סגור

לראשונה בכנסת - שדולה לשיפור שירותי הדת בישראל

יו"ר השדולה ח"כ מתן כהנא: "השדולה תפעל לשיפור מערכות מתן שירותי הדת לאזרח, ולחיזוק מעמדה של הרבנות הראשית לישראל כגורם מוביל בתחומי ההלכה, ותשאף לייצר פתרונות שיזכו להסכמה רחבה"

חדשות כיפה
י בתמוז התשפ
,
02 ביולי, 2020 13:19
ח"כ מתן כהנא

ח"כ מתן כהנאצילום: דוברות הכנסת

יו"ר הכנסת, יריב לוין, אישר אמש (ד') את בקשת ח"כ מתן כהנא (ימינה) להקים שדולה שתפעל לשיפור שירותי הדת בישראל. לדברי כהנא, במשך עשרות שנים עוסקת המערכת הפוליטית בשירותי הדת בישראל, הממשלה הקימה לאורך השנים וועדות שונות שדנו בנושא הרבנות הראשית, המועצות דתיות, כשרות, ומינוי רבנים.
מבקר המדינה פרסם דו"חות חמורים, וועדות הכנסת קיימו דיונים, בג"צ דן בעתירות, ואפילו ברבנות הראשית הוקמו וועדות פנימיות וגובשו המלצות, אבל בפועל כמעט ולא חלו שינויים בהתנהלות שירותי הדת בישראל, והליקויים שמלווים את עבודת המערכת לא תוקנו. 

ח"כ מתן כהנא אמר לאחר הקמת השדולה כי "במטרה להביא שינוי אמיתי החלטתי להקים את השדולה שתפעל לשיפור מערכות מתן שירותי הדת לאזרח, ולחיזוק מעמדה של הרבנות הראשית לישראל כגורם מוביל בתחומי ההלכה, ותשאף לייצר פתרונות שיזכו להסכמה רחבה של המפלגות השונות והארגונים האזרחיים הפועלים לשיפור שירותי הדת.
הנושאים שהשדולה תקדם כוללים בין היתר את הסדרת מערכת הכשרות בישראל, שיפור מנגנון מתן כשרות על מוצרים ביבוא ישיר ומקביל, מינוי רבנים מקומיים והרכבים למועצות הדתיות, וגיבוש מנגנון למתן שירותי דת ברשויות בהן לא פועלת מועצה דתית. השדולה תקדם חקיקה שתיצור וודאות ותצמצם את המעורבות הפוליטית בשירותי הדת בישראל". 

עוד אמר: "כל פעולות השדולה יעשו תוך שמירה על ההלכה האורתודוקסית ועל מעמדם של הרבנים הראשיים והמקומיים, ושמירה על מנגנוני מתן שירותי הדת לאזרח, ומתוך הבנת ההיבטים הכלכליים של שירותי הדת ושימת דגש על הפחתת הנטל מבעלי העסקים, שיפור מעמדם של משגיחי הכשרות ועובדי המועצות הדתיות, והפחתת הרגולציה בתחום שירותי הדת".

כשרות

כשרות. אילוסטרציהצילום: פלאש 90, יעקב נעמי

לדברי כהנא, "השדולה תהווה כתובת לפניות של אזרחים, בעלי עסקים, רבנים, ארגונים אזרחיים, ועובדי מערכת שירותי הדת עצמם, ותפעל לפתרון בעיות ולהנגשת מידע לציבור הרחב על עבודת הרבנות הראשית לישראל, מדיניות המשרד לשירותי דת ועבודת המועצות הדתיות והרבנים המקומיים. שיפור שירותי הדת הם צורך ניכר של החברה הישראלית. בכוונתי לפנות בימים הקרובים לחברי וחברות כנסת ממגוון סיעות הבית ולהציע להם להצטרף לשדולה. לאזרחי ישראל מגיעה נציגות בכנסת שתטפל באופן הרציני ביותר בבעיות הקיימות כיום בשירותי הדת בישראל"

את עבודת השדולה ילווה כיועץ עו"ד עמיחי פילבר, ששימש בעבר כמנהל תחום כשרות במשרד לשירותי דת, וכמנהל בפועל של מחלקת יבוא הבשר ברבנות הראשית לישראל. עו"ד פילבר מביא איתו ידע וניסיון רב בתחום שירותי הדת, וכן תכנית מקיפה שגיבש להסדרת מערכת הכשרות בישראל. בנוסף ילווה את השדולה הרב ש"י ויצמן, יועצו הפרלמנטרי של ח"כ כהנא ולשעבר יועץ למי שהיה סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, אשר מכיר מקרוב את המערכת ואת צרכיה.

ארגון 'עתים', המסייע לציבור בבעיות מול שירותי הדת ופועל לשיפורם: "כל יוזמה שמטרתה שיפור פני הממסד הדתי בישראל היא מבורכת. במציאות שבה סקרים מלמדים כי ל-80% מהציבור היהודי אין אמון במוסדות הרבנות, נדמה כי עבודה רבה מונחת לפתחיהם של חברי הכנסת, החל מחשיפת הליקויים הקיימים במערכת ועד להצעת פתרונות מעשיים. אנו מברכים על הקמת השדולה ונשמח לסייע לעבודתה ולתרום מניסיוננו בתחום".

02.07.2020

1. שיפור שירותי הדת וחיזוק הרבנות הראשית הן שתי מטרות סותרות. ( )

מומלץ למתן כהנא ללמוד איך ניתנים שירותי דת בכל קהילה יהודית בעולם. הרבנים נבחרים וממומנים על ידי הקהילה ואין גדודי בטלנים שמתפרנסים משירותי הדת השונים. בעיקר אין שימוש בכוחה של המדינה כדי להשתלט במונופול על שירותי הדת. כאן אם רב מחתן זוג לפי כל כללי ההלכה הוא עובר על החוק. אם רב נותן הכשר למקום על פי כל כללי ההלכה הוא עובר על החוק. ההפסד הגדול הוא של הדת שמשניאה עצמה על האנשים.

דווח על תגובה לא ראויה
02.07.2020

2. 4,000 משגיחי כשרות, 30 פקחי בטיחות בניה בישראל - איזה חילול השם גדול!!!!!! (יאיר)

כל עסק חייב לשלם על תעודת כשרות גם לרבנות וגם לבטלן ('משגיח') שכאילו עובד אצלו כשעה ביום (בדך כלל התשלום שנעשה בשחור - נוח לשני הצדדים). סדר גודל 1,500 שקלים בחודש. ואני לא מדבר על נפוטיזם, שוחד, עדתיות ופרימיטיביות באופן כללי.

דווח על תגובה לא ראויה
02.07.2020

3. חייבים להפריד את הדת מהמדינה (ואז שירותי הדת ישתפרו)

דווח על תגובה לא ראויה
02.07.2020

4. כל הכבוד!!!! (מר פ)

דווח על תגובה לא ראויה
02.07.2020

5. עוד סרק סרק סרק מימינה (עדי)

שדולה שווה לכלום. מי יתן משהו לכהנא או לימינה שלא מבינה מהחיים שלה באף נושא. קשקשן מאי שם הכלום - לא מסוגלים להזיז עפרון משולחן לשולחן חוץ מלקשקש בהודעות לתקשורת. קופסת קרן קיימת רבע ריקה שמקשקש כמו טרקטור.

דווח על תגובה לא ראויה
02.07.2020

6. דרככם לא תצלח (א.ש)

כל עוד אתם מקווים כי הרבנות הראשית -תשתנה וכי תצליחו להביא לידי שינוי, טעות מרה בידכם.
גוף מיושן זה אחת דינו להמחות. ולהקים גוף חדש בעזרת הציונות הדתית ולא החרדית.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

ראש הממשלה הנכנס וראש הממשלה היוצא צילום: דוברות הכנסת

השקרים של בנט ונתניהו והסיסמה הנבובה של השמאל | סיכום הקמת הממשלה

קרא עוד