סגור

והיו עיניך רואות את מוריך: הרכבת הממשלה תכריע את מעמדם הפוליטי של רבני המגזר

נתניהו מתקשה להרכיב ממשלה ומגייס רבנים שישפיעו על סמוטריץ' כדי לקבל את תמיכת רע"מ, אם יסרב מעמדם ייפגע גם בקרב החרד"לים. זוהי הזדמנות עבור הרבנים להחליט האם עליהם להמשיך לנסות להיות נביאים למלכים, או חכמים העוסקים בקודש

עדיאל שביט, חדשות כיפה
כז בניסן התשפא
,
09 באפריל, 2021 9:01
האם זה סיום השפעתם או הרנסנס של רבני המגזר בפוליטיקה

האם זה סיום השפעתם או הרנסנס של רבני המגזר בפוליטיקהצילום: דברי שיר

חלפו שלושה ימים למתן המנדט לנתניהו, והמכשול בינו לבין הקמת ממשלה תלוי במפלגות הסרוגות. מן הצד האחד נמצאת ימינה, שזקוקה לשכנוע להצטרף לממשלת נתניהו ולא לעבור לממשלת השינוי. מהצד השני נמצאת הציונות הדתית שהטילה וטו על השלמת הקואליציה בידי הרשימה הערבית המאוחדת.

כדי להתמודד עם בעיית הציונות הדתית, על נתניהו למצוא עריקים ממפלגות הימין או המרכז, משימה קשה ביותר. האפשרות השנייה היא למצוא דרך לשכנע את סמוטריץ' לתת לגיטימציה למנסור עבאס, לשם כך הוא מנסה להפעיל לחץ בעזרת רבני המגזר הדתי לאומי. נתניהו עדיין תקווה כי הדתיות של סמוטריץ' עוד חזקה מספיק, שדברי הרבנים יהיה מספיק כדי לשנות את דעתו.

לאורך הקמפיין של הציונות הדתית בחר סמוטריץ' להבליט את עצמו כמפלגה מגדרית הנאמנה לערכיה ושמרנותה. לסמוטריץ' היה חשוב לקבל את תמיכת הרב דרוקמן, לאחר הפיצול מימינה ואי ההצלחה לחבור לבית היהודי. אך ייתכן כי הפעם גן סמוטריץ' כמו שותפו לשעבר, בנט, ייאלץ להכיר בכך שלעיתים אין להקשיב לרבנים בעניינים פוליטיים.

במידה וסמוטריץ' לא ישמע להנחיית הרבנים, מדובר במכה קשה למעמד הרבנים בפוליטיקה. המכה הראשונה הייתה בעת הניסיון להקים את הימין החדש, שכבר השתחררה מכל מחויבות לרבנים. אמנם הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה, אך סבב הבחירות הנוכחי הוכיח שבנט כבר נמצא בעמדה טובה יותר וכך הרבנים איבדו חצי מגזר. כוחם של הרבנים עוד נשען על קולות המגזר השמרני, אך אם סמוטריץ' לא ישמע לקולם, תפקיד הרבנים בפוליטיקה יעלם כמעט לגמרי.

באופן אירוני, ישועתם יכולה לבוא דווקא מהראשון להיפרד מהם, נפתלי בנט. נתניהו אולי פחות יפעיל לחץ, אבל ישמח אם יהיו רבנים שיצאו בקריאה לבנט לא להיכנס לממשלת השינוי. אמנם השפעת הרבנים על בנט כבר קטנה, אך התעלמות מוחלטת מהם עלולה להיות הפרידה הסופית של בנט מהמגזר ואת זה הוא לא רוצה. אם בנט באמת יסכים שלא להצטרף לממשלת השינוי, הוא ידאג להזכיר זאת שחלק מההחלטה נבעה משמיעה לקולם של הרבנים, ויבטיח שבייס המצביעים מהמגזר ימשיך להצביע עבורו.

