סגור

בפני בנט עומדות שתי אפשרויות: הכשרת ממשלה בתמיכה ערבית או בחירות חמישיות

יו"ר ימינה עומד בפני דילמה מה חמור יותר בעיניו: להיות חלק ממשלה בתמיכה של רע"מ, בין אם זה ממשלה ימינית או פריטטית, או בחירות חמישיות. דרך המפלט היחידי של בנט מהדילמה היא תלויה ביכולת הקסם של נתניהו למצוא עריקים

עדיאל שביט, חדשות כיפה
כה בניסן התשפא
,
07 באפריל, 2021 13:10
יצטרכו לשתף פעולה. עבאס ובנט

יצטרכו לשתף פעולה. עבאס ובנטצילום: Yonatan Sindel/Flash90

היום (ד') החלו 28 הימים של בנימין נתניהו להקים ממשלה, כששני אנשים עיקריים עומדים מולו כדי להגשים את היעד, מנסור עבאס ונפתלי בנט. נתניהו צריך לשכנע את בנט להצטרף אליו לממשלה, ומקביל למצוא דרך להכשיר את מנסור עבאס בעיני גוש הימין. בעוד שעבאס עצמו רק צריך להיות צופה מהצד על כל התהליך עד שיקרא לדגל, לבנט יש תפקיד אקטיבי בהכשרת עבאס כמי שראוי לתת תמיכה חיצונית להקמת ממשלה.

בשני הגושים בנט הוא גורם מפתח, וככזה הוא צפוי לקבל תמלוגים גדולים, בין אם זה שר בכיר ומשפיע בממשלת נתניהו או ראש ממשלה אצל לפיד. אך גם לפיד וגם נתניהו זקוקים לעוד תמיכה חוץ מתמיכתו של בנט, תמיכה שתגיע ממפלגה ערבית - ואם נדייק מפלגת רע"מ.

בשני הגושים זקוקים לעוד שניים עד שלושה מנדטים בכדי להשלים 61 מנדטים, כאשר כל צד מגובש עם מפלגות נאמנות לו. מסער ועד מרצ כולם מתחייבים כי לא יעברו למחנה נתניהו, בגלל האיש, וכך גם החרדים וסמוטריץ' לא מוכנים לשבת בצדה השני החילוני-שמאלני.

בנט הבהיר בנאומו אמש כי העדפתו היא להיות חלק ממשלת ימין בראשות נתניהו: "הממשלה שתקום צריכה לשקף פחות או יותר את מצב הדעות בעם. כלומר, נוטה ימינה למחנה הלאומי. עם ישראל שמהותו הוא לאומי. זה רצון העם, הקמת ממשלה לאומי-ימנית יציבה". אך באותה נשימה נראה כי בנט מעדיף הקמת ממשלה כלשהי מבחירות חמישיות: "בכל ממשלה שתקום, בלי קשר מי מרכיב אותה, אנחנו נוודא שהיא תייצג את כל האזרחים. ובאותה נשימה, אנחנו נעשה הכול ונהפוך כל אבן על מנת למנוע בחירות חמישיות". והיות ושני הצדדים זקוקים לתמיכה של מפלגה נוספת נראה כי בנט יהיה זה שיכשיר את המהלך של הקמת ממשלה בתמיכה ערבית.

העדפה מבין שתי המפלגות הערביות היא ברורה, מפלגת רע"מ של מנסור עבאס שכבר הושיטה יד לשיתוף פעולה עם הימין. בניגוד אליהם הרשימה המשותפת לא מוכנה לשבת עם נתניהו אך רואה בלפיד מנהיג לגיטימי, אם כי במידה ובנט יצטרף לקואליציה לא הוא ולא הם ירצו לשבת יחד והכדור חוזר שוב לרע"מ. בפני בנט נותרה עוד תקווה אחת אחרונה לצאת בשלום מהדילמה הזו, והיא התקווה שנתניהו יצליח שוב להפעיל את קסמיו ולמצוא עריקים מתקווה חדשה או כחול לבן. נחמה קטנה אולי, את ה"קרדיט" על כשרות המפלגה יחלוק עם מפלגות ימיניות נוספות, עם הציונות הדתית בגוש נתניהו ועם תקווה חדשה בגוש השינוי.  

07.04.2021

1. יש עוד אפשרות, אם החרדים ויש עתיד וכחול לבן יסכימו לשבת יחד (בצלאל)

יכולה להיות ממשלה בלי ערבים וכמובן ללא בחירות מס 5. אם רק יצאו מהתפיסה השגויה שביבי הוא ימין. אם לוקחים את המנדטים של החרדים, ציונות דתית, ימינה, תקוה חדשה, יש עתיד וכחול לבן יחד, יש ממשלה.

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

2. צ (יהודי)

לא נכון. אם הוא מודיע רק בגוש הימין בלי הערבים אז מתקוה חדשה יהיו כאלה שיבואו..........הבעיה זה בנט שלא רוצה לוותר על ראשות ממשלה.

דווח על תגובה לא ראויה
07.04.2021

3. עדיף 10 בחירות ולא תומכי טרור. (דניאל)

לא ''פלשתינים'' ולא איסלאמיסטים.
ודאי אם זה בראשות נתניהו. אבל גם גנץ: עדיף רמטכ''ל -ראש ממשלת מעבר ולא ממשלה בתמיכת מחבלים.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: Orel Cohen/FLASH90

מזעזע: חרדים קיצוניים הציתו זרים שהונחו על קברי חללי צה"ל

קרא עוד