סגור

ח"כ עידית סילמן לכיפה: "בסקרים שלנו אין הבדל במנדטים אם שקד עומדת במקום הראשון או במקום השני"

האישה הראשונה של הבית היהודי עונה לרב אבינר ואומרת: "זה שרב אחד חושב ככה זה בסדר, יש הרבה רבנים שחושבים ואומרים אחרת", ומסבירה: "זו עובדה מוגמרת שנשים נמצאות בפוליטיקה. בבית היהודי: "אנו מאמינים שלנשים יש מקום חשוב בעשייה הישראלית"

מירב כהן, חדשות כיפה
א בתמוז התשעט
,
04 ביולי, 2019 16:59
רפי פרץ עם עידית סילמן וחגית משה

רפי פרץ עם עידית סילמן וחגית משהצילום: Hadas Parush/Flash90

לאחר סעדת דבריו של הרב אבינר, חברת הכנסת עידית סילמן, מקום 3 בבית היהודי, מסבירה מדוע אינה מתרגשת מדבריו של הרב אבינר, ומה מקומם של הפוליטיקאים אל מול הרבנים. 

איך זה להיות פוליטיקאית דתייה ביום הזה? 

"אושר צרוף. בסופו של הדבר העובדות מדברות בזכות עצמן. גם ברגעים הקשיים של המפלגה, שהמנהיגים שלה הלכו למקום אחר והיה צריך להעמיד רשימה ברגע האחרון, המפלגה האמרה 'לנו חשוב לראות נשים בכנסת. ואם אישה לא תבחר למקום הראשון או השני אנחנו נמסמר אישה במקום השלישי על ידי וועדה ציבורית. זו האג'נדה של המפלגה ולא מוותרים על זה. עמוד התווך של המפלגה הוא פורום הנשים שלה והוא הפורום הכי חזק פוליטית בבית היהודי והכי חזק גם בין כל המפלגות."

,"45% מהמתפקדים של הבית היהודי בשנים האחרונות הן נשים, זה נתון הכי גבוה שיש. כתוצאה מזה הקמנו את פורום 'רצות ומשפיעות' שהוא פורום נשים בין-מפלגתי. הבאנו נשים מכל המפלגות לראות איך עושים מהפכה נשית, ואיך מביאים נשים לקדמת הבמה הנשית והפוליטית".

איך היה לך לשמוע את הדברים של הרב אבינר היום? 

"הציונות הדתית היא מגוונת, ויש הרבה דעות ועמדות. אני באה ממערכת הבריאות, כשאת על שולחן הניתוחים לא מעניין אותך עם הרופא שלך הוא גבר או אישה. את רק רוצה לדעת שהוא יעשה את העבודה הכי טוב שאפשר. אם יש נשים טובות בחינוך, שזה דבר הרבה יותר קשה מפוליטיקה, אז אין שום סיבה שאישה לא תשב בפורום של קבלת החלטות ובעמדות מפתח." 

"אני גם מתייעצת עם רבנים, אבל חשוב להבין שרבנים נמצאים בעולם שלהם-בעולם הלימוד. אני באה להתייעץ איתם כדי לקבל את נקודת המבט שלהם אבל אני לא חייבת לקבל את זה כפוליטיקאית, ולא חייבת להגיד כזה ראה וקדש. אני נציגת הציבור ואני חייבת דין וחשבון לבוחרים שלי, ובסופו של דבר אני מקבלת את ההחלטות." 

אני מאוד מכבדת את הרב אבינר וחושבת שיש לו זכויות רבות, אבל אני חושבת שיש לנו מבט שונה שאנחנו מסתכלים על המציאות. אני מאמינה במנהיגות נשית וביכולת שלהם לדבר אחרת ולשים את האגו בצד לטובת הציבור. זה שרב אחד חושב ככה זה בסדר, אני יכולה להביא לך הרבה רבנים שחושבים אחרת ואומרים אחרת. בתוך הועדה המסדרת ישבו רבנים ששריינו נשים לתוך הרשימה הזו. ראש הרשימה הוא רב שחושב ועושה אחרת". 

אישה יכולה לעמוד בראשות המפלגה? 

