סגור

עצומת רבנים על עליה להר הבית: לרווקות אסור, לנשואות יש להימנע

עשרות רבנים קוראים היום לעולים להר הבית לעשות זאת תוך הקפדה על הדרישות ההלכתיות. לראשונה הם מטילים האחריות על ראשי הקבוצות ומסמנים את מעמדם של הנשים במתחם, "אנו שוללים עליית רווקות מגיל מצוות והלאה". בנוגע לנשים נשואות הם אומרים כי "יש להימנע מכך"

משה ויסטוך
ד באב התשעז
,
27 ביולי, 2017 9:42
ביקור יהודים בהר הבית

ביקור יהודים בהר הביתצילום: Sebi Berens/Flash90

עשרות רבנים בציונות הדתית מוציאים הבוקר (חמישי) גילוי דעת הקורא ליהודים לעלות להר הבית. עם זאת הם מסייגים ומציינים את החשיבות לעמוד בדרישות ההלכה, וכן כותבים כי לנשים נשואות עדיף להימנע מלעלות ואוסרים כליל את העליה להר הבית על רווקות.

גילוי הדעת נכתב על רקע המתיחות הגואה בהר הבית ולאור החלטת הקבינט להסיר את אמצעי האבטחה שהוצבו לאחר הפיגוע הרצחני במקום לפני כשבועיים.

הרבנים, ביניהם הרב חיים דרוקמן, הרב נחום רבינוביץ', הרב דוב ליאור, הרב אליעזר ולדמן, הרב אליקים לבנון, הרב ישראל רוזן, הרב אליהו רחמים זייני, הרב אבי גיסר ועוד, מנסים ליצור מעין תו תקן הלכתי לעולים להר הבית.

 

"זכות גדולה היא לעלות ולהעלות להר הקודש כדי לדרוש לציון ולשם חיזוק אחיזתנו במקום קדוש זה", נכתב בתחילת המסמך. בהמשך הם מסמנים את ההגבלות והתנאים ההלכתיים לעליה "כשרה" להר הבית, "הננו מוצאים לנכון להבהיר כי על העולים מוטלת החובה והאחריות לעמוד בכל דרישות ההלכה - מותר לעלות להר הבית רק למי שטבל במקווה הכשר לטבילה שחיובה מן התורה, לאחר הסרת כל חציצה, ובשמירה על מורא מקדש והלכותיו".

על המקומות בהם מותר ללכת אומרים הרבנים כי "מותר להיכנס רק לאזור המוגדר כ'מחנה לויה' ולהתרחק מ'מחנה שכינה' ומהאזור המשוער של החיל. למעשה, יש ללכת בשביל הקבוע והמקובל ובשמירה על מרחק מהמדרגות המובילות לרָמָה".

צילום:

יש לציין כי לראשונה הרבנים מטילים את האחריות לעמוד בדרישות ההלכתיות לא רק על העולים עצמם, אלא אף על ראשי הקבוצות שמארגנים עליות המוניות, "מי שאינו עומד בתנאים אלו, אסור לו לעלות להר ובאחריות המעלה קבוצה לוודא שכל חבריה עולים כהלכה".

קביעה מעניינת נוספת היא ההתייחסות לעליית נשים למתחם הקדוש, "אנו שוללים עליית רווקות מגיל מצוות והלאה, כיוון שהיא עלולה ליצור פרצה חמורה ולהביא לתקלות רבות". בנוגע לנשים נשואות הם אומרים כי הדבר תלוי "בהלכות סבוכות ובספיקות שלא כאן המקום לפרטן. על כן, יש להימנע מכך".

מקורבים לרבנים אומרים כי הקריאה מגיעה על רקע התגברות הארגונים ואישי הציבור המעודדים עליית יהודים להר ללא הבחנה בין העולים להר על פי ההלכה לבין העולים להר ללא שמירה על כללי ההלכה.

תופעה נוספת אשר מטרידה את הרבנים הינה פרסומים הלכתיים מטעים בנוגע לעליית הנשים להר, אשר מסובכת מבחינה הלכתית יותר מעליית גברים. לדבריהם, "הרבנים שמחים על הצטרפות העולים הרבים להר, רואים חובה לחזקם ולעודדם, וקוראים לעליה להר אבל בטהרה, תוך שמירה על כללי ההלכה".

שר החקלאות אורי אריאל התייחס לגילוי הדעת ואמר כי "ככהן הדיוט אני מברך על הרחבת מעגל התמיכה הרבנית בעלייה להר הבית, בטהרה ולמקומות המותרים. אני קורא לראש הממשלה לשמוע לקולות ולאפשר לאלתר עליה חופשית להר ליהודים וח"כים".

27.07.2017

1. אחרי שפתחת להם את דלת האורווה (לך תרדוף אחרי הסוסים )

דווח על תגובה לא ראויה
27.07.2017

2. אני קורא לכל הנשים לעלו להר הבית בתשעה באב (ש.ל)

דווח על תגובה לא ראויה
27.07.2017

3. hameorer.bloger.co.il הבלוג שלי (אור המעורר)

דווח על תגובה לא ראויה
27.07.2017

4. אין סיכוי שמישהו יקשיב לרבנים שבעצמם לא שומעים לכל פוסקי הדור (עמוס)

דווח על תגובה לא ראויה
27.07.2017

5. מדובר תלמידי חכמים גדולים ופוסקים חשובים (אלון)

ללא כל צל של ספק יש גב הלכתי למי שרוצה לעלות להר הבית

דווח על תגובה לא ראויה
27.07.2017

6. על דא קא בכינא (אריק)

בפעם הבאה שהרבנים הנ''ל ידברו בשם הרצי'ה והראי'ה, תזכרו את זה.. הרצי'ה קרע לגזרים מחקר על המקומות ''המותרים'' ולא היה מוכן לקרוא. ורבנות ראשית? וכלל האומה? הכל מתגמד בשם המגזר.

דווח על תגובה לא ראויה
27.07.2017

7. דעת רבותינו (דעת רבותינו)

דעת הרב אברהם שפירא (נאום יום ירושלים תשס"ז -כמה חודשים לפני פטירתו):
פשוט וברור, כי על פי ההלכה אסור להיכנס לתחומי הר הבית, ולא מפני שאין המקום ברשותנו, אלא מפני הציווי הגדול והעמוק של מורא מקדש – ולא מן המקדש אתה ירא אלא ממי שציווה על כך (יבמות ו ב). וכך הורה מרן הרב זצ"ל לחזור על היסוד הזה. וכך הוחלט מאז מקדם על ידי גדולי ישראל והרבנות הראשית לישראל. ופלא, היאך מעודדים יהודים לעלות להר הבית. אל לנו לשכוח כהוא זה, בעניין הלכה זו, ממה שנהגו בכל הדורות בנוגע לשמירת קדושת המקום. וכשם שקיבלו שכר על הדרישה, כן יקבלו שכר עלהפרישה.
וכשהביאו
להרצי"ה(הרב צבי יהודה) זצ"ל ספר על היתר כניסה במקומות מסוימים שחובר בשעתו על הר הבית אמר "נאעך אשיטקלא כרת,נאך אשטיקלא כרת"(עוד כרת אחד..עוד כרת אחד..) בענין הזה על היתרים".

דווח על תגובה לא ראויה
28.07.2017

8. הרב רבינוביץ לא חתם (חכם)

שיקרו בשמו

דווח על תגובה לא ראויה
01.08.2017

9. עצומת רבנים על עליה להר הבית: לרווקות אסור, לנשואות יש להימנע | כיפה (ישראל)

קצת משונה כל עניין העליה להר הבית והרי אם נכונים דברי הפוסקים שכל ההר קדוש אז לכולי עלמא אסור לעלות ואם נכונים דברי הפוסקים שהם יודעים בוודאות היכן מותר והיכן אסור יוצא שבמקום שהולכים אין שם שום קדושה זה בדיוק כאחד שמהלך ברחבת הכותל המערבי .אז מה העניין והמצווה ללכת שם

דווח על תגובה לא ראויה
01.08.2017

10. ל9 ו10 (ל9 ו10)

9. הוא לא חתם על עצם ההיתר לעליה במודעה מאשתקד (גם אם לא, הוא מעודד בישיבתו לעלות להר ואף עלה כשכוחו היה במתניו) או על הנדרשות מהפעם?
10. הן האוסרים והן המתירים מניחים שכל הר הבית קדוש, אבל יש בו דרגות קדושה שונות ורק בחלקן אסור להיכנס טמאי מת (האוסרים בחלקם לא מקבלים את הזיהוי של כיפת הסלע וחלקם גוזרים מחשש שיכלו הרבה הטומאה).

דווח על תגובה לא ראויה
22.08.2017

11. על מי מרן אסור לעלות (עוז)

על מי מרן אסור לעלות

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

השבעת הכנסת ה-24 צילום: Marc Israel Sellem/POOL

מערכת הבחירות עדיין כאן | סיכום השבוע הפוליטי

קרא עוד