מנהיג הציבור החרדי במתקפה: "בכל דבר הממשלה הזאת נגדנו; זאת התאבדות"

מנהיג הציבור הליטאי, הרב דב לנדו, יצא במתקפה נגד הממשלה ושר הביטחון: "בשעת מלחמה רוצים לקחת את הזכות של לומדי התורה - זאת התאבדות מוחלטת" | "בכל דבר הממשלה הזאת נגדנו"

חדשות כיפה חדשות כיפה 10/07/24 18:34 ד בתמוז התשפד

מנהיג הציבור החרדי במתקפה: "בכל דבר הממשלה הזאת נגדנו; זאת התאבדות"
הרב דב לנדו, צילום: Chaim Goldberg,Flash90

ברקע פסיקת בג"צ המחייבת את גיוס בני הישיבות והכרזת גלנט על צווי הגיוס שיצאו כבר החודש, ראש ישיבת סלבודקה בבני ברק ומנהיג הציבור הליטאי, הרב דוב לנדו התייעץ עם יו"ר וועד הישיבות הרב קופמן ותקף בחריפות את החלטתו של גלנט: "מדינה שמגייסת את בני הישיבות אין לה זכות קיום" אמר. "בשעת מלחמה רוצים לקחת את הזכות של לומדי התורה - זאת התאבדות מוחלטת" הוסיף.

"בכל דבר הממשלה הזאת נגדנו"

הרב הוסיף ואמר: "ברגע שאין הסדר והצבא במלחמה נגדנו, מה הטעם להתייצב? בשביל מה? בכל דבר הממשלה הזאת נגדנו". בסיום הפגישה ביקש הרב לנדו מהרב קופמן להעביר את דעתו לרבנים הספרדים והחסידים בכדי שתהיה עמדה אחידה בעניין.

גלנט אישר את המלצת צה"ל להוצאת צו ראשון לאלפי בחורים חרדים

כזכור, שר הביטחון יואב גלנט קיים אתמול (ג') דיון בנושא היערכות מערכת הביטחון לקראת גיוס בני המגזר החרדי ובסיומו אישר את המלצת צה"ל להוצאת צו ראשון למלש"בים מהמגזר החרדי בחודש הקרוב, בהתאם ליכולות הקליטה והמיון ולאחר שיבוצע תהליך טיוב משמעותי של הנתונים הקיימים לגבי המתגייסים האפשריים.

הליך גיוס החרדים יחל כבר החודש - ייתכן וישולבו שאלות בגמרא במבחן הדפ"ר

עם זאת, כפי שהבהיר ראש אכ"א בדיון סגור בכנסת, מספר החרדים שיכולים להתגייס לא יעלה בשנתיים הקרובות כלל. לדבריו, אין לצבא יכולת כרגע להכיל גיוס מסיבי של עשרות אלפי חרדים. עוד אמר ראש אכ"א בדיון, כי ייתכן וישולבו שאלות בגמרא במבחן הדפ"ר. זאת על מנת לבחון חריפות מחשבה גם למי שלא למד לימודי ליבה בבית הספר.

קמפיין הסברה ייעודי לחרדים

כמו כן סיכם שר הביטחון כי במהלך החודש הקרוב יעלה לאוויר קמפיין הסברה ייעודי לאוכלוסייה החרדית המנגיש את מסלולי השירות המותאמים לחרדים בצה"ל בהתאם להמלצות "ועדת שקדי". שר הביטחון והרמטכ"ל סיכמו בדיון כי מדובר בצורך מבצעי ובסוגיה חברתית מורכבת, ויש לפעול לפי עיקרון "גיוס בהצלחה" על מנת להגיע לשירות משמעותי של בני המגזר החרדי, תוך שמירה על אורח חייהם, וכדי להביא למספר הולך וגדל של מתגייסים בתהליך סדור.