כל הסיטואציה הזו צריכה להיות גם הזדמנות לזמן לחישוב מסלול מחדש לרבנים, ולבדוק האם נכון שימשיכו לעסוק בפוליטיקה. יש רבנים המאמינים במודל הנביא שהיה צמוד למלך בעת בית ראשון, ולכן נכון שיתנו עצות ואזהרות למנהיגים. מנגד יש כאלו התומכים במודל בית שני, שחכמים עסקו רק בתורה וכל מה שקשור ברוח וההנהגה נותרה למומחים בתחום. הרבנים כמו כל אדם בעלי עמדות פוליטיות והזכות להשמיען, אך האם נכון שעדיין יהיו המצפן של הפוליטיקאים? תלוי את מי שואלים.

09.04.2021

1. הרבנים של סמוטריץ'הם תלמידי הרצי"ה קוק זצ"ל שקבע שממשלה הנשענת על ערבים איננה לגיטימית (גם אם המחיר הוא ממשלת שמאל)

ישנם עקרונות מהותיים יותר מאשר רווחים פוליטיים מפוקפקים של קדנציה אחת

דווח על תגובה לא ראויה
09.04.2021

2. כל אחד פרופסור (עידן)

אני לא מבין איך אתה מדבר ככה על רבנים בנקל כאילו היו חבריך
קצת מורא תורה לא היה מפריע לך

דווח על תגובה לא ראויה
09.04.2021

3. כי מי זה בכלל הרבנים שאומרים שכן צריך להשתתף בממשלה על תומחי המחבלים ימח שמם?לא הרבנים של מפלגת הציונות הדתית. סתם כתבה מזרוחניקית שמנסה לערער את מעמד (נועם)

דווח על תגובה לא ראויה
09.04.2021

4. כמה שטויות (שוב)

על זה אנחנו בוגים. יש דעת תורה ויש דעת כל לוזר שחושב שהוא חכם...

דווח על תגובה לא ראויה
09.04.2021

5. אם השוואה אז עד הסוף (אברהם)

השוות את מעמד הרבנים למצב של נביא עם מלך או ללומדי תורה בצד ולא פוליטיקאים. סמוטריץ מתיעץ עם רבנים המון-אבל בתור יעוץ והשקפה הלכתית, לא מתיעץ איתם איך להיות פוליטיקאי. טאת זה גם הם יודעים! הם יודעים שהם יכולים לאמר משהו מכיוון התכתי, ולדבר על זה-אבל גם הרבנים יודעים שיש דברים שהם לא מבינים בהם.

דווח על תגובה לא ראויה
09.04.2021

6. הכותב לא מבין דבר וחצי דבר (מאמר מביך)

מיהם בדיוק הרבנים שנתניהו משתמש בהם?
איך אפשר לבנות תזה על "רבנים שלוחצים על סמוטריץ'" כשהרבנים עצמם ברובם נגד הצטרפות לממשלה שנשענת על מיעוט יהודי.

דווח על תגובה לא ראויה
09.04.2021

7. לדון במהות: א. דיי לסמרטט את הסרוגים.ב.די לשבץ נציגם לא אמיתי. (וזה לטובת המדינה.)

מה עם השפעה במשרד הדתות ? לפחות סגן שר כמו שבחינוך יש את פורוש.
* מה עם בחירת דיינים ? רבני ערים ?
יש תהליך של הכפשת הסרוגים : התנתקות , לייחס להם עבריינות .
ככה זה כ2.5 עשורים .
שבת שמיני שלום .

דווח על תגובה לא ראויה
09.04.2021

8. תתבייש (דתי לאומי)

אתה חצןף קטן עיתונאי בשקל

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

עמיחי שיקלי צילום:  Olivier Fitousi/Flash90

שיקלי: "אני מאוד מקווה לא לשבת עם עוצמה יהודית בקואליציה"

קרא עוד