מלחמת מגן וחץ
מלחמת מגן וחץ

חבר הכנסת החרדי לא פוסל גיוס בני ישיבות - בתנאי אחד

חבר הכנסת יצחק פינדרוס מיהדות התורה לא פוסל התגייסות של בני ישיבות אם תתאפשר מעטפת חרדית ללוחמים: "אם צה"ל ישכיל להקים גדודים וחטיבות שברור שמי שנכנס לשם חרדי ייצא חרדי, אז הם יתגייסו"

חדשות כיפה חדשות כיפה 20/06/24 16:59 יד בסיון התשפד

חבר הכנסת החרדי לא פוסל גיוס בני ישיבות - בתנאי אחד
חרדי עם נשק, צילום: Chaim Goldberg,Flash90

חבר הכנסת יצחק פינדרוס מיהדות התורה אמר היום (ה') בכנס השנתי של מרכז רובינשטיין לאתגרים חוקתיים "דמוקרטיה תחת אש" באוניברסיטת רייכמן כי אינו פוסל שירות חרדים בצבא. פידנרוס השיב להורים שמחו במהלך נאומו על אי גיוס החרדים ואמר: "אם היו אומרים להורים כאן שצועקים, שאם הבן שלהם יילך לצבא יש סיכוי של 50 אחוז שהוא יהפוך לחרדי - מתאר לעצמי שחלקם היו שוקלים את זה שוב".

"להקים גדודים וחטיבות שברור שמי שנכנס לשם חרדי ייצא חרדי"

הנאום נקטע שוב ושוב לאור מחאות הקהל, כולל צעקות, הנפת שלטים והגשת מדי צה"ל עבור ילדיו של פינדרוס. חבר הכנסת הוסיף: "אני אומר את זה בצורה הכי פשוטה, החרדים לא יוותרו על עיקרון 'תורנו אמונתו' בשום מצב. אם צה"ל ישכיל להקים גדודים וחטיבות שברור שמי שנכנס לשם חרדי ייצא חרדי, אז הם יתגייסו".

שקד בכנס: "האמנתי שהחברה החרדית תעבור איזשהו תהליך"

במהלך הכנס, שקד התייחסה גם היא לסוגיית גיוס החרדים: "בשנת 2014 הובלתי את 'ועדת שקד' שניסחה את חוק הגיוס. האמנתי שהחברה החרדית תעבור איזשהו תהליך ושצריך לנסות בהידברות וביעדים לגרום לתהליך הזה לקרות ולא להפריע לו. אחרי עשור מסתבר שזה לא עובד, וצריך להגיד את האמת. אם הייתם שואלים אותי בשנת 2014 הייתי אומרת שיתגייסו 6,000 במחזור והיום מתגייסים בדיוק באותה כמות, 1,500. זה לא עובד, התהליך לא קורה בעצמו".

"אחרי ה-7 באוקטובר המציאות השתנתה, צה"ל צריך אותם"

שקד הסבירה: "טרם ה-7 באוקטובר חשבתי שהצבא יסתדר בלעדיהם ושבסדר לתת להם פטור, ואחרי ה-7 באוקטובר המציאות השתנתה, צה"ל צריך אותם, צריך לשלוח צווי גיוס, בוודאי ל50% מהם, צה"ל צריך להתחיל להקים את החטיבה החרדית שמדברים עליה. יש ערך לתלמידי חכמים שלומדים תורה, אבל בוודאי לא כל המחזור. אם אתם שואלים את המנהיגות החרדית בחדרי חדרים, גם היא מסכימה ש50% יכולים להתגייס. גדוד חרדי אחד מחליף עשרה גדודי מילואים. בשעה שיש כזה עומס גדול על כתפי האוכלוסיות המשרתות צריך להקים חטיבות, לשלוח צווים, להקים ישיבות הסדר".