כמה זמן יש לגנץ להרכיב ממשלה ומה יקרה אם ייכשל

מה יקרה אם גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה בזמן שהוקצב לו? מה האפשרויות העומדות בפני הכנסת? לנוחיותכם הבאנו את פירוט המשך הליך הרכב הכנסת

חדשות כיפה 23/10/19 16:39 כד בתשרי התשפ

כמה זמן יש לגנץ להרכיב ממשלה ומה יקרה אם ייכשל
הכנסת, צילום: דוברות הכנסת. יצחק הררי

היום (ד') יעביר הנשיא את המנדט ליו"ר כחול לבן' ח"כ בני גנץ. לגנץ נתונה תקופה של 28 ימים להרכבת הממשלה (סעיף 9(ג)).  אם לא עלה בידי גנץ להרכיב ממשלה, או שהודיע לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה או שהוצגה ממשלתו והכנסת דחתה את הבקשה להביע בה אמון – רשאים רוב חברי הכנסת לבקש מהנשיא, בכתב, להטיל את התפקיד על חבר כנסת מסוים, שהסכים לכך בכתב, תוך 21 ימים (סעיף 10(א)).
במידה והוגשה בקשה על ידי רוב חברי הכנסת - על הנשיא להטיל את התפקיד על חבר הכנסת שצוין בבקשה, תוך יומיים (סעיף 10(ב)). לחבר הכנסת עליו הוטל התפקיד נתונים 14 ימים להרכבת ממשלה (סעיף 10(ג)).
אם לא הוגשה בקשה על ידי רוב חברי הכנסת או שחבר הכנסת לא הרכיב ממשלה בתום המועד, או שהודיע לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה - על הנשיא להודיע על כך מיידית ליו"ר הכנסת (סעיף 11(א)).
משהודיע על כך הנשיא ליו"ר הכנסת - יראו את הכנסת כאילו החליטה על התפזרותה לפני תום הכהונה, והבחירות לכנסת יתקיימו ביום ג' האחרון שלפני תום 90 הימים מיום הודעת הנשיא (סעיף 11(ב)). (יצוין כי יראו את הכנסת כאילו החליטה על התפזרותה, גם במצב בו חבר הכנסת שהוטל עליו התפקיד להרכיב ממשלה על פי בקשת רוב חברי הכנסת, הציג ממשלה והכנסת דחתה את הבקשה להביע בה אמון).
 
לוח הזמנים:
21.10 - ח"כ נתניהו מודיע כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה.
23.10 - הטלת הרכבת הממשלה על ח"כ גנץ.
20.11  - תום 28 הימים הנתונים לח"כ גנץ להרכיב ממשלה.
11.12 - סיום 21 הימים הנתונים לרוב חברי הכנסת להגיש בקשה לנשיא להטיל את התפקיד על חבר כנסת מסוים. (בהנחה שח"כ גנץ מנצל את כל 28 הימים שניתנו לו. אם ח"כ גנץ יודיע שאין בידו להרכיב ממשלה קודם לכן – המועד יוקדם בהתאם). לחבר הכנסת עליו הוטל התפקיד לבקשת רוב חברי הכנסת נתונים 14 ימים להרכבת הממשלה

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר