החוק הנורווגי עבר בקריאה טרומית

מליאת הכנסת אישרה את החוק המאפשר לשרים להתפטר ולפנות מקום לבאים אחריהם ברשימה: "ניצור מציאות שבה יהיו חברי כנסת שיכולים למלא את תפקידם". לפיד תקף: "אם זה לא קשור לג'ובים, שום דבר לא מעניין אתכם"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
ד בסיון התשפ
,
27 במאי, 2020 12:03
מליאת הכנסת

מליאת הכנסתצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה לפני הצהריים (ד') בקריאה טרומית את החוק הנורווגי, שנועד לאפשר לשר להתפטר מן הכנסת, ולהכניס את הבא אחריו ברשימת מפלגתו, ואם ייאלץ להתפטר מהכנסת - יוכל לחזור ולכהן בה על חשבון אותו הח"כ שנכנס במקומו.

ההצעה מבקשת להוסיף לחוק-יסוד הכנסת הסדר שיאפשר לחברי כנסת שהתמנו לכהונת שר או לכהונת סגן שר להפסיק את חברותם בכנסת לתקופה שבה הם מכהנים בתפקיד זה, ולחזור לכהונתם בכנסת לאחר תקופה זו. מספר חברי הממשלה להם יותר להתפטר מהכנסת ולחזור אליה ייגזר מגודל הסיעה וממספר חברי הכנסת הנמנים עם הסיעה שאינם שרים או סגני שרים. 
על פי ההסדר המוצע וכדי לשמור על עצמאותו של חבר הכנסת החדש שנכנס לכנסת על פי ההסדר, השר (או סגן שר) שהתפטר מהכנסת יהא רשאי לחזור לכנסת רק במקרים מוגבלים – אם הוא חדל להיות שר או סגן שר, או אם התמנה לראש הממשלה (כולל ממלא מקום וראש ממשלה בפועל), ולא על יסוד החלטה חד-צדדית מצדו.

ח"כ רם שפע, שהגיש את ההצעה

ח"כ רם שפע, שהגיש את ההצעהצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

66 תמכו בהצעה לעומת 42 מתנגדים והיא תועבר לוועדה המסדרת שתקבע היכן יתקיים המשך הדיון. כמו אושרה הצעת חוק משלימה ברוב של 66 מול 44, וגם היא תעבור לוועדה המסדרת שתקבע היכן יתקיים המשך הדיון. בקואליציה מעוניינים להעביר את הצעת החוק בשלוש קריאות כבר הלילה.

"לחוק יש תכלית אחת - לחזק את משכן הכנסת"

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חוק–יסוד: הכנסת וחוק–יסוד: הממשלה אינם מחייבים כי השרים, זולת ראש הממשלה, ממלא מקומו וראש הממשלה בפועל, יהיו חברי כנסת, אך גם אינם אוסרים על כהונה בו זמנית בשתי הרשויות, המחוקקת והמבצעת. שר שהוא גם חבר כנסת מנוע לשמש בתפקידים מסוימים בכנסת, כגון יושב ראש הכנסת ואין בכוחו להגיש הצעות חוק כחבר הכנסת. אולם, בהיבטים רבים אחרים מעמדו וכוחו של שר שהוא חבר כנסת כשל כל חבר כנסת אחר, לרבות לעניין הצבעה במליאה.

מוצע להוסיף בחוק–יסוד: הכנסת סעיף שיאפשר לחבר כנסת שהתמנה לכהונת שר או לכהונת סגן שר להפסיק את חברותו בכנסת לתקופה שבה הוא מכהן בתפקידו זה, זאת, בין השאר, כדי לאפשר לשר או לסגן השר להתמקד בעבודה הממשלתית, ולאפשר לחבר הכנסת שיכהן במקומו להתמקד בעבודה בכנסת."

יאיר לפיד במליאה

יאיר לפיד במליאהצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יוזם ההצעה ח"כ רם שפע: "הרבה מאוד מילים נשפכו על החוק הנורווגי, חלקן מדויקות יותר חלקם מדויקות פחות. לחוק הזה יש תכלית אחת מהותית והיא לחזק את משכן הכנסת ולייצר מציאות שבה אחרי שנה וחצי בלי ועדות כנסת מתפקדות כמו שציבור זקוק להן, אנחנו סוף סוף נוכל להקים את ועדות הכנסת ולייצר במקביל מציאות שבה יהיו חברי כנסת שיכולים למלא את תפקידם, לעבור בין הוועדות כמו שצריך ולהתייחס לדיון בצורה מעמיקה".

לפיד תקף: "מישהו אצלכם בממשלת המנותקים זוכר מאיפה מגיע הכסף?"

ח"כ יאיר לפיד, שזמן קצר לפני ההצבעה נמסרה הודעה למליאה כי הוא נבחר לעמוד בראשות האופוזיציה, התנגד להצעה: " החוק הנורווגי? זה החוק הראשון שלכם? זה הדבר הראשון שהממשלה שמה על שולחן הכנסת? עוד ג'ובים? עוד לשכות, עוד נהגים, עוד תקציבים, עוד סידור עבודה לחבר'ה?
נתנו לכם הזדמנות להתחיל ברגל ימין. להעלות היום את חוק דמי אבטלה לעצמאים. אמרנו לכם, בואו נעשה את זה יחד. קואליציה ואופוזיציה. נראה לישראלים שיש דברים שהם מעל לפוליטיקה. נציל את העצמאים בשעתם הקשה ביותר. לא עניין אתכם. אם זה לא קשור לג'ובים, שום דבר לא מעניין אתכם.

לא מספיק לכם 36 שרים, 16 סגני שרים, מפלצת עם 52 ראשים, אתם רוצים עוד? לא מספיק מעון ראש ממשלה אחד, אתם בונים עוד אחד. לא מספיק לשכת ראש ממשלה אחת, בונים עוד אחת. מישהו אצלכם בממשלת המנותקים זוכר מאיפה מגיע הכסף? זה כסף של אנשים עובדים. שכירים, עצמאים, משלמי המיסים. כל הישראלים הטובים האלה שאתם לא רואים ממטר. אתם לא רואים בני אדם, אתם רואים כספומטים. אין יותר ישראלים, יש כספומטים".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

מערת המכפלה נפתחת צילום: פלאש 90. גרשון אלינסטון

גנץ מבהיר: "המנהל האזרחי לא מעכב את הנגשת מערת המכפלה"

קרא עוד