סגור

40 חתני פרס ישראל לבג"ץ: שנו את חוק הלאום

כ-40 חתני וכלות פרס ישראל יגישו הבוקר (א') עתירה לבית המשפט העליון המבקשת לשנות את חוק הלאום, ולהכניס לתוכו תוספת שתעגן את זכויות המיעוטים במדינה

חדשות כיפה
ז בתשרי התשפ
,
06 באוקטובר, 2019 9:39
טקס פרס ישראל 2019. אילוסטרציה

טקס פרס ישראל 2019. אילוסטרציהצילום: לע"מ. עודד קרני

40 זוכי פרס ישראל מתחומי האמנות והמדע והאקדמיה יגישו הבוקר עתירה לבית המשפט העליון כדי להוסיף לחוק הלאום משפט המציין כי ישראל היא "גם מדינתם של כלל המיעוט החיים בה".מטרת התוספת אותה הם מבקשים להכניס לנוסח, היא לעגן בחוק את זכויות המיעוטים בישראל
 
בין העותרים: הסופר דויד גרוסמן, השחקן גברי בנאי, הפסל דני קרוון, והכוריאוגרף אוהד נהרין. "ללא הכללת קבוצות המיעוט במסגרת הגדרת זהותה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, ובמסגרת אותו חוק יסוד - חוק הלאום איננו חוקתי", כך נכתב בעתירה.

חוק הלאום שנחקק ביולי 2018 גרר אחריו סערה בקרב קבוצות המיעוטים במדינה, בעיקר מהמגזר הערבי והדרוזי בטענה שהוא אינו מתייחס למיעוטים ואינו שוויוני. נגד החוק כבר הוגשו כמה עתירות שטרם נפסק בעניינן. הצעת העתירה היא להוסיף למשפט בתחילת החוק המנסח כי "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי" את העובדה כי היא "גם מדינתם של כלל המיעוט החיים בה", ובכך פותרת התוספת את עניין הדרת המיעוטים.

"ישראל היא מדינת העם היהודי מבחינה לאומית, אולם מבחינה אזרחית ומשפטית צרופה היא גם מדינת אזרחיה הערבים, מדינת אזרחיה הדרוזים, הבדואים והאחרים. יותר משני מיליון אזרחי המדינה אינם 'אורחים' במדינתו הלאומית של העם היהודי: מדינה זו שייכת גם להם, והם שייכים לה" ,לפי העתירה. "על חוק הלאום לשמור על ייחוד העם היהודי במדינתו, אולם גם לקבל במסגרת אותו חוק יסוד גם את האזרח האחר".

פרופ' דוד הראל ממכון ויצמן, חתן פרס ישראל וסגן נשיאת האקדמיה למדעים, ממגישי העתרה, מסר אמש: "עיקרון השוויון בין כל אזרחי המדינה הוא לא רק מקודש כי יש אנשים שמאמינים בו, אלא כי הוא באמת אבן יסוד של הדמוקרטיה. ברגע שחוקקו את החוק בצורה כזאת, הדירו אוטומטית יותר מ־20 אחוז מהאוכלוסייה, וזו כבר לא דמוקרטיה".

 

 

06.10.2019

1. בילשולי שכל והוכחה שבג"ץ משמש כבסיס אנטי דמוקרטי (הוא רשות שוופטת, לא רשות מחוקקת!)

עברתי על חוק הלאום כמה פעמים. אין שם שום דבר "גזעני". בן מיעוטיםששאל אותי מה דעתי על חוק הלאום, ביקשתי ממנו להראות לי מה שם גזעני. בפעם הראשונה הוא טרח לקרוא את החוק. לא מצא.
אין דבר כזה "החוק לא חוקתי" כי אין חוקה במדינה. ה"חוקה" הם חוקי היסוד. בעוד שאמנם יש בסיס לטענה שלבג"ץ זכות לפסול חוק רגיל על בסיס חוק יסוד, מאיפה לו הסמכות לשנות חוק יסוד???? אם הם רוצים לשנות את חוק הלאום - נא לפנות לרשות המחוקקת. לרשות השופטת אין שום סמכות בנידון ועל בג"ץ לבטל את העתירה לאלתר.
כמו כן, אני מציע למכובדים לקרוא את מגילת העצמאות המזכירה מעל 10 פעמים את הביטוי "מדינה יהודית". כך גם בתכנית החלוקה (מדינה יהודית) ובכתב המנדט (בית לאומי לעם היהודי).
מגילת העצמאות מכירה בשוויון זכויות? כך גם חוקי יסוד אחרים וכן, גם חוק הלאום למי שיטרח. לערבית מעמד מיוחד שאינו פוגע במעמדה לפני החוק, וכל קבוצה שומרת על ייחודה העצמי. למעשה, בשיחה עם אותו בן מיעוטים חיפשנו באינטרנט מאמר שיכול להסביר מה הבעיה בחוק הלאום (אולי לא הבנו את החוק...) והדבר היחיד שמצאנו: חילונים לא יכולים לכפות את דעתם בחינוך החרדי בגלל הסעיף הנ"ל...

תפסיקו להרוס אתהדמוקרטיה ואת "האיזון העדין בן הרשויות"!
יבוא יום ובמקום שאתם תרצו להחליף את העם, העם יחליט להחליף אתכם!

דווח על תגובה לא ראויה
06.10.2019

2. ה"מדינה העמוקה" מראה פניה בבירור !!! (למי שהיה ספק)

המערכת השולטת ומחזיקה בכל הפונקציות החדשות בישראל- מגלה את פניה...ברור לכולם כי אנשים אלו קיבלו פרס ישראל-כחלק משכפול כוחם במציאות...

דווח על תגובה לא ראויה
07.10.2019

3. חוק הלאום (אחד העם)

40 אנשי "רוח' מוטים משחר נעוריהם, אינם קנה מידה לחוקיות החוק. הם מסרבים לקבל את העובדה שרק ליהודים יש זכויות קטלקטיביות במדינת ישראל ואילו זכויות הפרט שלהם מעוגנות היטב בחוק כבוד האדם וחירותו. לאמירה שמדינה שייכת לכל מיעוטיה אין משמעות אלא אם מתירים להם להגדיר עצמם כקולקטיב עם זכויות לאו יות ,ביטול כל סמלי המדינה וסמליה שזה בעצם הפיכת המדינה למדינת כל אזרחיה דבר שבהמשך יוביל להפיכתה לעוד מדינה ערבית והכל בחסות הכביכול שויון

דווח על תגובה לא ראויה
09.10.2019

4. עבודה מובהקת של ה'קרן החדשה (להשמדת) ישראל'. מטרתם: הרס המדינה היהודית והפיכתה למדינת פלשתין. (יתקע בשופר גדול)

זה מוכיח שה'קרן החדשה (להשמדת) ישראל' עושה עבודה 'מצויינת' בגיוס 'גיבורי תרבות' לצורך האג'נדה שלה להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה או לפחות למדינת פלשתין.

טביעת האצבעות של הקרן ניכרת פה (כי אותם חתני פרס לא התקשרו אחד לשני. מישהו התקשר וריכז אותם.)

זה ממש אסון למדינה הקרן הזו.
אנו צריכים להפגין ולעתור כדי להוציאה אל מחוץ לחוק.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

לימודים צילום: shutterstock

המכללה האקדמית צפת מאפשרת לזמן מוגבל, הרשמה ללא פסיכומטרי

קרא עוד