סגור

"הונאת המאה": בשמאל מסתייגים מתכנית טראמפ

בשמאל מסתייגים מתכניתו של נשיא ארה"ב: ניצן הורוביץ: "אין לנתניהו מנדט לבצע שום מהלך". פרץ: "נוביל את חידוש התהליך בדרך רבין". שמולי: "הונאת המאה". כחול לבן: "חייבים ממשלה שבראשה עומד מי שזמנו מוקדש לביצור ביטחונה ועתידה"

חדשות כיפה
ב בשבט התשפ
,
28 בינואר, 2020 20:31
יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץ

יו"ר העבודה-גשר-מרצ, עמיר פרץצילום: תומר נויברג, פלאש 90

לאחר הצגת 'תכנית המאה', של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, בשמאל הישראלי לא נותנים אמון בתכנית, ומבהירים כי ללא משא ומתן ישיר עם הפלסטינים אין היתכנות לשלום כלשהו. יו"ר העבודה-גשר-מרצ, ח"כ עמיר פרץ, כתב בתגובה לפרסום התכנית כי לממשלה כרגע אין לגיטימציה לבצע אותה.

"התכנית מגיעה בעיתוי של ערב בחירות בישראל", כתב פרץ, "בו אין לגיטימציה לממשלה הקיימת לבצע מהלכים מדיניים, למרות הגיבוי האמריקאי, ועל כן יש לטפל בה רק לאחר הבחירות, כאשר תכהן ממשלה שתקבל את אימון אזרחי ישראל ותזכה לאמון הכנסת".

לדברי פרץ, "את גורלנו נקבע בעצמנו במו"מ ישיר עם הרשות הפלסטינית שבסופו הסכם שיבטיח מדינה יהודית ודמוקרטית בגבולות בטוחים למען הדורות הבאים. הממשלה הבאה צריכה מצפן מדיני, וכעת זה ברור יותר מתמיד. אנחנו, העבודה גשר מרצ, נהיה המצפן המדיני לחידוש תהליך השלום בדרך רבין".

עוד הוסיף יו"ר מחנה השמאל כי "יסודות התכנית לחיזוק ביטחונה של ישראל ולקיום תהליך של מו"מ חשובים, אך המבחן הוא האם ניתן להפוך אותם למהלך של היפרדות מהפלסטינים, ולא למהלך של סיפוח חד צדדי כפי ששמענו היום. ההזדמנות לקיים מהלך אזורי מקיף חשובה ביותר, וגם עליה להיבחן רק אחרי הבחירות".

כחול לבן: "הנאום מתיישב עם עקרונות כחול לבן"

במפלגת כחול לבן הוציאו הודעה מסויגת, המדגישה את העובדה כי אין היתכנות לקיים את התכנית לפני הבחירות: "הנאום החשוב וההיסטורי של נשיא ארה״ב טראמפ, ידיד אמת של מדינת ישראל והעם היהודי, מתיישב לחלוטין עם העקרונות המדיניים והביטחוניים של כחול לבן". נאמר בהודעת המפלגה 

"תוכנית השלום של הנשיא טראמפ תהווה בסיס איתן ונכון לקידום הסדר שלום עם הפלסטינים תוך שמירת ההסדרים שיש לישראל עם ירדן ומצרים והרחבתם מול מדינות נוספות באזור. כל זאת בכפוף להסדרי ביטחון, כפי שהדגיש אמש יו"ר כחול לבן, ח"כ בני גנץ, בפגישתו החשובה עם נשיא ארה"ב. 
הערב ברור יותר מאי פעם שמדובר בתכנית רצינית, מעמיקה ומקיפה שיישומה יקח כ-4 שנים. על מנת ליישמה ישראל חייבת להתקדם לממשלה חזקה ויציבה שבראשה עומד מי שכל זמנו ומרצו מוקדש לביצור ביטחונה ועתידה ולא נאשם בעבירות שחיתות חמורות שיהיה שקוע כל כולו באינטרסים האישיים והמשפטיים שלו".

