סגור

סקר: רוב הציבור בעד רוטציה בין נתניהו לגנץ

רוב הציבור תומך במערכת מפלגתית של שתי מפלגות גדולות; רק כמחצית מבוחרי ישראל ביתנו יצביעו שוב למפלגה, וכמחצית ממצביעי הימין חושבים שעל נתניהו לפנות את מקומו במידה ויוחלט להגיש נגדו כתב אישום

יהונתן קליין, חדשות כיפה
כג בתשרי התשפ
,
22 באוקטובר, 2019 11:19
פגישת גנץ ונתניהו אצל הנשיא ריבלין

פגישת גנץ ונתניהו אצל הנשיא ריבליןצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

סקר של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה, המתפרסם הבוקר (ג'), לאחר הטלת הרכבת הממשלה על בני גנץ, 56% מהישראלים תומכים בעקרון שיהיו בישראל רק שתי מפלגות גדולות וברוטציה בראשות הממשלה בין נתניהו לבני גנץ; 65% מהציבור חושב שעל נתניהו לפנות את מקומו כראש הליכוד במידה ויוחלט להגיש נגדו כתב אישום.

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר על עיקרי הממצאים והצעדים המתחייבים לדעתו: "הפלונטר הפוליטי מחייב אומץ פוליטי ותחכום. על אף רצון הציבור לממשלת אחדות, נראה כי הצדדים מתבצרים בעמדותיהם ולכן לא הייתי פוסל על הסף את האפשרות של ממשלת מיעוט. בדמוקרטיות מפותחת בעולם זהו מודל מקובל ואף מוצלח, שנועד לתת מענה למצבים שבהם לממשלה אין רוב מובנה בפרלמנט. דווקא ממשלת מיעוט תיאלץ לקיים שיח מתמיד בין חלקי החברה. וזה לא בהכרח רע. במצב הנוכחי, יש לעשות הכל כדי שלא ניגרר לבחירות שלישיות שיובילו להפסדים של מיליארדי שקלים, תקיעות ממשלית של למעלה משנה, כשברור לכולם שהתוצאה ידועה מראש".

עיקרי ממצאי הסקר

הציבור מעדיף שתי מפלגות גדולות
רוב הציבור (56%) תומך בשתי מפלגות גדולות בישראל, לעומת 33% שמתנגד לכך. בחלוקה לפי מחנה פוליטי, רוב מצביעי
הליכוד (72%), רוב מצביעי כחול לבן (78%) ורוב מצביעי מפלגת העבודה- גשר (72%) תומכים בעקרון שתי המפלגות הגדולות. לא מפתיע שהמתנגדים העיקרים לצמצום מספר המפלגות הם מצביעי מפלגות קטנות: הרשימה המשותפת- 42%, המחנה הדמוקרטי- 42%. עיקר ההתנגדות מגיעה מהמפלגות החרדיות, ש"ס-  69.5% ואגודת ישראל- 68%.

בחירות שלישיות

אם הבחירות היו נערכות היום, האם היית מצביע לאותה מפלגה לה הצבעת בבחירות ספטמבר?

ממצאי הסקר

ממצאי הסקרצילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

כתב אישום נגד נתניהו

65% מהציבור חושב שעל בנימין נתניהו לפנות את מקומו כראש הליכוד אם יוחלט להגיש נגדו כתב אישום וכרבע מהציבור (24%) מתנגד לכך. בחלוקה לפי מחנה פוליטי עולה כי 47% ממצביעי הימין סבורים כי על נתניהו לפנות את מקומו כראש הליכוד אם יוגש נגדו כתב אישום. מתוך מפלגות הימין השונות, סבורים כך מצביעי ישראל ביתנו- 82%; ימינה- 65%; יהדות התורה 36%; הליכוד- 31%; וש"ס- 29%.

לשאלה יתכן שבעתיד הנראה לעין יוגש כתב אישום נגד נתניהו - האם לדעתך עליו כבר עכשיו לפנות את מקומו כראש הליכוד למועמד אחר? 53.5% מכלל הציבור השיבו שנתניהו צריך לפנות את מקומו כבר עכשיו, לעומת 38% שמתנגדים לכך.

על רקע הניסיון לקיים פריימריז בליכוד, שאלנו מי המועמד המתאים ביותר לראשות הליכוד ביום שאחרי נתניהו. ח"כ גדעון סער קיבל מכלל הציבור את התמיכה הגדולה ביותר עם 41%, לעומת 8% שהעדיפו את ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין; 6% גלעד ארדן ו-8% מועמד אחר.
מבין מצביעי הליכוד: 28% תמכו בסער; 8% באדלשטיין; 14% בארדן ו- 12% במועמד אחר.

רוטציה בין נתניהו לגנץ

56% מהציבור בעד רוטציה בין נתניהו לגנץ לראשות הממשלה. 14% תומכים בכך רק אם נתניהו יהיה ראשון, ו- 20% רק אם גנץ יהיה ראשון. 22% בעד רוטציה ללא העדפה של מי יכהן ראשון כראש ממשלה ו- 31% מתנגדים לכל רוטציה. בקרב המתנגדים הבולטים לרוטציה נמנים מצביעי ש"ס- 67%,  אגודת ישראל- 46%, הליכוד- 31% וכחול לבן- 27%. 

חרדים וערבים בממשלה

41% מכלל הציבור (43% מהיהודים ו-32% מהערבים) בעד כניסת המפלגות החרדיות לממשלה. בחלוקה לפי מחנה פוליטי עולה כי 74% ממצביעי השמאל ו-71.2% ממצביעי המרכז מתנגדים לכניסת החרדים לממשלה; לעומת 60% מהימין בעד. אחוז הלא יודעים בשאלה הזו היה גדול למדיי: 16% לא ידעו בשמאל; 7% במרכז; 10% בימין.

ל-66% מהיהודים יש בעיה שתוקם קואליציה בתמיכת הערבים; ל-62% מכלל הציבור יש בעיה שחבר כנסת ערבי יהיה שר העבודה והרווחה ול-71% מהיהודים יש בעיה שחבר כנסת ערבי יהיה יו"ר ועדת הכספים של הכנסת.

הסקר נערך בין התאריכים 3-6/10, וכלל 501 איש ואשה בשפה העברית ו-100 בשפה הערבית, המהווים מדגם ארצי מייצג של כלל האוכלוסייה הבוגרת בישראל בגילאי 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית לכלל המדגם 4.1%± ברמת ביטחון של 95%. עבודת השדה בוצעה על ידי מכון PanelsLTD בהובלת מנחם לזר

22.10.2019

1. אחדות צו השעה !! (דוד הראובני)

דווח על תגובה לא ראויה
22.10.2019

2. די לבביזם (דון קישוט)

די לבביזם.
ליכוד של היום זה פייק ליכוד.
עומד בראש הליכוד ארדואן ביבי בן 70,
רק דבר אחד מעניין את ארדואן ביבי
וזה הוא עצמו.
היכן הליכודניקים של ז'בוטינסקי?
היכן הערכים של בגין?
היכן היושרה?
היכן האחדות לאחד את העם?
כל זה לא קיים אצל ביבי ארדואן!!
שיקול הדעת של ביבי שגוי ועקום,רצה ברית הגנה עם טראמפ=שיקול דעת גרוע!!

דווח על תגובה לא ראויה
22.10.2019

3. משאלת לבם (מאיר)

משאלת לבם של השמאל שביבי לא יעמוד בראש הליכוד תמשיכו לחלום.

דווח על תגובה לא ראויה
22.10.2019

4. השקר של התיקשורת (א.אא)

עוד שקר של ה0מאל התיקשורתי רוב הציבור לא מעוניין ב.גנץ ושו"ת

דווח על תגובה לא ראויה
22.10.2019

5. אתם חיים בסרט או ששילמו לכם בשביל ה"סטטיסטיקה" הזו? (מישהי)

עם ישראל על סף מלחמת אזרחים ואתם מגנים על פושע

דווח על תגובה לא ראויה
23.10.2019

6. פיברוק (חיימון)

כרגיל בשמאל....תיליי תילים של שקרים והזיות,פנטזיות הדורשות מימוש,חלומות באספמייא,ללא כיסוי או תכלית,על רוב ערבי,או רוב שמאלני,בניתם את השקר המתועב, רוב הציבור בעד ממשלת אחדות.
מי ומי בין המרכיבים...פרט ונמק.

דווח על תגובה לא ראויה
02.11.2019

7. שכחו לספר לנו (עמוס )

שכחו לספר לנו שהסקר נערך רק בקרב כורדים ובלונדיניות

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון צילום:  Yossi Aloni/Flash90

המכון הביולוגי: "שתי תרופות התגלו כיעילות לטיפול בקורונה"

קרא עוד