סגור

רשמי: רמת הגולן בריבונות ישראלית

ראש הממשלה נתניהו השוהה בוושינגטון נפגש עם נשיא ארה"ב במקביל לתחילת התקיפות של צה"ל בעזה. לאחר מכן חתם טראמפ על ההצהרה: "אני נוקט צעד היסטורי". נתניהו השווה את טראמפ למלך כורש ולבלפור: "העם בישראל מודה לך"

חדשות כיפה
יח באדר ב'
,
25 במרץ, 2019 18:17
רמת הגולן בריבונות ישראלית

רמת הגולן בריבונות ישראליתצילום: פלאש 90, יעקב לדרמן

רגע היסטורי: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (ב') בוושינגטון עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ברקע המצב הביטחוני בישראל מאז ירי הרקטה הבוקר לעמק חפר. אחרי הפגישה יצאו השניים לעיתונאים והנשיא האמריקני חתם על הצהרה שמכירה בריבונות ישראל על רמת הגולן - כפי שהודיע בשבוע שעבר. אחרי הפגישה אמר נתניהו: "חברי היקר דונלד, הראית בעקביות תמיכה יוצאת דופן בישראל, בזכות שלנו להגן על עצמנו. אתה לעולם לא נרתע, אתה תמיד שם, כולל היום, ואני מודה לך".

נתניהו התייחס גם לאירועים בישראל ולתקיפת צה"ל בעזה שהחלה אחר הצהריים: "היום נורתה רקטה מעזה לעומק ישראל, פצעה שבעה אנשים ומתוכם שני ילדים. למזלנו אף אחד לא נהרג. ישראל לא תסבול את זה, אני לא אסבול את זה. בזמן שאנחנו מדברים, ישראל מגיבה בכוח רב לטרור". 

הוא פנה שוב לטראמפ ואמר: "זה היה מאוד נדיב מצדך להזמין אותי ולפגוש אותי כאן בבית הלבן. אני מודה לך. לאורך השנים ישראל הייתה במערכת יחסים טובה עם ארה"ב, אבל לא היה לה חבר טוב יותר ממך. אתה מראה את זה בסנקציות שהטלת על איראן, הראת את זה שהכרת בירושלים כעיר הבירה של ישראל והעברת את השגרירות. אמרת ועשית. והראית גם היום, בהצהרה הרשמית שלך, בהכרות בריבונות של ישראל ברמת הגולן. זה יום היסטורי, חבריי.

טראמפ ונתניהו.

טראמפ ונתניהו.צילום: פלאש 90. קובי גדעון

"ב-1967 ישראל תפסה את הרמה, שמאז הוכיחה עצמה מכיוון שבהמשך סוריה שוב התקיפה את ישראל. רמת הגולן הוכיחה שהיא מסוגלת לבלום את המתקפה הראשונית וכך יכולנו להחזיר מלחמה אף שהיינו במיעוט. ההחלטה שלך להכיר בריבונות ישראל על רמת הגולן היא היסטורית. היו הצהרות מצד מנהיגים לא יהודים ובשם אנשים שלנו, בהם המלך כורש, הלורד בלפור, הנשיא טרומן והנשיא דונלד ג'יי טראמפ. ואתה, אדוני הנשיא, אתה עשית זאת לא רק פעם אחת, אלא פעמיים עם ההצהרות האמיצות שלך לגבי ירושלים והיום לגבי רמת הגולן.

"ההצהרה שלך מגיעה בזמן שבו רמת הגולן חשובה מאוד לנו, כשאיראן מנסה לבסס את עצמה בסוריה. לאורך הגבול סוריה יורה טילים לעבר שטחנו. אנחנו לא נוותר אף פעם על השטח שלנו. יש לנו משפט, 'העם עם הגולן', אבל תודות לך אנחנו יודעים שיש שני עמים שעומדים עם הגולן: העם בישראל והעם באמריקה. בשמם של כל אזרחי ישראל: תודה הנשיא טראמפ, תודה על החבורת שלך, ועל כל מה שעשית כדי שהברית שלנו תהייה חזקה יותר מתמיד".

בפתח דבריו אמר טראמפ לנתניהו: "ברוך הבא לבית הלבן, אתה בן אדם מיוחד שעושה עבודה נהדרת". הוא התייחס לירי הרקטה לשרון ואמר: "אנחנו מתפללים עבור חברינו בישראל בזמן כזה. ארה"ב מכירה בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני המתקפה הבזויה שישראל מתמודדת איתה בכל יום. היום אני נוקט צעד היסטורי כדי לקדם את יכולתה של מדית ישראל להגן על עצמה. פעולות של איראן בסוריה, כולל חיזבאללה, ממשיכות לגרום לרמת הגולן להיות פוטנציאל לתקיפה. אנחנו לא רוצים לראות עוד מתקפות כמו הבוקר צפונית לתל אביב. בפגישה שלנו היום אני וראש הממשלה דיברנו על האיומים האלה במזרח התיכון ובחוץ.

"תחת המשטר שלי - הברית בין ישראל לארה"ב חזקה מתמיד. ירושלים היא בירתו של העם היהודי והם רצו את השגרירות שלנו שם במשך הרבה שנים, ועשינו את זה. בנינו את זה במיליון דולר. יצאנו מעסקת הגרעין וקיימנו סנקציות על איראן. יש לסנקציות השפעות גדולות, איראן היא לא אותה מדינה מאז שאני נכנסתי. אנחנו לא נירתע מהדיקטטרוה שמדברת על מוות לאמריקה, מוות לישראל ולהרג של העם היהודי. אנחנו לא ניתן להם אפילו לשקול את זה".

הפגישה עם טראמפ נערכה על רקע הודעת הנשיא האמריקני מהשבוע שעבר על הכרתו הצפויה בריבונות ישראלית על רמת הגולן. בעקבות האירועים בישראל הודיע נתניהו שהוא מקצר את ביקורו בארה"ב, שאמר היה להימשך עד יום רביעי. המשמעות היא שהוא לא ינאם בוועידת איפא"ק ושבוטלו פגישות מתוכננות בגבעת הקפיטול וארוחת הערב עם טראמפ בבית הלבן.

מוקדם יותר נאם באיפא"ק יו"ר מפלגת כחול לבן והמועמד לראשות הממשלה, בני גנץ, שהתייחס לירי מעזה: "המחשבות והתפילות שלנו עם המשפחות שהבתים שלהם נהרסו הבוקר בישראל. אנחנו חיים בשביל הבטחה לעתיד טוב יותר. אלו שמאמינים בחיים הרבה יותר חזקים ממי שמאמין במוות ואני אומר לכם, למנהיגים של חמאס, אתם לא תשנו את זה".
 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בחירות  צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

הגשת הרשימות לכנסת: זה לוח הזמנים

קרא עוד