ראיון יאיא פינק: "אני רואה בעצמי מנהיג עתידי של הציונות הדתית"

יאיא פינק הוא דמות מיוחדת בציבור הישראלי - חובש כיפה שקורא לתחבורה ציבורית בשבת, ציוני דתי שמתמודד לפריימריז מפלגת העבודה. בראיון לחדשות כיפה הוא אומר על סמוטריץ': "יש חלקים שלמים מהתורה שהוא מחק"

עמיאל ירחי עמיאל ירחי, חדשות כיפה 28/07/22 10:43 כט בתמוז התשפב

יאיא פינק: "אני רואה בעצמי מנהיג עתידי של הציונות הדתית"
יאיא פינק, צילום: ללא

לקראת הפריימריז למפלגת העבודה, ישבנו לשיחה עם המתמודד הסרוג יאיא פינק. מייסד דמוקרט טיוי רס"ן במילואים, מייסד לובי 99, ולשעבר ראש המטה של יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ'. פינק רואה בעצמו מנהיג עתידי של המגזר הסרוג ומשוכנע שבן גביר לא רואה בישראל מדינה יהודית ודמוקרטית. 

אתה מתבטא בעד הרחבה השוויונית בכותל, אתה גם מתפלל בה?

"אני הולך לרחבה הרגילה אבל הכותל לא שייך רק לאורתודוכסים, הכותל המרכזי צריך להיות בהפרדה מגדרית אבל  צריך להיות מקום גם לחילונים, לרפורמים. שאתה עושה כפייה דתית אתה מרחיק הרבה מהיהדות. יש אנשים שהם לא אורתודוכסים והם גם רוצים חלק. מה עדיף שהם לא יבואו בכלל לכותל?".

אתה מדבר על לאפשר לאזרחי ישראל להתפלל איפה שהם רוצים, גם בהר הבית?

"אני חושב שמותר ליהודים לעלות להר הבית. אני בעד גישה מתונה. אם יהודים רוצים צריך לאפשר להם את זה. הממשלה האחרונה איפשרה את זה במספרים הכי גבוהים מאי פעם. אבל קדושת החיים יותר גבוהה מקדושת האדמה. לא צריך לאפשר מלחמה בין קיצונים יהודים למחבלים ערביים".

 מה מגדיר אותך כציוני דתי?

"אני לא חושב שאתה צריך להיות במקום של רוב הציבור כדי להיות ציוני דתי. אני רואה בעצמי מנהיג עתידי של הציונות הדתית. אני הייתי רוצה להחזיר את הציונות הדתית לאן שהיא הייתה בקום המדינה. היא הייתה מאוד סוציאל דמוקרטית זה מאוד הגיוני כשמסתכלים על התורה. שמיטה, יובל. זה דברים על גבול. הקומוניסטים. מה יותר מתאים למפלגת העבודה?".

על מי היית מסכים להישען, המשותפת או על בן-גביר?

"אני חושב ששני אלה לא רואים בישראל כמדינה יהודי ודמוקרטית, אלה רואים רק יהודית ואלה רק דמוקרטית. אני לא חושב שזה דרך המלך של הרמב"ם. אני מעדיף להישען על כמה שיותר מפלגות מתונות, רע"ם למשל מינה שמדינת ישראל היא יהודית ודמוקרטית. הרשימה המשותפת מייצגת ציבור גדול במדינת ישראל ואני חשוב ששיתופי פעולה איתם הם הגיוניים". אני לא רואה דרך בה העבודה תישען בדרך כזו או אחרת על בן גביר וחבריו.

בן-גביר וסמוטריץ' סותרים את היהדות שאני מאמין בה

לי חשובים שלושה דברים - לדאוג ליוקר המחיה. המדינה היום חושבת שילדים נולדים בגיל 3. הקמתי את לובי 99. הייתי גם רוצה לקדם כאן יהדות יותר מקרבת, זה אומר ששני הצדדים מותרים".

מה כל-כך מפחיד אותך בבן-גביר וסמוטריץ'?

"אני חושב שהם סותרים את הבסיס של היהדות שאני מאמין בה. יש מחלוקות והם לשם שמים אבל יש חלקים שלמים מהתורה שהם מחקו. אני בטוח שאם הקב"ה היה יורד הוא היה אומר שאנחנו צריכים לזכור שגרים היינו בארץ מצרים. אנחנו צריכים לדעת איך להתייחס לחלש. לי קשה היחס לערבים. אני קצין מילואים. יש הרבה מאוד גזענות אצל בן-גביר וסמוטריץ'. והיחס לחברי הקהילה הלהט"בית- חביב אדם שנברא בצלם. אני רוצה להביא פן אחר".