פרוייקט הסקי הדתי

רגב בראש, גליק משתרך: דירוג חברי הליכוד בנושאי דת

פורום 'מתלכדים ליהדות', שבחן את פעילות המתמודדים בפריימריז המפלגה בנושאי דת שונים כמו היחס לשבת ולקהילת הלהט"ב, דירג אותם ברשימה מיוחדת. היכן מוקמו השרים והח"כים הדתיים?

משה ויסטוך, חדשות כיפה 05/02/19 09:31 ל בשבט התשעט

קיבלה דירוג גבוה בנושאי דת ומדינה. רגב, צילום: דוברות מירי רגב
קיבלה דירוג גבוה בנושאי דת ומדינה. רגב, צילום: דוברות מירי רגב

עשרות מועמדים יבקשו היום (שלישי) את אמון מתפקדי הליכוד לקראת בחירת רשימת המפלגה לכנסת. לקראת ההצבעה יצר פורום 'מתלכדים ליהדות' מדד מיוחד בנושאי דת ומדינה, שהגיע לידי 'כיפה', במסגרתו דירג את חברי הכנסת והשרים המכהנים, לצד כמה מהמתמודדים הבולטים.

הפורום, שהוקם למטרת הפריימריז בלבד, מונה מספר חברי מרכז ומתפקדים שנושאי דת ומדינה קרובים לליבם. לכן הם בחנו, מנקודת מבט שמרנית-דתית, את המועמדים השונים בארבע קטגוריות - היחס לשמירת שבת, לזרם הרפורמי, לקהילת הלהט"ב ולמעמדה של הרבניות הראשית.

למקום הראשון הגיע ח"כ מיקי זהר, שהעביר מספר הצעות חוק בנושאים שנבחנו, לרבות "חוק השבת", שאמור לאסור על פתיחת בתי עסק ביום המנוחה. במקום השני התברגה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, שלזכותה נזקפו העובדות שהתנגדה למתווה הכותל ולמתווה הגיור. את החמישייה הראשונה סגרו שר התיירות יריב לוין, יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

מנותקים מהזהות הלאומית?

איך חברי הליכוד התייחסו אליהם? הפגנת קהילת הלהט"בצילום: פלאש 90. תומר נאוברג

מועמדים נוספים שקיבלו דירוג שהוגדר "חיובי" היו שר התקשורת איוב קרא, ח"כ אורן חזן, השר לביטחון פנים גלעד ארדן והשר להגנת הסביבה וענייני ירושלים  ומורשת זאב אלקין. מי שקיבלו דירוג יחסית גבוה, מאחר ולא הביעו דעות נחרצות בנושאים השונים, היו בין היתר השר ישראל כץ, חברי הכנסת דוד ביטן ואבי דיכטר וכן השר לשעבר גדעון סער.

בהמשך הרשימה, עם דירוג שנע בין אי קביעת עמדה לשלילי, צוינו בין השאר השר יובל שטייניץ יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין וחברי הכנסת נורית קורן ויואב קיש. הפורום קבע, על פי הפרמטרים שלו, כי בכל הנוגע לנושאי דת ומדינה ניר ברקת, יהודה גליק, אמיר אוחנה, גילה גמליאל ונוספים פעלו או התבטאו בצורה שזיכתה אותם לרוב בדירוג "שלילי".

את הרשימה, עם הציונים הנמוכים ביותר סגרו השר צחי הנגבי שנטען בדו"ח הוא נחשב כמקורב לתנועה הרפורמית וגם תמך בנישואין אזרחים,  וחברות הכנסת שרן השכל וענת ברקו שנכתב בין היתר כי הביעה תמיכה בהכרה בנישואין חד מיניים.

זה שיעזוב וזה שיירש את מקומו? ברקת ואלקין

איזה מקום קיבלו בדירוג? ברקת ואלקיןצילום: פלאש 90. מרק ישראל סלם

בפורום קראו למתפקדי הליכוד לבחור בפריימריז את המועמדים אשר פעלו על מנת לקדם את הנושאים האלו, על מנת שימשיכו לקדם אותם גם בכנסת הבאה "ערכי תנועת הליכוד",אמר פעיל הפורום נחמיה טנג'ר " עוד מימי מנחם בגין היו תמיד מזוהים עם המסורת והיהדות, והליכוד תמיד פעל לחזק את היהדות של מדינת ישראל".

לדבריו, "ברור שזהו רצון בוחרי הליכוד ומתפקדיו, ולכן חשוב לנו להביא לידיעת הציבור מי הנציגים שהוכיחו את נאמנותם ומחויבותם לערכים החשובים האלה על מנת שתחום קריטי כל כך כמו יהדותה של המדינה שנמצא תחת מתקפה מסיבית של ארגוני השמאלי הליברלי יבוא לידי ביטוי גם בשיקולי המצביעים בבחירת נציגי תנועת הליכוד לכנסת".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר