סגור

ההצעה לקיום בחירות ישירות לראשות ממשלה היא לא יותר מספין

נתניהו מנסה לקדם רעיון של בנט לבחירה ישירה לראשות הממשלה בלי בחירות נוספות לכנסת. אלא שסבבי הבחירות האחרונים היו אך ורק סביב דמותו של נתניהו, כך שהתוצאה לא תהיה שונה בקרב הציבור ולא תשכנע את סער להצטרף

עדיאל שביט, חדשות כיפה
ז באייר התשפא
,
19 באפריל, 2021 9:43
פתרון שלא ישנה כלום

פתרון שלא ישנה כלוםצילום: Tomer Neuberg/Flash90

אמש (א') פרסם העיתונאי עמית סגל שהחלה להתגבש יוזמה שלכאורה עשויה לפתור את הפלונטר להקמת ממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו. את היוזמה מוביל יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי, אשר כבר הציג אות בפגישה ארוכה שערך עם יו"ר ימינה ח"כ נפתלי בנט, כך  שלמעשה הרעיון היה שלו.

היוזמה מציעה בחירה ישירה מיוחדת לראשות הממשלה, בלי בחירות נוספות לכנסת, בתקווה כי זו תפתור את הפלונטר הפוליטי. נתניהו השתכנע לתמוך ביוזמה זו, ומקווה שיחד עם בנט יהיה לו רוב לכך, מסתמן כי חוק בנושא יוגש השבוע.

כזכור, התסבוכת הפוליטית של נתניהו כוללת מצד אחד את יו"ר הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' העיקש בסירובו להקים קואליציה אפילו כזו שנשענת על רע"מ. מהצד השני נמצא יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, אשר ממשיך להתנגד לחבירה לממשלה תחת נתניהו.

אופן גלוי, נתניהו מעולם לא העיד כי התנגדותו של סמוטריץ' מטרידה אותו, מה גם שהוא מעולם לא הכריז כי הוא מקווה להישען רע"מ. נתניהו עמל בעיקר לפתור את בעיית סער, ומקווה למצוא דרך לשכנע אותו להצטרף, על אף ההצהרות שלו במהלך מערכת הבחירות האחרונה ולאחריה.

לאורך התקופה האחרונה עלו לא מעט הצעות לפתרון המצב הפוליטי המורכב, כמו בחירת נתניהו לנשיאות או אפילו את סער, אך ההצעה החדשה לבחירת ראש ממשלה באופן ישיר היא לא יותר מספין שלא יניב תוצאות. בהנחה כי סער ימשיך לעמוד במילתו שלא ישב תחת נתניהו, בחירות ישירות לראשות ממשלה לא ישנו את החלטתו בנושא.

בר משנת 2015 מערכות הבחירות אינן מתעסקות באידאולוגיית ימין או שמאל, אלא בעיקר סביב נתניהו האיש עצמו, כשהשיא הגיע בסבב האחרון, כשלאורך כל הסקרים שפורסמו בכלי התקשורת השונים, חלוקת הגושים נותחה על פי יחסם של המפלגות השונות לנתניהו, כך יצא שסער וליברמן יושבים באותה קבוצה עם מפלגות שרחוקות מהן אידאולוגית, ורע"מ יחד עם ימינה גם הן בעלות פערים אידאולוגיים משמעותיים בלשון המעטה יושבות על המאזניים.

לגדעון סער זה לא ישנה אם הליכוד מתמודד או נתניהו, כל עוד התוצאה הסופית דומה לתוצאה הנוכחית, ונתניהו כאמור, הוא זה שעשוי לעמוד בראשות הממשלה בבחירות ישירות. אך למעשה ההיפך הוא הנכון, לסער אין בעיה עם בחירות לכנסת, כי הוא לא נגד חברי הליכוד, אלא אך ורק נגד מנהיג המפלגה, ובחירות שיכתירו את נתניהו כראש ממשלה ויותירו אותו עם מפלגה קטנה בכנסת זה דבר שלא בא בחשבון.

דבר נוסף, סער יודע היטב שגם במקרה של בחירות ישירות, מי שסביר ינצח בבחירות הללו יהיה נתניהו. סער לכאורה עשוי להסכים להצעה כזו רק אם יהיה מועמד נוסף מול נתניהו כדי שלא יתבזבזו בין כלל המצביעים למחנה אנטי נתניהו. גם במקרה כזה, הסיכוי שסער יסכים נמוך, מאותה סיבה שצוינה לעיל, הבעיה מבחינתו היא נתניהו ולא משנה כמה הוא אהוד בציבור. ניצחון נוסף של נתניהו בתור ראש מפלגה או בבחירה ישירה לא תגרום לסער להתרצות ולהצטרף אליו, הוא יכבד את החלטת הבוחר, אך מכאן ועד לחבור לנתניהו יש פער. הרי לא היינו מצפים מיאיר לפי או בני גנץ להסכים לחבור לנתניהו רק כי הוא ינצח בבחירות ישירות.

19.04.2021

1. בחירות ישירות הן כן הפיתרון (נחמיה)

יש רק אפשרות ריאלית אחת לממשלה: הליכוד + חרדים + בנט + סמוטריץ. ממשלה כזו תחזיק מעמד הרבה זמן, כי בנושאי פנים היא תקבל את תמיכת רע"ם (תמורת תקציבים) ובנושאי חוץ וביטחון - את תמיכת סער. הבעייה היחידה היא הצבעת האמון הראשונה, כי סמוטריץ מתעקש להתנגד. צריך לחוקק חוק לבחירה ישירה, *בלי* צורך באמון הכנסת להקמת הממשלה. ואז תוקם הממשלה הזו בקלות, ובא לציון גואל.

דווח על תגובה לא ראויה
19.04.2021

2. אז הבעיה היא שסער מתעסק בפוליטיקה אישית מול אדם ולא באידיאולוגיות עקרוניות (ולא באמת יכבד את רצון הבוחר)

דווח על תגובה לא ראויה
19.04.2021

3. זה ישפר את הסיכויים לעריקים. רוב הסיכויים מסער (טל)

צריך רק שני עריקים, נראה לי סביר

דווח על תגובה לא ראויה
19.04.2021

4. ההצעה של שלמה קרעי: (דניאל)

בחירות ישירות והוספת 12 ח''כים לנצח.
האמת גם בלי זה: נתניהו יכהן כראש ממשלת מיעוט, יפטר את גנץ ויחלק תיקים לחברי הליכוד וש''ס שכבר חברים בממשלה. את התקציב הוא יעביר תמיכת רע''מ.
תוספת ח''כים תאפשר לו גם שליטה בכנסת.

דווח על תגובה לא ראויה
19.04.2021

5. מה שעושים היא מי שינצח בבחירה הישירה יקבל עוד 2 מנדטים וככה הוא יוכל להרכיב ממשלה (דן בו)

מה שעושים היא מי שינצח בבחירה הישירה יקבל עוד 2 מנדטים וככה הוא יוכל להרכיב ממשלה

דווח על תגובה לא ראויה
20.04.2021

6. ניתן להקים ממשלת ימין על מלא ללא ביבי! (א)

היה לנו מספיק בחירות.

דווח על תגובה לא ראויה
22.04.2021

7. marriage solution (Isabella Ethan)

שמי איזבלה אית'ן, טופס, תל אביב יפו לאחר 12 שנות נישואים, בעלי ואני הסתכסכנו בצורה כזו או אחרת עד שלבסוף עזב אותי ועברנו לקליפורניה כדי להיות עם אישה אחרת. הרגשתי שחיי נגמרו וילדי חשבו שלעולם לא יראו את אביהם. ניסיתי להיות חזק רק לילדים אבל לא הצלחתי לשלוט בכאבים שמייסרים את ליבי, לבי התמלא צער וכאבים כי הייתי ממש מאוהב בבעלי. כל יום ולילה אני חושב עליו ומאחל תמיד שהוא יחזור אליי, הייתי ממש נסער ונזקקתי לעזרה, אז חיפשתי עזרה באינטרנט ונתקלתי באתר שהציע לד"ר אלאבה לעזור לאקס שלי לחזור במהירות . אז הרגשתי שאני צריך לנסות אותו. יצרתי איתו קשר והוא אמר לי מה לעשות ועשיתי את זה ואז הוא עשה לי כישוף אהבה. 48 שעות אחר כך בעלי באמת התקשר אליי ואמר לי שהוא כל כך מתגעגע אליי והילדים, כל כך מדהים !! אז ככה הוא חזר באותו יום, עם המון אהבה ושמחה, והוא התנצל על הטעות שלו והכאב שהוא גרם לי ולילדים. הנישואים שלנו היו חזקים מבעבר, הכל בזכות ד"ר אלאבה. הוא כל כך חזק והחלטתי לשתף את הסיפור שלי באינטרנט שד"ר אלאבה היה מכשף אמיתי ועוצמתי, אני תמיד אתפלל שהוא יחיה הרבה זמן כדי לעזור לילדיו בעת צרה, אם אתה כאן ואתה צריך את זה בחזרה לשעבר או שבעלך עבר לאישה אחרת, אל תבכה יותר, פנה עכשיו לגלגל האיות החזק הזה. הנה דוא"ל יצירת הקשר שלו בכתובת: {dralaba3000@gmail.com} או העבר לו WhatsApp דרך איש הקשר שלו למטה +2349071995123 תודה לך ד"ר ALABA.

דווח על תגובה לא ראויה
25.04.2021

8. HILLTOP FINANCE FIRM (CARAMEL JOHNSON)

קבל הלוואות במימון גבעות בכתובת hilltopfinancefirm@gmail.com

דווח על תגובה לא ראויה
25.04.2021

9. HILLTOP FINANCE FIRM (CARAMEL JOHNSON)

קבל הלוואות במימון גבעות בכתובת hilltopfinancefirm@gmail.com

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

המהומות ברמלה צילום: מיכל אברהם

מהומות נגד יהודים ברמלה: "כל בית עם דגל ישראל - חטף אבנים"

קרא עוד