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כתב: "‏אני מברך את הנשיא טראמפ שכחלק מתוכנית השלום שלו, אימץ את התוכנית שלי לחילופי שטחים ואוכלוסיות שפרסמתי בשנת 2004. עמידה על עקרונות והצגת משנה סדורה תמיד מוכיחות את עצמן".

ח"כ איציק שמולי היה חריף יותר, וכתב כי "'דיל המאה' הוא הונאת המאה שלא תוביל לשלום אלא לסיפוח חד צדדי ולתבערה. ההיתר המיידי לספח שטחים נרחבים והתנחלויות מבודדות, שאינם קשורים לביטחון, מאיין את ההכרה החשובה בתכנית בפתרון 2 המדינות, דוחה כל סיכוי להגיע להיפרדות ויביא לדרישה קטלנית למדינה אחת, שנוגדת את האינטרס הלאומי והביטחוני שלנו. אז- טראמפ לא יהיה שם כדי לספוג את השלכותיה.

"כמצע אפשרי למשא ומתן יש בתכנית גם מרכיבים חיוביים הנוגעים לעמדות ישראל ביחס לסוגיות הליבה ולצרכי הבטחון שלה, אך האור הירוק לסיפוח שומט ממילא את הקרקע תחתיה. לנתניהו במצבו המשפטי, ובוודאי כשאין ממשלה נבחרת, אין שום מנדט לקבל הכרעות גורליות כל כל בשם ויש לדחותן עד לאחר הבחירות".

יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, כתב כי "אין לנתניהו מנדט לבצע שום מהלך, ובטח לא לספח חלקים ניכרים מהשטחים. סיפוח כזה הוא מהלך הרסני. ערב בחירות, כראש ממשלת מעבר של מעבר העומד לדין בעבירות חמורות, אין לו ולממשלתו לגיטימציה לספח אפילו דונם אחד באופן חד-צדדי. רק הממשלה שתקום לאחר הבחירות תוכל לטפל בתכנית האמריקאית. אין ולא יהיה תחליף למו״מ ישיר בין ישראל והרשות הפלסטינית על בסיס פתרון שתי המדינות (עקרון מפתח שמופיע בתכנית טראמפ), והימנעות מכל צעד חד-צדדי. היום ברור לחלוטין שהממשלה הבאה תהיה זקוקה למצפן מדיני. העבודה-גשר-מרצ תהיה המצפן המדיני בממשלתו של גנץ, לחידוש תהליך השלום בדרך רבין".

28.01.2020

1. אוי לעבד כי ימלוך (אלון)

בושה וחרפה לאדם שעלה ארצה קיבל שרביט ומיתנגד לארץ ישראל השלימה אוליי היה עדיף שתישאר בארץ מוצאך

דווח על תגובה לא ראויה
28.01.2020

2. הלנו אתם? (אוי, אברוך)

השמאל כרגיל לא מפספס שום הזדמנות להוכיח שהוא לא בעדנו. במקום לאמץ את התוכנית בשתי ידיים ולהבהיר לפלסטינאים שזה מה יש, הם משתינים על האינטרס הישראלי מהמקפצה ורצים לחבק ולנחם את הארכי טרוריסט אבו מאזן וחבורתו הפושעת.
יש כרגע כנסת שיכולה לייצג בקלות את רוב הציבור הישראלי. האם אתם לא מסוגלים להצביע על ההחלטה ההיסטורית הזו שנתמכת בכל כובד משקלה של ארה"ב?
השטח יבער? השטח תמיד בוער. הפלסטינאים לא מעיזים ולא מסוגלים לעשות יותר ממה שהם כבר מנסים לעשות. די לנסות לאיים ולהפחיד וגרוע מכך - די לספר לפלסטינאים שהם אמורים מבחינתכם להפעיל אלימות.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

פרופסור סיגל סדצקי צילום: פלאש 90

פרופסור סיגל סדצקי מתפטרת: "ישראל נעה למקום מסוכן"

קרא עוד