סגור

הכנסת דחתה את ההצעה להקמת ועדת חקירה בנושא הצוללות

ההצעה של יש עתיד להקמת ועדת חקירה לבדיקת 'פרשת הצוללות', נדחתה במליאה ברוב של 48 נגד 19 שתמכו. חברי כחול לבן נעדרו מההצבעה. לפיד: "כל מה שמעניין את גנץ ואשכנזי זה פוליטיקה קטנה ועלובה של כיסאות"

חדשות כיפה
טו באב התשפ
,
05 באוגוסט, 2020 12:52
צוללת חיל היום. ארכיון

צוללת חיל היום. ארכיוןצילום: Moshe Shai/FLASH90

מליאת הכנסת דחתה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת חוק ועדת חקירה מיוחדת לרכש ספינות השיט והצוללות לחיל הים, שהגישה סיעת יש עתיד - תלם. לאחר הצבעה שמית  19 ח"כים תמכו מול 48 שהתנגדו.

גם לפני חודש: נדחתה הצעה להקמת ועדת חקירה בנושא פרשת הצוללות

על פי ההצעה, תקום ועדת חקירה מיוחדת לחקירת רכש ספינות השיט והצוללות לחיל הים. על-פי המוצע, נשיא בית המשפט העליון ימנה את חברי ועדת החקירה ויגדיר את העניין שיהיה נושא החקירה. דינה של הוועדה יהיה כדין ועדת חקירה לפי חוק ועדות חקירה, התשכ"ט–1968, בשינויים המחויבים.

לאחר דחיית ההצעה והיעדרות כחול לבן אמר לפיד: "בני גנץ וגבי אשכנזי ואיתם כל מפלגת כחול לבן נעדרו מההצבעה של הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות. מכרו את בטחון המדינה בשביל כסא. אין גבול לבושה".

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בתהליך קבלת ההחלטות בנושא עסקה רכש הצוללות וכלי השייט נפלו פגמים רבים שחלקם כבר פורסמו. בנוסף, אישורו של ראש הממשלה למכור צוללות מתקדמות למצרים, מעלה שאלות קשות לגביי עצם ההחלטה, שנעשתה מבלי שאף אחד מהצמרת הביטחונית של ישראל היה שותף לה. 
תהליך קבלת ההחלטות בשני הנושאים האלה הוא קריטי לביטחון הלאומי של ישראל. קיים חשש כבד שבנושאים שהם בלב הביטחון האסטרטגי של המדינה התקבלו החלטות ממניעים שאינם ברורים וייתכן אף פליליים. עד היום ראש הממשלה מסרב לענות מדוע הוא אישר לגרמניה למכור צוללות מתקדמות למצרים מבלי שאף אחד ידע על כך בזמן אמת. 
אי לכך, הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית שתגיע לחקר האמת היא צורך השעה. מדינת ישראל לא יכולה להמשיך להתנהל מבלי לפזר את עננת השחיתות ומהפגיעה האפשרית בקודש הקודשים שלנו. הביטחון שלנו".

יעלון במליאה, היום

יעלון במליאה, היוםצילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ח"כ משה יעלון נימק את ההצעה: "אנחנו עוסקים בפרשה אשר כל מי שמצוי בפרטיה מגדיר אותה כי פרשת השחיתות הביטחונית החמורה ביותר בתולדות המדינה. אנחנו כמובן ניסינו ביש עתיד תל"ם במסגרת הכנסת הזאת להביא להקמת ועדת חקירה ממלכתית, ואפילו ניסיון להביא את הנושא לוועדה לביקורת המדינה כך שמבקר המדינה יפתח בבדיקה. אם אין כלום כי לא היה כלום, אז למה הליכוד כל כך מתאמץ למנוע את אותה בדיקה מתבקשת? יש לי ציפיות מגנץ ואשכנזי מאחר והם מכירים את הדברים מקרוב, אנחנו מתעקשים ולא נרפה מהנושא עד שהוא ייבדק וייחקר."

השר דוד אמסלם השיב בשם הממשלה: "אתם מגישים את ההצעה הזו כל שבוע בצורה כזו או אחרת. אתה מלא אובססיה רעל וארס. כשהיית בליכוד והיית שר הביטחון הכל היה בסדר מבחינתך, אבל מהרגע שהחליטו להזיז אותך מאותו תפקיד בגלל אילוצים פוליטיים אתה לקחת את זה אישית ומאז אתה רודף את ראש הממשלה מבוקר עד לילה". 

אמסלם הוסיף: "הדבר הזה נחקר ע"י משטרת ישראל, זה עבר את פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה ואני מבין שגם יש בג"ץ בנושא. אתם לא מאמינים למערכות האלה? אתם צודקים אבל אל תתקפו אותנו על זה שאנחנו מעבירים ביקורת עליהם".

לפיד נואם במליאהצילום: ערוץ כנסת

ח"כ יאיר לפיד: "שני רמטכ"לים של צה"ל בתקופה הרלוונטית, בני גנץ וגבי אשכנזי הסבירו לי לך ולכל עם ישראל שאנחנו מוכרחים ועדת חקירה ממלכתית לחקר הצוללות מפני שאין שום דרך אחרת שנלמד או נדע מדוע ראש הממשלה אישר למצרים לקלוט צוללות מגרמניה. מפני שאין שום דרך אחרת שבה אנחנו נדע אם לא תהיה חקירה ועדת חקירה ממלכתית איך קרה שבענייני רכש ביטחוני כל הכללים הופרו".

לפיד תקף את גנץ ואשכנזי: "עכשיו יש הצבעה ואני סמוך ובטוח שהם ודאי יפציעו הנה בדקות הקרובות כדי להצביע על הקמת ועדת חקירה ממלכתית לעניין הצוללות. אם הם לא יעשו את זה מתברר שכבר לא אכפת להם מכלום כולל הביטחון, כל מה שמעניין אותם זה פוליטיקה קטנה ועלובה של כיסאות".

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

חיילי צה"ל במהלך אכיפת הסגר, בחודש אפריל צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לוחמי מג"ב יחליפו את חיילי צה"ל באכיפת הסגר, בתי כנסת נסגרו במהלך החג

קרא עוד