חוזרים לבג"ץ: הוגשה עתירה נגד החוקים להקמת הממשלה

התנועה לאיכות השלטון הגישה עתירה לבג"ץ, עוד בטרם הסתיים הליך החקיקה בכנסת, נגד השינויים בחוקי היסוד שערכה הקואליציה, שסוללים את הדרך להקמת ממשלת הרוטציה: "רמיסה שיטתית של שיטת המשטר הדמוקרטית בישראל"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
יג באייר התשפ
,
07 במאי, 2020 12:23
הדיון בבג"ץ בעתירה הקודמת, בתחילת השבוע

הדיון בבג"ץ בעתירה הקודמת, בתחילת השבועצילום: יוסי זמיר, פלאש 90

חוזרים לבג"ץ. התנועה לאיכות השלטון לא מבזבזת זמן, ועוד בטרם הסתיימו כל אישורי החקיקה במליאת הכנסת, הגישה עתירה לבג"ץ נגד השינויים בחוקי היסוד, שמאפשרים את הקמת הממשלה שעברו הבוקר (ה') בכנסת.

התנועה לאיכות השלטון דורשת מבג"ץ כי יבטל את התיקון לחוק יסוד: הממשלה, המסדיר עקרון של ראש ממשלה חלופי בהסכם הקואליציוני בין המפלגות. לטענת התנועה, מדובר בהסכם "הטומן בחובו רמיסה שיטתית של שיטת המשטר הדמוקרטית בישראל, ופגיעה חסרת תקדים בעצמאותה של הכנסת, תוך הכפפתה באופן כמעט מלא לרצון הממשלה, עד כדי אבדן גמור של סמכויות החקיקה והפיקוח".

גם סיעת מרצ תעתור לבג"ץ נגד החוקים. יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר בגל"ץ: "נגיש בשעה הקרובה עתירה לבג"צ נגד החוקים שעברו עכשיו. אלה חוקים שאנחנו רואים כמכשירי שחיתות שנועדו לתת חסינות בפועל לנאשם מבלפור".

בעתירת התנועה לאיכות השלטון נאמר כי "לצורך יישום ההסכם הקואליציוני, הוקמה הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק יסוד: הממשלה (תיקון – ממשלת חילופים). בתיקון לחוק היסוד, מצויים תיקוני חקיקה שונים המתנגשים חזיתית עם אופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל, פוגעים אנושות בשיטת המשטר שלה ומרסקים את מבנה הפרדת הרשויות במדינת ישראל. כך למשל מציג החוק מוסד חדש למבנה המשטרי בישראל – "ראש הממשלה החלופי".

שרגא. "כשר אבל מסריח"

עו"ד אליעד שרגאצילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

עוד טוענים בתנועה לאיכות השלטון, כי "מדובר בשינוי המבנה הבסיסי של המשטר בישראל שאף עולה לכדי "החלפה חוקתית" של שיטת הממשל של הדמוקרטיה הפרלמנטרית הקיימת בישראל". על פי הודעת התנועה, "התיקון מעקר את מקור סמכותו של רה"מ ומפשיטו מן ה"כוח החוקתי" המאפשר לו את ביצוע תפקידו. התיקון בעצם מציג משטר שלטוני וחוקתי חדש: כנסת אחת. רשות שופטת אחת. אך ממשלות – שתיים. ובראש כל אחת מהן – ראש ממשלה אחר: האחד מכונה "ראש הממשלה", והשני מכונה "ראש הממשלה החלופי".

כל אחד מהם מחזיק ב"כוח החוקתי" ביחס לממשלתו-שלו, והוא מוסמך לבצע חילופים בממשלתו שלו כראות עיניו. על כן, אין ספק כי מדובר בתיקון שאינו חוקתי. בנוסף, דורשת התנועה לבטל את התיקון לחוק בשל "השימוש לרעה" שנעשה בו בידי בנימין נתניהו המבקש ליצור משטר חוקתי חדש להגנה מפני אישומים פליליים, ובנימין גנץ המבקש לערוך תיקון חוקתי-משטרי זה מטעמים פוליטיים קצרי-מועד הנובעים מחוסר-אמון בבנימין נתניהו".
בשל כך, מבקשת התנועה מבג"ץ להתערב ולפסול את התיקון לחוק היסוד.

יו"ר התנועה, עו"ד ד"ר אליעד שרגא, אמר: "יש פה ניסיון בוטה למוטט את יסודות הדמוקרטיה הישראלית, והכל כדי לאפשר לאדם אחד להימלט מאימת הדין. מדובר ברמיסה בוטה של שיטת המשטר וחיסול עצמאותה של הכנסת. על בית המשפט להתערב באופן בהול ולשים תמרור עצור לפוליטיקאים המנסים, בלי בושה, לעשות בדמוקרטיה הישראלית כבשלהם".

07.05.2020

1. אני מקווה שהפעם (דרייעקופ)

בית המשפט יאחז את העותרים בצווארון ובמכנסיים וישליך אותם החוצה.

דווח על תגובה לא ראויה
07.05.2020

2. איכות בשילטון (אלי)

בגלל הטרללת של הג'ינג'י אין שילטון ואין איכות

דווח על תגובה לא ראויה
07.05.2020

3. למה מתייחסים אליהם???? זהו הבעיה הכי גדולה (אלי)

דווח על תגובה לא ראויה
07.05.2020

4. הרמיסה של הדמוקרטיה זה כאשר העם בוחר ואז מי שהתוצאה לא מוצאת חן בעיניו, פונה לבג"ץ באמתלאות שונות (חקיקה שנעשית כחוק על ידי נבחרי הציבור - חוקית. ולפני שמדברים)

דווח על תגובה לא ראויה
07.05.2020

5. כמה כסף (מוטי)

כמה כסף עולות העתירות האלו למשלם המיסים ומדוע בגץ מחייב אותנו האזרחים לשלם עבור העתירות. מדוע שהקבוצה ההזויה הזו לא תשל את הכספים האלו ונראה מה יהיה על העתירות. אההה נזכרתי הם חברים של הקבוצה היושבת בעליון מקבלים יחס מיוחד.

דווח על תגובה לא ראויה
07.05.2020

6. יש ביבי (הנוקם)

האיש הזה ששונא כל דבר טוב שעושים בימין צריך לקנוס אותו במאות אלפי שקלים בגלל שהוא מטריד בלי סוף את בתי המשפט אלה אנשים שקוראים לעצמם כלבי אשמורת ואני אומר שיש לנו מספיק כלבים במדינה ולא צריך אותם.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
כוחות המשטרה ביצהר. ארכיון צילום: הקול היהודי

בעקבות האירוע הנהלת יצהר מבהירה: "אנו כמובן מתנגדים מכל וכל להשלכת האבנים"

קרא עוד