"המפלגה דחפה נשים להיות בכל הזירות הפוליטיות, והיא יכולה לעמוד גם בראשה. בין המועמדים שהגיעו להתראיין מול הוועדה המסדרת, שבחרו את תפקיד יו"ר המפלגה, היו גם נשים שהתמודדו לתפקיד. המפלגה אמרה תמיד- אם לא תהיה אישה בראש, תהיה אישה במקום השלישי. וכל אחד צריך להיבחן על סמך הכישורים והיכולות שלו- לא משנה אם הוא גבר או אישה. זו עובדה מוגמרת שנשים נמצאות בתוך הפוליטיקה המקומית והארצית. הן מביאות את נקודת המבט הנשית והאימהית שלהן. בכל הדורות של עם ישראל היו מנהיגות נשים, כמו דבורה הנשיאה ומרים הנביאה. נשים מאז ומעולם היו מנהיגות ותמיד הובילו".

"בוועדה הציבורית שבחרה את האישה עמדו רבנים מהשורה הראשונה, כמו הרב אלי סדן והרב אייזנמן, הם יגידו לך בעצמם 'כל הנשים שעלו לדבר ולהציג את עצמן ראויות, איכותיות ומנהיגות. אם היינו יכולים היינו משבצים את כולן ברשימה". 

אם איילת שקד תביא יותר מנדטים היא צריכה לעמוד בראש? 

"הרב רפי הרים את המפלגה אחרי שהיא היתה בקרשים ואנחנו לא מחליפים את ההנהגה שלנו כל כך מהר. יש פה מסר חינוכי מאוד משמעותי לכל הציונות הדתית. לא הכל זה רק מנדטים. ובסקרים שלנו אין באמת הבדל במנדטים אם היא עומדת במקום הראשון או במקום השני עם תיק בכיר. היא לא באה מתוך במפלגה שלנו, אלא כבלוק טכני. וככה זה לא משנה אם אתה מספר אחד או שניים. הרב פרץ במקום הראשון מביא מקום מזוקק של ממלכתיות". אנשים רוצים לראות רשימה טובה מול העיניים ולזה הם יצביעו. לא קמה ממשלת ימין בגלל פיצול הקולות ופיצול הכוח."

בבית היהודי לא מיהרו לצאת עם תגובה משלהם לדברי הרב אבינר, ורק לאחר שעות ארוכות אמרו: "הבית היהודי היא המפלגה הראשונה שבנתה פורום נשים משמעותי המצמיח נשים מנהיגות וכ-45% ממתפקדי הבית היהודי הן נשים. כמו כן, במפלגה יש שריון לנשים על מנת לקדם ייצוג הולם וראוי בכנסת. הציונות הדתית מורכבת מגוונים ומתפיסות שונות אבל בשעת מבחן אנו יודעים להיות תחת מפלגה אחת. אנו מאמינים שלנשים יש מקום חשוב בעשייה הישראלית." 

יו"ר איחוד הימין, השר הרב רפי פרץ אמר היום לכאן רשת ב על דברי הרב אבינר שנשים לא צריכות להיות בפוליטיקה: "יש לי הערכה וכבוד עצום אליו. הדברים שלו הם איזה סימון למשהו עליון שרבנים מסמנים. בבית היהודי יש מקום לנשים ויש להם מקום גם בעשייה הציבורית".

 

 

04.07.2019

1. עובדה מוגמרת (יוסף )

[18:30, 4/7/2019] הרב יוסף זייני: חכ סילמן אמרה שנשים בפוליטיקה זו כבר עובדה מגמרת(מתוך התרסה למור הרב אבינר).
בשנת התשיג( 1953)בן גוריון החליט שכמו שצהל הוא כור היתוך לחברה הישראלית כך גם החינוך חייב להיות אחיד וממלכתי(באותה תקופה היו יותר מ15 זרמים שונים של החינוך כגון הקיבוצים המושבים הדתיים ...) וכור היתוך לכל ילדי ישראל .ובעקבות זאת המפדל(ז ל) פרשה מהקואליציה והממשלה נפלה.עברו שלשה חודשים ובן גוריון לא הצליח להרכיב ממשלה בלי המזרחי.וללית ברירה הסכים שיהיה חינוך ממ ד.אבל איך להסביר למפלגתו שהוא חוזר בו?
וכך אמר אתם רואים: "כל ילד דתי שמגיע היום לארץ אחרי שלש שנים הוא כבר בלי כיפה".זו עובדה מוגמרת.לא תהיה עוד דתיות.!!
כך יש לענות לתלמידת בן גוריון גב סילמאן.
אנחנו תלמידי משה רבנו ואין לנו ספק בדברי נביאינו המתקיימים לעינינו שהודיעונו "ושערייך לאבני אקדח וכל גבולך לאבני חפץ" והכוונה שאבני הבתים בירושלים ימכרו במחיר היהלומים.ומיד אחרי כן נאמר" וכל בנייך לימודי ד" זאת אומרת שכל ילדי ישראל יהיו תלמידי חכמים.
בטוחנו שכשם שמחיר הבתים בירושלים עולה לאין שעור כך זאת תהיה עובדה מוגמרת שכל ילדי ישראל ואפילו בניה ונכדיה של הפמיניסטית הצעירונת הזאת יגדלו בתורה ויתפארו להיות תלמידי תלמידיו של הרב הגאון הרב שלמה אבינר שליטא שהיא כל כך קטנה ונמוכת קומה שאינה משיגה את גודלו.(עולת ראיה על שיר השירים)

דווח על תגובה לא ראויה
04.07.2019

2. אין ספק? (משה )

ספק אם תעברו את אחוז החסימה.
החבורה הנלוזה שנבחרה על ידי הרב סדן, ממש לא מייצגת את הספקטרום הדתי.
אין ספק שחייבים לערוך פריימריז, ולהחליף את כל הרשימה באנשים אחרים.
לדוגמא:יוסי דגן,חגי בן ארצי ועוד אנשים שהם באמת איכותיים.

דווח על תגובה לא ראויה
04.07.2019

3. מתי אשה עדיפה על גבר (אליהו)

מתי אשה עדיפה על גבר ? הכח הנשי , והכח הגברי. לכולנו יש מן שתי הכוחות. החמלה ,הרחמים. על רחל נאמרה - קול ברמה נשמע - כח החמלה והרחמים לקבץ את ישראל - כח הנשי. וכח הגברי - המבצע , הכובש יעדים. ולכולנו ,יש משתי הכוחות. אז מתי הכח הנשי עדיף על הכח הגברי. שהכח הגברי פועל ללא ריסון , ללא איזון ,ללא חמלה וללא רחמים. להשיג עוד כסף , עוד יעד ,עוד כיבוש. וזה המצב - שאנחנו מחמשים רבי מרצחים. אז צריך להיות הכח הנשי. אשה שנכנסת לפוליטיקה להראות שהיא גבר - אין צורך. אשה צריכה לזעוק, אני אמא - איך אנחנו מסייעים לרצוח ילדים לעיני אמא שלהם. השתגענו. לפעמים - גברים מאבדים את החלק הנשי שלהם ואז הם זקוקים לאשה אמיתית שתזעק ( המצב בבית היהודי ) .בכנסת הקודמת , הבית היהודי חסם את הצעת החוק של יהודה גליק בועדת שרים לענייני חקיקה בראשות איילת שקד. הצעת חוק - לאסור עלינו לחמש רבי מרצחים - כי אנחנו יהודים - רחמניים בני רחמניים. לצערנו ,אצלנו הנשים מנסות להיות גברים. ואין איזון. אין חמלה ואין רחמים. חלינו במחלה נוראית. הגיע זמן להחלים לרפא - בכח החמלה והרחמים - הכח הנשי.

דווח על תגובה לא ראויה
04.07.2019

4. אשה חצופה תפני מקום לבן גביר מיד (אלי)

את יודעת שאת יושבת על המקום שלהם איפה ההגינות??

דווח על תגובה לא ראויה
04.07.2019

5. אין הבדל (אהרן)

אין הבדל בין אם איילת ראשונה או רפי(מבריח מנדטים) ראשון, בכל מצב אתם לא עוברים את אחוז החסימה.., בעצם יש מצב שתעברו את אחוז החסימה, אם תעשו פריימריז שיעיף אתכם לכל הרוחות!

דווח על תגובה לא ראויה
04.07.2019

6. אכן נראה שבשני המקרים לא תעברו את אחוז החסימה (מצביעת בית יהודי לשעבר)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

x
דגן עם העיתונאים הגולים מאיראן צילום: מועצה אזורית שומרון

ביקור מיוחד בשומרון: עיתונאים גולים מאיראן

קרא עוד