ירדן על הר הבית: "מקום תפילה למוסלמים בלבד"

במשרד החוץ הירדני זימנו את שגריר ישראל לשיחת נזיפה, בעקבות המהומות בהר הבית בתשעה באב, ובעקבות דבריו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן על הצורך לשנות את הסטטוס קוו בהר

יהונתן קליין, חדשות כיפה
יז באב התשעט
,
18 באוגוסט, 2019 17:38
יהודים בהר הבית בתשעה באב

יהודים בהר הבית בתשעה באבצילום: חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש

שגריר ישראל בירדן, אמיר וייסברוד, זומן היום (א') לשיחת נזיפה במשרד החוץ הירדני, בעקבות מה שכינו בירדן "ההפרות האחרונות" בהר הבית, המנוהל על ידי הווקף תחת אחריות ירדנית, על פי הסכם השלום עם ירדן. 

על פי הודעת משרד החוץ הירדני, לשגריר הועבר מסר כי ממלכת ירדן דורשת מישראל לחדול באופן מיידי ממה שהם מכנים "פרובוקציות" שמבצעת ישראל בהר, כשהכוונה למהומות שהתרחשו בהר הבית בתשעה באב האחרון.

עוד דווח בתקשורת הירדנית והערבית כי מזכ"ל משרד החוץ הירדני העביר איגרת לשגריר, המיועדת לממשלת ישראל, בה נאמר כי ירדן דורשת "הפסקה מיידית של ההפרות הישראליות ושל כל הנסיונות הישראלים שמטרתן לשנות את המצב ההיסטורי והמשפטי הקיים בהר הבית".

בנימין נתניהו ומלך ירדן

בנימין נתניהו ומלך ירדן. יש סטטוס קוו?צילום: קובי גדעון/פלאש 90

בנוסף, דווח כי הירדנים מחו בפני השגריר גם על דבריו של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שרמז כי הגיע הזמן לאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית ולשנות את הסטטוס קוו בהר: "הר הבית על כל שטחו המשתרע על פני 144 דונם הוא מקום תפילה למוסלמים בלבד", נאמר לשגריר.

במטה ארגוני המקדש אמרו בתגובה כי "הסטטוס קוו מת בהר הבית", והוסיפו כי "הוואקף ושותפיו הירדנים כבר הרגו מזמן את הסטטוס קוו בהר הבית. בהשתלטותם על מתחם שער הרחמים, ובנסיונותיהם, גם בימים אלו, להכשיר אותו למסגד בניגוד לכל חוק וסדר. וכך גם בשינוי שעת התפילה המוסלמית בצום תשעה באב, בניסיון למנוע עליית יהודים למקום".

עוד נאמר בהודעה: "במטה ארגוני המקדש קוראים לממשלה לנצל את חיסול הסטטוס קוו בהר הבית על ידי הוואקף והירדנים, כדי לתקן את העוולות ההיסטוריות בהר הבית. לסלק את השתלטות הוואקף ולהתיר תפילת יהודים חופשית כהלכה".

18.08.2019

1. "תפילת יהודים כהלכה" ? הרי הרבנות הראשית מתנגדת? (מד)

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

2. "הר הבית על כל שטחו המשתרע על פני 144 דונם הוא מקום תפילה למוסלמים בלבד" (וזו מדינה איתה יש לנו הסכם שלום והיא נחשבת "מתונה")

אני מתנגד לעליה להר, בעקבות החלטת הרבנות הראשית.
בכל מקרה בוודאי ההלכה לא אמורה לאפשר לנו לתת להתנהלות הזו להמשיך.
איני משלה את עצמי שלירדנים או לכל מיני גורמים מדיניים/פוליטיים המתנגדים לתפילה בהר אכפת יותר מדי מהרבנות הראשית. יש כאן ביזוי בוטה של היהדות, זכויות אדם ושוויון.
שחצנות יהירה ופושעת של ממלכת ירדן על מדינת ישראל.
אישית אני חושב שהתבטאות כזו מצדיקה זימון השגריר הישראלי מירדן להתייעצות ונזיפה לשגריר ירדני בישראל להבהיר לו שהרב הבית הינו מקום הקדוש ליהודים ושלא ישכחו זאת.

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

3. ההלכה אוסרת לעלות להר הבית (די לחילול השם שעולים להר הבית נגד רצונו)

דווח על תגובה לא ראויה
18.08.2019

4. ל-3: וההלכה מאפשרת ל"שועלים מהלכים בו"??? למה עלינו לקיים במפורש "כי ראתה גוים באו מקדשה" (נכון שההלכה מגבילה עליה של יהודים אבל היא גם מגבילה עליה של )

דווח על תגובה לא ראויה
21.08.2019

5. לפני 48 ואפילו היום היו רבנים שאמרו שהקמת מדינת ישראל מנוגד להלכה (יארי)

דווח על תגובה לא ראויה
21.08.2019

6. חופש פולחן לכולם. (חם או יפת)

אני אמנם לא דתי או חרדי אבל אני ליברל. כלומר, אני מאמין בחופש דת ופןץולחן לכולם. יהודים מכל הזרמים מוסלמים נוצרים וכו'. במסגרת זו אני תומך שכל מי שרוצה יהודי או מוסלמי יוכל להתפלל בהר הבית. וזה תפקידה של המדינה לדאוג לאפשרות כל כולם לממש את חופש הפולחן שלהם גם אם צריך לעשות זאת בכח.
רק שתדעו שמאותה סיבה בדיוק אני תומך גם בזכותם של הרפורמים להתפלל בכותל המערבי בצורה מעורבת. חופש פולחן לכול

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

קואליציה במשבר. נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

בשל המשבר הפוליטי - לראשונה מקום המדינה, אין סדר יום לממשלה

קרא עוד