סגור

מי הם השרים הסרוגים בממשלה החדשה?

הממשלה ה-35 תהיה הגדולה בממשלות ישראל, וגם מספר השרים המזוהים עם המגזר הדתי-לאומי הוא הגבוה ביותר, עם תשעה כאלה מכל המפלגות, וזה כשמפלגת הציונות הדתית בחוץ

חדשות כיפה
כג באייר התשפ
,
17 במאי, 2020 10:08
חילי טרופר

חילי טרופרצילום: ינאי יחיאל

ממשלת ישראל ה-35, שצפויה להיות מושבעת היום (א') בצהריים, תהיה הגדולה בממשלות ישראל. לא פחות מ-36 שרים יכהנו בה, בנוסף לשני ראשי ממשלה שיושבעו היום. מתוך אלה, זוהי הממשלה עם הכי הרבה שרים ושרות המגיעים מהמגזר הדתי-לאומי והחרדי, אחד-עשר במספר, ועוד שניים שאינם חובשים כיפה, אך מזוהים עם המגזר הדתי-לאומי.

מדובר בממשלה עם הייצוג הגבוה ביותר אי פעם לנציגי המגזר הדתי-לאומי ולכאלה המזוהים עמו, וכל זאת כשמפלגת ימינה, המתיימרת לייצג את הציונות הדתית, נשארה מחוץ לממשלה.

השרים הסרוגים בממשלה

שר הבריאות - יולי אדלשטייןאדלשטיין הוא בכיר הנציגים הדתיים-לאומיים בליכוד ולמעשה בכנסת. הוא נבחר במקום הראשון בפריימריז של הליכוד, ובשבע השנים האחרונות כיהן באחד התפקידים הבכירים במדינה - יו"ר הכנסת. לאחר שהתפטר מהתפקיד לפני כחודשיים וסירב לקיים את פסיקת בג"ץ לכנס את המליאה, הטילו בכחול לבן וטו על מינויו החוזר לתפקיד, והוא קיבל את תיק הבריאות, שהפך לבכיר ומאתגר במיוחד מאז התפרצות הקורונה.

שר לענייני ירושלים ופרויקטים לאומיים - רפי פרץהרב רפי פרץ נבחר בחורף שעבר ליו"ר הבית היהודי, לאחר עזיבתו של נפתלי בנט. אחרי הבחירות הוא התמנה לשר החינוך, אך בהמשך נדחק בפועל משורות הנהגת נציגות המגזר בכנסת, עם שובו של נפתלי בנט לאיחוד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי. בשבוע שעבר, במקביל להחלטה של ימינה להישאר באופוזיציה, ניהל פרץ מו"מ על כניסה עצמאית לממשלה, וזכה למינוי ריק מתוכן, לצד מספר הישגים תקציביים עבור המגזר הדתי-לאומי.

שר התרבות והספורט - חילי טרופרמי שהיה מנהל בית ספר, והקים את עמותות 'במעגלי צדק' ו'שכן טוב', ושימש עוזר לשר החינוך לשעבר, שי פירון, עסק בשנה וחצי האחרונות בהקמת מפלגת 'חוסן לישראל' בראשות בני גנץ, ובהמשך היה מרוקמי האיחוד עם יש עתיד שזכה לשם 'כחול לבן'. טרופר הוא אחד הח"כים המקורבים לבני גנץ, וייכנס לנעליה של מירי רגב במשרד התרבות והספורט.

שרת הקליטה - פנינה תמנו-שטה: השרה הראשונה אי פעם ממוצא אתיופי מזוהה עם עדת יוצאי אתיופיה, אך היא מגיעה מהמגזר הדתי-לאומי. תמנו-שטה היא בוגרת באולפנת 'צפירה', ומשתייכת עד היום למגזר, יחד עם משפחתה.

שרה לעניינים אסטרטגיים - אורית פרקש-הכהןעוד ח"כית שלא הייתה מוכרת במיוחד בציבור, אך מגיעה משורות המגזר. היא בוגרת אולפנת 'אמנה' בכפר סבא, והתנדבה לשירות לאומי בבית החולים שערי צדק. אחרי התמחות ועבודה כמשפטנית, מונתה ליו"ר רשות החשמל, בתפקיד בו כיהנה קרוב לארבע שנים. היא תושבת ירושלים ואם לארבעה.

השר להשכלה גבוהה - זאב אלקיןמי שנחשב לאחד המקורבים לנתניהו בליכוד, כיהן כיו"ר הקואליציה וניהל את המשאים ומתנים מטעם הליכוד, הושאר לסוף חלוקת התיקים, וזכה לשלל מפוקפק בדמות משרד עם סמכויות ממשרד החינוך מחד, וממשרד האנרגיה מאידך. אלקין, שהתחיל את דרכו הפוליטית בכלל ב'קדימה', כיהן בממשלה האחרונה כשר להגנת הסביבה, ואמור לכהן כשר התחבורה במחצית השנייה של הקדנציה.

שר התקשורת - יועז הנדלהנדל אמנם איננו חובש כיפה, אך הוא גדל בשורות המגזר הדתי לאומי, ומזוהה עמו עד היום. שמו נקשר במהלך השנים עם מפלגות ימין שונות, אך הוא בחר בסופו של דבר להצטרף למפלגת תל"ם של בוגי יעלון, יחד עם חברו צבי האוזר, וממנה התפצלו והצטרפו לחוסן לישראל בדרך לממשלה, עם תיק לא גדול אך נחשב משפיע, במיוחד בעיני ראש הממשלה נתניהו.

שר במשרד הביטחון - מיכאל ביטוןמי שהיה ראש עיריית ירוחם גדל במוסדות הציונות הדתית ובבני עקיבא, וב-2015 אף קיבל את "אות יקיר בני עקיבא". במשך השנים היה חבר במימ"ד, ובהמשך במפלגתה של עדינה בר שלום, א"חי ישראלי". הוא מעיד על עצמו כ"יציר הציונות הדתית" (בראיון למקור ראשון), ומנהל אורח חיים מסורתי, וילדיו לומדים בחינוך הדתי וחברים בבני עקיבא. 

שרה לענייני התיישבות - ציפי חוטובלי: חוטובלי הייתה מיועדת לקבל בכלל את התיק לענייני ירושלים, אך כניסתו של רפי פרץ לאחר התפצלותו מימינה נאלצה להסתפק בתואר "השרה לענייני התיישבות", עם עוד שלל סמכויות בנושאי החטיבה להתיישבות, שירות לאומי, גרעינים תורניים ומכינות. בהמשך היא צפויה לצאת לשליחות דיפלומטית, ככל הנראה כשגרירה בלונדון.

השרה החרדית הראשונה

בנוסף למי שהזכרנו למעלה, בממשלה הקרובה יכהנו ארבעה שרים מהמגזר החרדי, כולל, לראשונה, שרה חרדית. יו"ר ש"ס אריה דרעי ימשיך בתפקידו כשר הפנים, כשאת התיק השני שקיבלה מפלגתו, תיק הדתות, הוא בחר להעניק לאדם מחוץ לכנסת, הרב יעקב אביטן. יו"ר יהדות התורה, יעקב ליצמן, יכהן כשר השיכון, ומטעם כחול לבן תכהן כשרת התפוצות עומר ינקלביץ', המגיעה מהמגזר החרדי.

17.05.2020

1. הרב רפי (משה)

מעניין למה החלטתם שהמינוי של הרב רפי ריק מתוכן?האם כיפה הפכה להיות ערוץ 7-שופר של בנט וסמוטריץ???

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

2. ואיך בדיוק קשורות 2 הנשים בכתבה למגזר שלנו? (סרוג)

הן דתיות בכלל?

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

3. יש טעות בכתבה שר הדתות הוא יעקב אביטן (יעקב)

יש טעות בכתבה שר הדתות הוא יעקב אביטן ולא יעקב ביטון וזה בכלל חיים ביטו יור תנועת אל המעיין

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

4. כדאי למנות גם את בוגרי החינוך הדתל, למשל בני גנץ (אחד)

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

5. האם אנחנו בני אדם ? (אלי יוסף )

לכבוד מר.חילי טרופר - שר התרבות :
שלום רב ,

היה ראוי לאחל לך בהצלחה . אך איך אפשר להצליח שאין בסיס.

לפי ויקיפדיה -
"תרבות היא מכלול הערכים ,האמונות ותפיסות העולם כפי שהם באים לידי ביטוי בהתנהגותם של בני אדם ."
הבעייה שאנחנו לא בני אדם ואין לנו תרבות אם אנחנו שותפים לסיוע לרצח עם ופשעים נגד האנושות.-382000 נרצחו בדרום סודן עם הרבה נשק שלנו ,ואין לנו טיפת חרטה. לכן אנחנו לא ראויים להיקרא בני אדם.
התחננתי לפגישה. וכלום. ובעצם , אתה צודק. למה לבזבז את זמנך עם נודניק כמוני.
בתפילה שתתעורר
אלי יוסף

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

6. מה ההגדרה של ציונות דתית ? (דוד)

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

7. מה ההגדרה של ציוני דתי ? כל מי שפעם עבר בבית כנסת ? (דוד)

תפסיקו להגיד שכולם ציונים דתיים - יש בינהם לא מעט אנשים שמתביישים בדתיות שלהם, אז הם לא לובשים כיפה, או לא תמיד הולכים לבית כנסת,
כן הם אנשים טובים עם ערכים אולי לאומניים כי הם מאמינים שארץ ישראל צריכה להיות שלנו .
ציונות דתית לא מתביישת לא באהבת העם הארץ ובטח שלא בתורה.
אז מי מהם נושא את דגל הדתיות ? אלקין - מה הוא עשה בשביל החלק הדתי בהגדרה ?
אדלשטיין - הוא בעד חילולי שבת ? מה הוא עשה נגד ?
ויש גם רב אחד שטורק טלפונים לרבנים במגזר ... אז מי מהם מייצג גם את הציונות וגם את הדת ???

רובם אנשים שתרבותם היא ליכודניקית - ליבראלית ולא דתית. נחמדים אבל לא ציונים דתיים

דווח על תגובה לא ראויה
17.05.2020

8. בניגוד לילדותיים מ"ימינה" הוכיח הרב רפי פרץ בגרות פוליטית ואחריות! דאג לדברים הכי חשובים לציונות הדתית וחבל שלא נשארו מאוחדים והיו יכולים לש (מאיר)

דווח על תגובה לא ראויה
18.05.2020

9. אין צורך במפלגה דתית לאומית (יוסי)

האיחוד בעם חשוב יותר

דווח על תגובה לא ראויה
19.05.2020

10. כמה מן השרים המנויים מגדירים עצמם כמחויבים לתורה? שר התרבות שחבר ליאיר לפיד? (ידידיה שילה)

דווח על תגובה לא ראויה
21.05.2020

11. שלום ימינה-ולא להתראות (אפרים אייזנמן)

הכתבה מוכיחה (שוב) שאין עוד צורך במפלגה מגזרית כמו ימינה. אז עדיף שיתפצלו ושכל אחד ילך לדרכו ואז אולי יעזרו ל "שלום על ישראל"

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

תוצאה מהפרעות בלוד. תמונות דומות בעכו.  צילום: Yossi Aloni/Flash90

פרעות תשפ"א בעכו: "מי שמשתתף בפרעות - מקומו עם האויבים"

קרא עוד