודיהן במדרשה, וכן עם כחמישים חיילות בוגרות המדרשה.

 

הרמטכ"ל בישיבת הר עציון

הרמטכ"ל בישיבת הר עציוןצילום: עידו כהן


 
במהלך הביקור הרמטכ"ל עלה לשוחח עם כלל תלמידי הישיבה בבית המדרש ואמר כי: "באופן טבעי יש ויכוחים ציבוריים בחברה הישראלית, במיוחד בשל כך שמחתי לשמוע מצוערים בוגרי הישיבה שהם מצליחים לשמור על הערכים שלהם לצד הקשר החברי שהם יוצרים עם חבריהם ליחידות שהגיעו מציבורים אחרים של החברה הישראלית. רוח צה"ל יונקת ממסורת העם היהודי והיא קודם כל חתירה לניצחון וביצוע משימות ומיד לאחריהם גם ערכי כבוד האדם והרעות.
אני מודאג מכך שרק שני שליש ממאה מיועדים לגיוס בוחרים להתגייס. המסר שלי לצעירים במדינת ישראל זה לעשות שירות משמעותי ככל שניתן וחייל קרבי זה השירות היותר משמעותי". 

במענה לשאלה על חייל שנדרש בפקודה לעבור על ערכיו ואמונותיו אמר הרמטכ"ל: "כאשר יש פקודה בלתי חוקית בעליל אסור לחייל להקשיב לפקודה. בארבעים שנות שירות נתקלתי במקרים בודדים שבהם ניתנו פקודות בלתי חוקיות. כאשר חייל משוכנע שהפקודה שקיבל מהמפקד שלו אינה חוקית בעליל וסותרת את ערכיו חובה על החייל לסרב לקיים את הפקודה. החייל צריך לדעת שהוא ייבדק ואם הוא צדק וזה היה בניגוד צורם לערכיו ואמונותיו הוא יצא נקי, אבל אם לא הוא ייתן על כך את הדין". 
 
ביקורו הנוכחי של הרמטכ"ל, בעיצומם של הימים הנוראים הינו חלק ממהלך ארוך ומורכב אותו הוביל רב אלוף גדי איזנקוט בשנה וחצי האחרונות במטרה לשמור על האמון והיחסים הטובים של צה"ל עם בני הציונות הדתית.  
 
הרב יעקב מדן, אחד מראשי ישיבת הר-עציון ומראשי איגוד ישיבות ההסדר, שהיה שותף חשוב בשיח שבין הרמטכ"ל לבין רבני הציונות הדתית אמר בפגישתו עם הרמטכ"ל: "לצבא יש תפקיד חשוב מאוד ביצירת לכידות בחברה הישראלית ועל כולנו להירתם ולתת את חלקנו כדי שמשימה זאת תצליח. בעשרת ימי תשובה אנחנו צריכים לעשות את חשבון הנפש שלנו ולהודות לאנשים שבחרו להקדיש את חייהם לביטחון המדינה, אני מודה לקדוש ברוך הוא ששיבץ את רב-אלוף גדי איזנקוט בעת הזו בראש הצבא".

עקבו אחרינו בטוויטר
עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב פרץ צילום: יוסי זליגר

הרב פרץ על מינויו לשר החינוך: "קריאת כיוון להמשך הדרך"

קרא עוד