מה הדבר הראשון שהנשיא צריך לעשות?

לאחר מסע בחירות מפרך שהסתיים בניצחון לרובי ריבלין, כתב כיפה יצא לשאול כמה מהדמויות המובילות בציונות הדתית מה הדבר הראשון שהנשיא הנבחר צריך לעשות כשידרוך לראשונה בבית הנשיא

דניאל בשך, כיפה 10/06/14 17:09 יב בסיון התשעד

מה הדבר הראשון שהנשיא צריך לעשות?
CC BY Gridge, צילום: CC BY Gridge

אחרי חודשים ארוכים של מסע בחירות לנשיאות, שיש שיאמרו שפגעו במעמד המוסד באופן קשה, ולאחר יום בחירות מותח במיוחד, יצאנו לשאול כמה מהדמויות המובילות בציונות הדתית מה הם היו מצפים מרובי ריבלין, הנשיא הנבחר, לעשות כאשר ידרוך לראשונה בבית הנשיא

פרופסור דניאל הרשקוביץ, נשיא אוניברסיטת בר אילן

"הפעולה הראשונה שהנשיא צריך לעשות הוא לתת נאום שיאחד את העם. נאום לא פוליטי, נאום שעוסק בערכי עם ישראל. הייתי מציע לשלב את תורת ישראל, ארץ ישראל ועם ישראל. זאת לאחר, מערכת הבחירות הזו שבעניי, פגעה במוסד הנשיאות, כעת שאנו עומדים לאחר חג השבועות. הנשיא צריך לעודד הגשמת מה שהיה במתן תורה, כאיש אחד בלב אחד”.

חנה קהת , מייסדת 'קולך'

"קודם כל להכריז על סמן של טוהר המידות בשלטון. לנסות להוביל בהשראה איזה שהוא תהליך לתיקן המידות בשקיפות, ובהתנהלות של הפוליטיקאים. דבר נוסף, אני חושבת שהנשיא צריך להוות השראה של זהות יהודית אחרת. היות והנשיא אינו מחוקק או שולט, כסמל עליו להוות השראה של זהות יהודית סובלנית נאורה בניגוד ליהדות הפוליטית והלא נעימה שמגיעה מהכנסת ומוסדות המדינה. וכך מבית הנשיא תבוא יהדות מרוממת”.

פרופסור ידידה שטרן, המכון הישראלי לדמוקרטיה

"להחזיר למוסד את נשיאות את כבודו, בעקבות תהליך הבחירה שפגע במוסד הזה. על הנשיא להיות באמת כותבת למושג כבוד במובן המלא של המילה. הוא צריך לעבוד על מיזוג בין לאומיות לבין ליברליות, ריבלין בעשייתו הציבורית אפשר את המיזוג, וכעת כנשיא עליו ליחצן את העובדה שיש דבר כזה לאומיות וליברליות, דבר לצערנו בישראל רבים חושבים שאין חיבור וצריך לבחור בין שניהם”.

הרב אביחי רונצקי, ראש ישיבת איתמר.

"אני חושב שהנשיא צריך לפעול כיצד לחבר את בין הציבורים השונים בחברה הישראלית, וזאת על ידי ביקורים של ממש. מעין מסע מושבות שנהג הרב קוק בעבר, לבקר בפריפריה, בתל אביב, יהודה ושומרון וכדומה. הוא בעצמו, צריך לעשות לקיים מסע מושבות , בו יהיו דמויות שונות מהחברה שיסיירו ברחבי הארץ שעיקרה חיבור של קבוצות שונות”.

הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת עטרת כהנים

"על הנשיא להוסיף כבוד לאומה, והוא יראה לנכון כיצד”.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר