ריבלין בביקור בפולין: "אנחנו זוכרים שהנאצים זכו לסיוע בכל רחבי אירופה"

נשיא המדינה, המבקר בפולין לרגל יום השואה הבינלאומי, נפגש עם נשיא פולין, אנדז'יי דודה, והזמין אותו לביקור בירושלים, לאחר שנעדר מפורום השואה הבינלאומי

חדשות כיפה 27/01/20 16:11 א בשבט התשפ

ריבלין בביקור בפולין: "אנחנו זוכרים שהנאצים זכו לסיוע בכל רחבי אירופה"
ריבלין עם נשיא פולין, צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נחת הבוקר (ב'), בקרקוב שבפולין וקיים פגישת עבודה מדינית עם נשיא פולין אנדז'יי דודה, במהלכה הזמין את דודה לבקר בירושלים בקרוב. עם הגעתו הניח הנשיא זר באנדרה לזכר ויטולד פילצקי, גיבור מלחמת העולם השנייה אשר נלחם בנאצים. בהמשך התקבל נשיא המדינה על ידי נשיא פולין והשניים נועדו בארבע עיניים. משם המשיכו לפגישה מורחבת שעסקה בקידום היחסים בין המדינות.

בפגישה הביע ריבלין צער על העובדה שהיחסים בין המדינות נפגעו בשל עיסוק פוליטי בסוגיות היסטוריות, והדגיש כי דיון שכזה צריך להתקיים בין היסטוריונים ומומחים וכי על המנהיגים לשמר ולקדם את היחסים בין המדינות ובין העמים. בנוסף, הודה לנשיא פולין על מחויבותו למאבק באנטישמיות, וכן על התבטאויותיו ביחס לזיכרון השואה והיחס לקהילה היהודית. הנשיא הביע תקווה כי פגישתם והשתתפותם יחד בטקס באושוויץ יסייעו לבנייתו מחדש של הגשר בין שני העמים.
הנשיאים דנו במציאות האזורית במזרח התיכון ונשיא המדינה ביקש להדגיש את הצורך בעמדה ברורה ונחרצת מול התוקפנות האיראנית. ריבלין הביע תקווה כי שיתוף הפעולה האזרחי בין המדינות ילך ויעמיק כמו זה הביטחוני הנושא פרות רבים.

לאחר פגישתם נשאו השניים הצהרות לתקשורת: "אין תחליף ליום הזיכרון הבינלאומי הזה על אדמת אושוויץ, אתר הזיכרון", פתח הנשיא את דבריו והוסיף: "אין תחליף למעמד הזה, שמגלם את ההבטחה - לא נשכח".

ריבלין עם נשיא פולין

ריבלין עם נשיא פוליןצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הנשיא הדגיש: "אנו זוכרים שפולין והאומה הפולנית הם קרבנות של מלחמת העולם השנייה. אנו זוכרים את למעלה ממיליון היהודים, שהושמדו באושוויץ, ועימם אלפי בני הרומה והסינטי. ואנו זוכרים את עשרות אלפי הפולנים שנרצחו באושוויץ. אנו זוכרים, כי גרמניה הנאצית היא שיזמה, תכננה וביצעה, את רצח העם היהודי בפולין כמו גם במקומות אחרים, וכי היא נושאת באחריות המלאה למעשיה. ואנו זוכרים גם, שלמרבה הזוועה, היא זכתה לסיוע ניכר במעשיה הרצחניים ברחבי אירופה כולה, ואף התנהלות זו תובעת נטילת אחריות".

את דבריו חתם נשיא המדינה בתקווה לעתיד משותף, הזמין את נשיא פולין לבקר בירושלים ואמר: ״אנו מבקשים לשלוח היום יד אל האומה הפולנית, ולבקש לשוב לדרך שבה נצעד ביחד – דרך בה נעצב את עתידם של הדורות הבאים, מתוך כבוד להיסטוריה, ובראי ערכי השלום, הצדק, הסובלנות והשותפות. כבוד הנשיא, אני מזמין אותך לבקר בירושלים, כדי לדון יחד באופן שבו נוכל לבסס ולחזק את היחסים, ואת שיתופי הפעולה החשובים בין שתי המדינות שלנו. יחסים שאנו טווים באומנות מזה 30 שנה כבר, והם מגוונים, חשובים ביותר, ותורמים לשני הצדדים. יהי זכרם של אחינו ואחיותינו, וזכר כלל קרבנות הנאצים, חקוק על ליבנו לעד".

נשיא פולין הודה לנשיא המדינה על המפגש ואמר בדבריו: "אני מודה לאדוני הנשיא על בואו לפולין ועל הפגישה שקיימנו בה דנו על יחסי פולין וישראל. אני מודה לך על הגעתך לטקס לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. זהו רגע חשוב בתולדות העולם.
אני נרגש במיוחד מכך שביום זה כמעט 200 משורדיי אושוויץ הגיעו לכאן והמוזיאון שנמצא כאן מהווה ראיה למה שהתרחש פה וגם אזהרה לעולם כולו. הניצולים בנוכחותם, יהיו קול לאמת. העם היהודי עבר את השואה המזעזעת ויום הזיכרון הבינלאומי לשואה מאפשר לנו לציין זאת ואני שוב מודה לך אדוני הנשיא, על נוכחותך פה. זוהי הוכחה נוספת להתנגדות שלנו לכל סוג של גזענות ולאנטישמיות".

דודה התייחס להיעדרותו מהטקס ביד ושם ואמר כי לראייתו "השתתפותה של פולין במבצע העצום במאבק נגד הנאצים הועלמה" ולכן לא יכול היה להשתתף. "אני רוצה להדגיש שהפולנים לחמו למען חירות העולם כולו ואזרחים פולנים רבים נפלו במאבק למען החירות במלחמה נגד הנאצים. הנופלים שלנו חרוטים בעמודי ההיסטוריה הפולנית ואנו זוכרים ומנציחים אותם ומצפים שגם אחרים יעשו זאת", אמר נשיא פולין.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר