שרן השכל לכיפה: "זכות הקיום של הממשלה הזו היא הריבונות"

במסגרת סיור של ראשי ההתיישבות בחברון בשיתוף חברות הכנסת מהליכוד שרן השכל ומיכל שיר, התייחסה השכל לדרישות ראשי ההתיישבות. "פעמים רבות נתנו להם הבטחות ואכזבנו אותם. אני פה כדי לוודא שאנחנו עומדים לצידם". שיר: "אם ההסכם לא עונה על הציפיות אין סיבה שנצביע בעדו"

מירב כהן, חדשות כיפה 25/06/20 15:02 ג בתמוז התשפ

שרן השכל בחברון, צילום: כיפה
שרן השכל בחברון, צילום: כיפה

ראשי ההתיישבות באזור חברון וקריית ארבע ערכו סיור בחברון בשיתוף חברות הכנסת מהליכוד שרן השכל ומיכל שיר. מטרת הסיור היא להתייחס לדרישות המתיישבים עם החלת הריבונות שאמורה להתחיל בשבוע הבא. במסגרת התכנית מה שידוע הוא שעתידה של חברון נמצא בבעיה ושכביש 60 המקשר בינם לבין יתר היישובים האחרים בארץ, ככל הנראה לא יהיה חלק מהחלת הריבונות.   

בראיון לכיפה אמר ח"כ השכל כי היא טרם ראתה את המפות, אך דרשה לראות אותם בהקדם האפשרי, כדי לדעת מה אמור להתרחש בשבועות הקרובים. "בשביל זה באנו היום לחברון כדי להבין את המשמעויות בשטח וכדי לוודא שכל התהליך לא יפגע בהתיישבות באזור יהודה ושומרון" אומרת השכל. "במיוחד לא על מערת המכפלה מקום ייחודי והיסטורי, זהו מקום שמייצג את זכותנו על הארץ הזו. הנושא מורכב, ואני מבינה את ראשי היישובים שפעמים רבות נתנו להם הבטחות ובכולן אכזבו אותם. אני פה כדי לוודא שאנחנו עומדים לצידם, ורוצה לעבוד איתם בשיתוף פעולה ולוודא שהביטחון שלהם נשמר".

נתניהו טוען שהביטחון יישמר גם אם כביש 60 לא יהיה חלק מהריבונות, זה נכון?

"משיחות שלנו עמו, הובטח שכביש 60 יישאר כפי שהוא היום, ואנחנו נוודא שזה קורה. השינוי הוא שהחלת הריבונות תנתק את העורק הראשי פה בדרום יהודה ושומרון, מירושלים ואזורים אחרים. כביש 60 וכביש 90 יישארו בריבונות ישראלית מלאה זו המטרה. אנחנו בתהליך היסטורי ואסור לנו לקחת צעדים אחורה, אם יש סטטוס קוו הוא חייב להישאר, אז נכון יהיה להחיל את הריבונות גם על הכבישים הללו. לכן אנחנו מחכים לראות מה יהיו ההסכמים, וכחברת ועדת חוץ וביטחון אני אתנה את התמיכה שלי שהשמירה על הביטחון של ההתיישבות נשאר ולא תהיה פגיעה בסטטוס קוו".

נראה שמי שמקשה על התהליך הם כחול לבן, כיצד אתם מתמודדים איתם? 

"זה מאוד פשוט. יש הסכמים קואליציונים. זו בהחלט ממשלה שלי היא מאוד קשה, ויש לנו פערים אידאולוגיים אדירים. זכות הקיום של הממשלה הזו היא הריבונות. אם לא תוחל הריבונות כמו שאנחנו רוצים איזה השיג אנחנו מביאים לבוחרים שלנו". 

אלא שגם נתניהו אמר שהחלת הריבונות תהיה רק בפעימות, ולא על 30% מהשטח כמו שהובטח על דברים אלו אמרה השכל כי "אני מאוד מקווה שלא. אנחנו לא יודעים איך זה יהיה, אם זה עניין של שבועות זה עוד מקובל, אבל אם מדובר בתהליך של חודשים אז זה ודאי לא מקובל".  

מיכל שיר: "הגיע הזמן שנתחיל להתנהג כדיירי קבע בבית שלנו"

גם ח"כ מיכל שיר הצטרפה לסיור ובראיון לכיפה אומרת כי ראש הממשלה לא ייתן לא ייתן יד לתכנית לא טובה: "אני בטוחה, מאחר שאני מכירה את ראש הממשלה, שהוא לא יאפשר לעוולה כל כך גדולה להתרחש. החלת ריבונות על שטחי מולדת היא קודם כל החלטה של ממשלה ושל מדינה ריבונית".

מה לגבי מדינה פלשתינית?

"היהודים תמיד קבעו ותמיד יקבעו את גבולות הבית שלהם. הגיע הזמן שנתחיל לנהוג בבית שלנו כדיירי קבע ולא כשוכרי דירה זמנית. אנחנו פה על מנת לפתח ולהתפתח. מדינה פלשתינית זו המצאה שהומצאה לפני מספר שנים. אני בעד להתמקד במה שטוב לעם היהודי בישראל.

ומה אם זה יגיע להצבעה?

לא אצביע בעד מדינה פלשתינית ואני לא רואה חבריי נוהגים כך. השאלה היא לא מדינה פלשתינית כן או לא. אנחנו צריכים לבדוק ולראות איך החוזה הזה נראה. מה כלול בתוכו, אילו נקודות יציאה, מה ההסכם הזה באמת אומר. זה משהו שלאף אחד אין תשובה. נראה שההסכם הזה לא עומד בציפיות אין שום סיבה שנציע בעדו.

אנחנו שבוע לפני מועד ההחלה אבל נראה שזה לא יקרה בעוד שבוע ובכחול לבן עושים סחבת. מתי אתם תגידו מספיק? או שהולכים לבחירות או שתקיימו את ההבטחה שלכם.

הבטחות צריך לקיים והליכוד עומד בדרך כלל בהטחות שלו. אני מזמינה את כחול לבן להגיע לכאן ללמוד מורשת ושורשים. להבין את החשיבות. גם דרך הרגליים אאבל לא פחות חשוב מהלב. העם היהודי תמיד עבד על לב ורגליים.

אבל מתי הליכוד ישים לזה סוף?

כשזה יגיע לאיזושהי נקודה נוכל לדבר. חד משעמית הליכוד לא יעשה צעד כזה. כחול לבן אני עדיין לא יודעת מה הם מסוגלים ליישם. כרגע הם מפריחים סיסמאות באוויר. 

 

כתבות נוספות

/
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר