נמחקה עתירת שמאל נגד היישוב למפוני עמונה

לאחר שהתברר כי הוא צפוי לקום באדמות מדינה משנת 1981 שהוקצו למועצת מטה בנימין, החליטו בארגון "יש דין" למשוך את העתירה שהגישו נגד הקמת עמיחי. "עתירה קנטרנית שכל מטרתה לתחוב מקלות בגלגלי הדחפורים", אמרו ב"רגבים"

חדשות כיפה 14/01/18 20:09 כז בטבת התשעח

נמחקה עתירת שמאל נגד היישוב למפוני עמונה
היישוב עמיחי, צילום: מטה עמונה

ארגון השמאל הקיצוני "יש דין" משך את העתירה שהגיש נגד הקצאת אדמות מדינה להקמת היישוב עמיחי המיועד למפוני עמונה. לפני כחצי שנה, עם תחילת העבודות להקמת היישוב, עתרו "יש דין" וראש מועצת הכפר ג'אלוד נגד הקצאת אדמות המדינה עבור היישוב, בטענה כי לא התאפשר לתושבי הכפר ג'אלוד להתנגד למהלך ולעמוד על זכויותיהם. 

אולם בניגוד לדרישה הקובעת כי יש לצרף כמשיבים לעתירה את כל מי שעתיד להיפגע מהסעד המבוקש בעתירה, החליטו "יש דין" שלא לצרף כמשיבים לעתירה את מפוני עמונה, המיועדים להתגורר בעמיחי. צעד זה בוצע ביודעין, מאחר וזהותם של אנשי עמונה הייתה ידועה לאנשי "יש דין" שדאגו לצרפם כמשיבים בהליך המשפטי שהוביל לפינוי עמונה. 

מפוני עמונה, שפנו לבג"ץ באמצעות עו"ד בועז ארזי מתנועת "רגבים", צורפו כמשיבים לעתירה. בסוף השבוע שעבר מחק בג"ץ את העתירה לאחר שבדיון התברר כי רוב אדמות היישוב המיועד, הוכרזו כאדמות מדינה כבר בשנת 1981 והוקצו למועצת מטה בנימין, ורובן המוחלט אף צורפו כבר באותו הזמן לתחום שיפוט היישוב שילה. 

השופט סולברג דחה את דבריו של עו"ד שלומי זכריה מ"יש דין", שטען כי אדמות עמיחי הן למעשה אדמות הכפר ג'אלוד, והביע תמיהה על מעמדה של יש דין כעותרת ציבורית הנאבקת על זכויות אנשי הכפר. 

"אין טענה קונקרטית לזכויות במקרקעין כלל. הכפר הפלסטיני הקרוב ביותר, ג'אלוד, נמצא במרחק של שני קילומטרים בקו אווירי. המדינה עדיין אומרת מי שיבוא לטעון – ברוך הבא, אבל בינתיים אין מי שטען לזכות באותם שטחים", אמר השופט סולברג. 

בא כח המדינה ציין בדיון כי למרות שאין חובת פרסום גורפת במקרה של העברת אדמות מדינה לתחום שיפוטה של רשות מקומית, בחודשים הקרובים יחודדו הנהלים שקבע המנהל האזרחי לגבי דרכי הפרסום המקדים במצב שכזה. 

בעקבות עמדת המדינה והצהרת בית המשפט, החליטו אנשי "יש דין" למשוך את העתירה, אולם ישנן עוד שתי עתירות תלויות ועומדות כנגד עמיחי שצפויות להגיע לדיון במהלך החודשים הקרובים. 

"אנשי 'יש דין' ידעו היטב כי מדובר באדמות מדינה כמעט 40 שנה, ולכן בסופו של יום ברור כי זוהי עתירה קנטרנית, שכל מטרתה לתחוב מקלות בגלגלי הדחפורים", אמר עו"ד בועז ארזי מתנועת "רגבים" שייצג את מפוני עמונה.

"ההתיישבות מובילה מהלך מבורך של נורמליזציה בכל הקשור לענייני המקרקעין, ולכן זועקת פה ההתנהלות של ארגונים המתיימרים לשאת את דגלי זכויות האדם והמנהל התקין, המגיעים לבית המשפט ללא טיעונים משפטים ראויים, ותוך פגיעה בעשרות משפחות שאיבדו את ביתן", הוסיף. 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר