סגור

בתי דין דורשים בדיקת די-אן-איי להוכחת יהדות

במכון "עתים" טוענים כי קיבלו פניות רבות מזוגות יוצאי חבר העמים, שהתבקשו על ידי בית הדין הרבני לבצע בדיקות גנטיות כדי להוכיח יהדותם. "מדובר באפליה נגד יוצאי חבר העמים", אומר הרב ד"ר שאול פרבר

חדשות כיפה
כ באדר א'
,
25 בפברואר, 2019 11:19
בית דין רבני. למצולמים אין קשר לכתבה

בית דין רבני. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: דוברות בתי הדין

ראשי ארגון "עתים" טוענים כי קיבלו פניות מעשרות זוגות יוצאי חבר העמים, שהתבקשו על ידי בית הדין הרבני לבצע בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח את יהדותם.

"בחודשים האחרונים יצאו מחקרים שמבהירים כי הבדיקה איננה חד-משמעית", אומר הרב ד"ר שאול פרבר, מייסד ויו"ר "עתים". בנוסף, טוען פרבר כי אותם רבנים מזלזלים בהלכה, מכיוון שיש כלים הלכתיים לפתרון בעיות, כמו למשל במקרה של ממזרים. ויש כלים להתמודד גם כאשר יש ספק יהדות. "אני לא מבין למה בתי הדין הרבניים מוכנים לפתע להשליך את ההלכה לפח ולהסתמך על המדע. ולבסוף, ברור שאם נשתמש בבדיקת די-אן-איי ניצור פיצול בעם היהודי".

אל עו"ד אלעד קפלן, מנהל "עתים", הגיע זוג שהיה בהליכי נישואים, לאחר שבבתי הדין טענו כי הם חושדים שאמו של אחד מבני הזוג איננה יהודייה. על פי הרישומים שהיו בפני בית הדין, ילדה האם בגיל מבוגר, מה שהעלה ספק לגבי מהימנות המסמכים שהגישו בני הזוג, ולכן הם דרשו לבצע בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח יהדות.

"במקרה אחר שהתפרסם לאחרונה גם ברשת החברתית, החליטו הרבנים לבדוק את יהדותם של בני זוג שנישאו ברבנות כדת וכדין, ואחרי מספר שנים עמד בפני גירושים - ודרשו בדיקת די-אן-איי", טוען עו"ד קפלן.

בתוך כך, מזכיר הרב ד"ר שאול פרבר כי: "בשנים האחרונות היו כ-5,000 עולים שהתבקשו להוכיח את יהדותם, ולצערי הרב, במקום לחבק אותם הממסד הרבני חושד בהם. אני לא מדבר רק על רבנים חרדים, אלא אפילו רבנים חרדים-לאומיים מהמגזר הציוני-דתי, וגם כאשר יש את כל המסמכים. מדי פעם מישהו אומר, 'זה לא נראה לי טוב ואני רוצה בדיקת די-אן-איי כדי להוכיח יהדות'".

לדברי הרב פרבר, מדובר בדרישה לא הלכתית. "הם טוענים שזה נועד להוכיח יהדות, אבל למעשה מדובר במסך עשן, כי בישראל יש 400 אלף עולים מחבר העמים שיש להם סבא יהודי. מבחינת ההלכה הם לא יהודים, אז הדרישה לבדוק את יהדותם בעזרת די-אן-איי היא בוודאי מסך עשן".

בהנהלת בתי הדין הרבניים העדיפו שלא להתייחס לנאמר.

25.02.2019

1. אין בדיקה דתית אלא מדעית (ה)

פתאום הדת משתמשת בטכנולוגיה לצרכים הזויים.............

דווח על תגובה לא ראויה
25.02.2019

2. כל הכבוד (אבגד)

זו עובדה מדעית פשוטה שאפשר לגלות את המוצא על ידי בדיקת דנ"א, אז למה לא להשתמש בזה? אם היה אפשר לעשות את זה בתחילת שנות התשעים לכל אלו שזייפו מסמכים המדינה הזאת הייתה הרבה יותר נקייה היום

דווח על תגובה לא ראויה
25.02.2019

3. פתח תקווה (מיכאל)

בדיקות ד.נ.א זו תיבת פנדורה. אם יעשו בדיקות גנטיות לאשכנזים יתברר שהם אפילו לא שליש אולי רבע יהודים. זה יהיה סוף המדינה.

דווח על תגובה לא ראויה
25.02.2019

4. הסבר על כל הבדיקות (האמת העובדתית)

מדובר בחלק בדנ"א הנקרא "הגן המיטוכונדריאלי", שהוא בעצם עובר רק ע"פ האם, דבר המאפשר הוכחת יהדות. האוכלוסיה של יהודי אשכנז מתחלקת ל3 קבוצות. קבוצה ראשונה בעלת גן יהודי מובהק, כלומר, הגן שלהם נמצא בסבירות גבוהה הרבה יותר בקרב יהודים מאשר בקרב גויים. מי שמשתייך לקבוצה זו הדבר מהווה הוכחת יהדות עבורו (מדין כל דפריש מרובא פריש). לקבוצה זו משתייכים כ40% מהאשכנזים. קבוצה שניה היא בעלת גן הנמצא בסבירות גבוהה אצל יהודים, ועם זאת נפוץ גם במידה מה בקרב גויים, על כן הדבר לא יכול להוות הוכחת יהדות אלא רק חיזוק להוכחת יהדות. לקבוצה זו משתייכים כ30% מהאשכנזים. קבוצה שלישית היא קבוצה ללא שיוך גנטי מובהק, כלומר, הגן שלהם נפוץ במידה גבוהה גם אצל גויים, או שלא הצליחו לזהות את הגן שלהם בתור איזה משפחה גנטית מובהקת. לקבוצה זו משתייכים ג"כ כ30% מהאשכנזים. אין מה לדבר על מחקרים וכד' כיוון שהמשפחות הגנטיות כבר מופו וזוהו. יתרה מזאת, אי אפשר לפסול יהדות של אף אחד ע"פ בדיקה גנטית, אלא רק להוכיח, כיוון שגם אם מישהו ימצא בתוך הקבוצה ללא שיוך גנטי מובהק (שאליה משתייכים מיליוני יהודים אשכנזים כשרים!!) אין הדבר מהווה שלילה יהדות אלא רק אי הוכחה. על כן כל הטיעונים על פיצול בעם הינם לא יותר משימוש בחוסר הידע של הקהל על מנת להטעות. כמו כן, בתי הדין לא משתמשים בכלי זה רק כאשר יש פקפוק במסמכים וזאת כדי לעזור לזוג שנמצא במצב שלא ניתן להוכיח יהדות, ועל מנת למנוע תהליך גיור לחומרא מנסים בדיקות גנטיות. דבר שלישי, מדובר בבדיקת רוק פשוטה שאינה דורשת מאמץ, כך שאין בזה שום עינוי. הרב אליהו בירנבוים והרב זאב ליטקה בצירוף גנטיקאי מהטכניון כתבו ספר מקיף בנושא. לאור האמור, אי בכתבה הזו אלא השתלחות ירודה ושקרית על בתי הדין. גילוי נאות- גם הורי עלו מבריה"מ בשנות ה90.

דווח על תגובה לא ראויה
01.06.2019

5. סבתא של אדולף היטלר (אאא)

סבתא של אדולף היטלר
הייתה יהודייה כשרה
שומרת תורה ומצוות
לא הבנתם ? אנימאכתטב זאת שוב פעם
סבתא של אדולף היטלר
הייתה יהודייה כשרה
שומרת תורה ומצוות

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נתב"ג סגור צילום: Tomer Neuberg/Flash90

תקועים בחו"ל | השגרירות הפנתה אותנו לבקש אוכל מבית חב"ד

קרא עוד