40 חתני פרס ישראל לבג"ץ: שנו את חוק הלאום

כ-40 חתני וכלות פרס ישראל יגישו הבוקר (א') עתירה לבית המשפט העליון המבקשת לשנות את חוק הלאום, ולהכניס לתוכו תוספת שתעגן את זכויות המיעוטים במדינה

חדשות כיפה 06/10/19 09:39 ז בתשרי התשפ

40 חתני פרס ישראל לבג"ץ: שנו את חוק הלאום
טקס פרס ישראל 2019. אילוסטרציה, צילום: לע"מ. עודד קרני

40 זוכי פרס ישראל מתחומי האמנות והמדע והאקדמיה יגישו הבוקר עתירה לבית המשפט העליון כדי להוסיף לחוק הלאום משפט המציין כי ישראל היא "גם מדינתם של כלל המיעוט החיים בה".מטרת התוספת אותה הם מבקשים להכניס לנוסח, היא לעגן בחוק את זכויות המיעוטים בישראל
 
בין העותרים: הסופר דויד גרוסמן, השחקן גברי בנאי, הפסל דני קרוון, והכוריאוגרף אוהד נהרין. "ללא הכללת קבוצות המיעוט במסגרת הגדרת זהותה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, ובמסגרת אותו חוק יסוד - חוק הלאום איננו חוקתי", כך נכתב בעתירה.

חוק הלאום שנחקק ביולי 2018 גרר אחריו סערה בקרב קבוצות המיעוטים במדינה, בעיקר מהמגזר הערבי והדרוזי בטענה שהוא אינו מתייחס למיעוטים ואינו שוויוני. נגד החוק כבר הוגשו כמה עתירות שטרם נפסק בעניינן. הצעת העתירה היא להוסיף למשפט בתחילת החוק המנסח כי "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי" את העובדה כי היא "גם מדינתם של כלל המיעוט החיים בה", ובכך פותרת התוספת את עניין הדרת המיעוטים.

"ישראל היא מדינת העם היהודי מבחינה לאומית, אולם מבחינה אזרחית ומשפטית צרופה היא גם מדינת אזרחיה הערבים, מדינת אזרחיה הדרוזים, הבדואים והאחרים. יותר משני מיליון אזרחי המדינה אינם 'אורחים' במדינתו הלאומית של העם היהודי: מדינה זו שייכת גם להם, והם שייכים לה" ,לפי העתירה. "על חוק הלאום לשמור על ייחוד העם היהודי במדינתו, אולם גם לקבל במסגרת אותו חוק יסוד גם את האזרח האחר".

פרופ' דוד הראל ממכון ויצמן, חתן פרס ישראל וסגן נשיאת האקדמיה למדעים, ממגישי העתרה, מסר אמש: "עיקרון השוויון בין כל אזרחי המדינה הוא לא רק מקודש כי יש אנשים שמאמינים בו, אלא כי הוא באמת אבן יסוד של הדמוקרטיה. ברגע שחוקקו את החוק בצורה כזאת, הדירו אוטומטית יותר מ־20 אחוז מהאוכלוסייה, וזו כבר לא דמוקרטיה".

 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר