המסעות לפולין בוטלו - ועדת החינוך דורשת להחזיר את הכסף להורים

חברי הכנסת למשרד החינוך: החזירו להורים את התשלום עבור המסעות לפולין שבוטלו בשל משבר הקורונה. בנוסף, ועדת החינוך תפנה למבקר המדינה שיבדוק את התנהלות משרד החינוך בנושא

חדשות כיפה 18/05/20 18:48 כד באייר התשפ

המסעות לפולין בוטלו - ועדת החינוך דורשת להחזיר את הכסף להורים
בני נוער בבירקנאו, צילום: פלאש 90. יוסי זליגר

ועדת החינוך של הכנסת קוראת למשרד החינוך להחזיר להורים את התשלום עבור המסעות לפולין שבוטלו. בדיון שנערך היום (ב') בנושא הודיעו חברי הוועדה שיפנו למבקר המדינה, בבקשה לחקור את התנהלות משרד החינוך מול חברות הנסיעות ומארגני המסעות לפולין.

ממסמך של מחלקת המחקר והמידע של הכנסת שהזמינה ח"כ קטי שטרית (הליכוד) עלה שכ-30% מהמשתתפים שנסיעתם בוטלה (2599 משתתפים) יידרשו לשלם את מלוא דמי ההשתתפות במשלחת. כ-40% משתתפים נוספים (3661 משתתפים) ישלמו דמי ביטול של עד 2430 ₪ שהם כמחצית מעלות ההשתתפות במשלחת. ח"כ שטרית קראה למשרד החינוך להפעיל לחץ על חברות הנסיעות ולהודיע להן על הפסקת ההתקשרות עימם במכרז הבא אם לא יחזירו להורים את הכסף בגין המסעות שבוטלו.

עו"ד לירן שפיגל מהלשכה המשפטית במשרד החינוך הודיע לוועדה כי להחזרת התשלום על ביטול הנסיעות לפולין יש השלכות על ההורים,  והנושא עדיין נמצא בבחינה בין משרדית של ועדה משותפת למשרד האוצר ולמשרד המשפטים. לדבריו, ועדה זו דנה בכל ההשלכות הכלכליות של הקורונה.

עו"ד אורי כץ, מהלשכה המשפטית במשרד האוצר הוסיף: "הסוגיה היא רוחבית כי יש שאלה מאוד גדולה על השפעת הקורונה על עסקאות עם זיקה למדינה, ולכן אי אפשר להכריע בעניין הפרטני".

ישיבת ועדת החינוך, היום

ישיבת ועדת החינוך, היוםצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

עו"ד איתן פלג, אב לנער שנסיעתו לפולין בוטלה, אמר כי משרד החינוך אחראי כלפי ההורים ולא חברות הנסיעות : "מי שביטל  את הנסיעה  צריך לפצות. משרד החינוך ערך את המכרזים, ביטל את המסעות וגם תזמן את מועד הביטול. לא מדובר בחוזים מול חברות נסיעות וטיסות כלליות, העניין שלנו הוא ייחודי כי מדובר במסעות חינוכיים של משרד החינוך. יש שבר אמון גדול בין ההורים למשרד החינוך, וההשלכות העתידיות שלו יהיו מרות ביותר". 

עו"ד מירב ישראלי היועצת המשפטית של ועדת החינוך, הזהירה את משרד החינוך מפני פניה להליך משפטי: "אם תאלצו לפנות להליך המשפטי יתכן שתקבלו החלטה שאולי אתם לא רוצים לקבל אותה באופן רוחבי. מדובר כאן בחוזה בין ההורים לחברות הנסיעות, כאשר משרד החינוך הוא שחקן מרכזי שהוציא את הוראת הביטול. כרגע משרד החינוך מפיל את הסיכון על ההורים וגם זוהי הכרעה שיש לה משמעות".

ח"כ ניצןהורוביץ, יו"ר הוועדה, סיכם את הדיון בשם חברי הוועדה וקרא למשרד החינוך להחזיר את הכסף להורים באופן מיידי: "אם לא תחזירו את הכסף ולא תפתרו את הבעיה, כל הפרויקט המסע לפולים יעמוד תחת סימן שאלה כאשר יתקיימו בירורים וחקירות לעומק.
בישיבה היום נפרש לפנינו כשל יסודי בכל ההתנהלות של המשרד מול התלמידים וההורים. לא יכול להיות שהורים שילמו אלפי שקלים על מסעות שהמשרד ביטל, ולא יקבלו את הכסף בחזרה. אנחנו קוראים למשרד החינוך להפעיל את כל כובד משקלו מול סוכנויות הנסיעות וגורמים אחרים כדי שהכסף יוחזר באופן מיידי. נפנה למבקר המדינה וליועמ"ש לבדוק את התנהלות המשרד מול סוכנויות הנסיעות וההורים. מי שחושב שיעשה סיבוב על ההורים - טועה".

עוד אמר היו"ר הורוביץ כי בהמשך להצעתו של ח"כ יעקב מרגי, ועדת החינוך תפנה גם בבקשה להעביר את כל נושא המסעות לפולין לאחריות מרכז השלטון המקומי.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר